Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se opět rozčílil nad Evropskou unií a volá po pro něj jediném možném řešení, a to referendu o czexitu. A tentokrát se dokázal rozhořčit nad něčím, co v Evropské unii ani není na stole. Chov křečků, papoušků, plazů totiž EU zakazovat neplánuje.
„Z vedení EU přichází iniciativa, která má ve všech 27 unijních státech zakázat v domácnostech chov křečků, papoušků, plazů a dalších zvířat. Zákaz se má týkat drtivé většiny rozšířených druhů, které chovají akvaristé či teraristé. Co k tomu říct? Hnutí SPD jako jediná strana v parlamentu odmítá příkazy a nařízení z Bruselu. Proč nám pořád z ciziny diktují, jak máme u nás žít a co smíme dělat?“ rozčílil se Okamura na sociální síti X.
Předsedu hnutí SPD vytočil článek zveřejněný na serveru iDnes.cz o tom, že z Bruselu přichází iniciativa, která má ve všech 27 unijních státech zakázat chov divokých a exotických zvířat v zajetí a dotknout se má drtivé většiny rozšířených druhů, které chovají akvaristé či teraristé. V článku se zároveň píše, že by do dvou let měl vzniknout celoevropský pozitivní seznam zvířat vhodných k chovu, a co by na tomto seznamu nebylo, by nesměl s výjimkou zoologických zahrad nikdo chovat, rozmnožovat ani prodávat.
Okamura opět připomněl, že je Evropská unie nereformovatelná, omezuje svobodu a zabíjí svobodné suverénní evropské národy neomarxismem, multikulturalismem, masovou imigrací a globalismem. Hnutí SPD tedy navrhuje jediné možné řešení, a to referendum o vystoupení z unie. „V takovém referendu budu hlasovat pro CZEXIT! Hnutí ANO a strany Fialovy vládní koalice referendum odmítají a podporují politiku Evropské unie,“ zakončil svůj příspěvek.
Na Okamurovu otázku, proč nám pořád z ciziny diktují, jak u nás máme žít a co smíme dělat, by se v tomto případě týkajícím se chovu křečků, činčil, chameleonů, hadů nebo papoušků dalo odpovědět jednoduše – nediktují.
„Zatím je to jen o tom, jak moc silně křičí aktivisté a lobbisté. Snažme se proto o věcnou diskuzi a nenaskakujme na zkratky. Všichni chceme najít to nejlepší řešení,“ uvedl k tématu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Nelze vyloučit, že v budoucnu na úrovni Evropské unie na toto téma debata neproběhne. Zatím se ovšem jedná pouze o rok starou nezávaznou rezoluci Evropského parlamentu, která byla přijata jako reakce na petice tří západoevropských organizací na ochranu zvířat. Europarlament vyzval Evropskou komisi k vypracování studie proveditelnosti vzniku pozitivního seznamu zvířat vhodných k chovu a momentálně se pro ni hledá realizátor.
„Některé členské země Evropské unie už něco jako pozitivní seznam zvířat měly. Například Nizozemsko, které jej však po dvou letech zrušilo. Osobně toho nejsem zastáncem, chybí totiž robustní dopadová studie, která by jasně pojmenovala problémy, vyčíslila škody a nastínila vhodná řešení,“ dodal Zdechovský.
V pondělí se zároveň konala v poslanecké sněmovně konference o budoucnosti zájmového chovu zvířat v České republice. Na akci padlo, že ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí se shodly, že pozitivní seznamy v Česku nejsou nutné. „Zastáváme stanovisko, že pozitivní seznamy nepotřebujeme. Legislativa zatím definuje, co je a co není možné chovat. Ani v rámci Evropy nejsme schopni nastavit nějaký jednotný rámec v této věci,” prozradila Eva Kaděrková, vedoucí oddělení ochrany zvířat ministerstva zemědělství.
Česká republika je chovatelskou velmocí a způsob, jakým bude třeba změnit legislativu, musí být přehledný. Tomu se věnuje ministerstvo životního prostředí. „Jako stát si musíme uvědomit, že přehlednost právního prostředí je zásadním prvkem, aby chovatelství nějak efektivně fungovalo. Na národní úrovni se žádná novela zákona o chovatelství v příštích dvou letech konat nebude. Zásadní ale je, že se chystá novela zákona o zoologických zahradách,” řekl na konferenci Jiří Mach, vedoucí oddělení mezinárodních úmluv a zástupce ředitele odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků na MŽP.