Jaroslav Bašta byl jedním z nejslabších prezidentských kandidátů, přesto se jeho stranický šéf Tomio Okamura pokusil o zázrak. Politika dávno za zenitem nabídl voličům SPD jako jedinou správnou volbu na Hrad. Reakce podporovatelů opozičního hnutí však Okamuru musela překvapit. Bašta se nedostal ani přes pět procent a nepřesvědčil dokonce polovinu voličů SPD.
Zástupci hnutí Svoboda a přímá demokracie se rádi ohání tím, že zastupují názory půl milionu voličů, tudíž prý musí být bráni jako důležitá politická síla. Že tomu tak kvůli jejich často extremistickým postojům úplně není, se však přesvědčili například při volbě místopředsedů sněmovny, kde se pro ně křeslo nenašlo.
Další fackou pro politický projekt „obchodníka se strachem“ Tomia Okamury jsou letošní prezidentské volby. Šéf SPD se nyní tváří překvapeně a hledá důvody, proč jím vybraný kandidát, bývalý ministr ve vládě Miloše Zemana, není ve druhém kole. Pouhá 4,45 procenta ho totiž odsoudila až na páté místo a ukončila jeho sen o prezidentování a odvolávání vlády, které nesmyslně sliboval občanům.
Okamura zřejmě dodnes nechápe, proč nevyšel průzkum neexistující agentury, který sdílel na svých sociálních sítích. Tato vymyšlená analýza Baštovi přisuzovala 18 procent. Pokud by navíc vyšel plán šéfa SPD přetáhnout některé voliče Andreje Babiše s vysvětlením, že expremiér nemá ve druhém kole šanci, kdežto Bašta ano, hovořilo se o jasném boji o Hrad ve druhém kole.
Nyní je z toho spíš rychlý konec smutné šarády, které se Bašta účastnil jako maskot, opakující dokola stále stejné teze, mnohdy založené na nepravdách a neznalosti některých prezidentských pravomocí. Kde ovšem hledat příčinu? Stačí se vrátit k oné ikonické větě členů SPD: „Zastáváme názor půl milionu voličů.“
Pokud tomu tak skutečně je, kde jich víc než polovina byla při prvním kole prezidentských voleb? Jsou to jednoduché počty. Svobodu a přímou demokracii volilo v roce 2021 zhruba 514 tisíc občanů. Jaroslav Bašta však v sobotu získal 248 375 hlasů. Přes 260 tisíc okamurovců tak zřejmě poslalo svému „vůdci“ jasný vzkaz – přestaňte si z nás dělat legraci.
Druhou variantou může být odliv některých fandů SPD k Babišovu hnutí. Po letech ve sněmovně totiž Okamura nedokázal nic víc než v různé intenzitě útočit na jakoukoliv vládu a využívat populistická témata, aby strašil naše občany. Ti mu pak v dojmu, že je ochrání od všeho zlého, házeli hlasy v parlamentních volbách.
To se však může změnit hlavně proto, že kromě výkřiků Okamurovo hnutí nenabízí nic. Navíc je velmi nepravděpodobné, že by se v blízké budoucnosti mohlo dostat do vlády. Tato nespokojenost s „činy“ SPD může ve druhém kole pomoci Andreji Babišovi.
Pokud mu jeho spasitelské řeči uvěří i další okamurovci, může z toho být klidně přes sto tisíc hlasů pro expremiéra. Není třeba se toho bát, pokud se zodpovědně všichni demokraticky smýšlející voliči dostaví i ke druhému kolu prezidentské volby.