O tom, že vztah k realitě či pravdě je u lídra hnutí SPD Tomia Okamury, mírně řečeno dost rozvolněný, už se mohl přesvědčit asi každý. A nejinak tomu je ohledně čísel, konkrétně čísel vztahujících se k velikosti jeho členské základny. Sice by to rád svedl na nepřátelské novináře házející klacky pod nohy pravému vlastenci, ale pravda je taková, že všechna navzájem si odporující prohlášení pocházejí přímo z jeho úst či aspoň klávesnice.
Podívejme se na to, připoutejte se a držte se pevně. Bude to jízda nahoru dolů jako na horské dráze.
Krátce po založení SPD, které vzniklo v červnu 2015, Okamura na Facebooku rozhlásil, že počet členů jeho hnutí už přesáhl 10 000.
Zhruba rok poté, v srpnu 2017 Tomio Okamura ohlašuje, že jeho hnutí má už 7 000 členů.
A znovu asi rok nato, 4. května 2018 na svém facebookovém profilu jásá: „Dovolte mi oznámit radostnou zprávu, že jsme tento měsíc překonali další hranici a je nás v SPD v tomto okamžiku již přes 12 tisíc, konkrétně 12 331 lidí, což znamená, že jsme jednou z největších politických stran a hnutí…“
Přitom v únoru 2018, tedy o pouhé čtyři měsíce dříve mluvčí SPD Michaela Dolenská pro server iDNES uvedla: „Máme více jak 1 200 řádných členů a 4 000 čekatelů…“
Co si tedy ubohý volič o tom šíleném zmatku má myslet? Měli v té době u Tomia opravdu o tolik méně členů než v roce 2017, o květnu 2018 nemluvě? Nebylo jich tedy ve skutečnosti ani 7 000, natožpak přes 12 000, ale jen asi 1 400? A komu věřit? Lídru Okamurovi, nebo mluvčí jeho hnutí Dolenské?
Dostáváme se však do června 2018. Tomio Okamura na sociálních sítích ve videu nazvaném „Další novinářská žumpa“ oznamuje: „V hnutí SPD je aktuálně přihlášeno téměř 13 tisíc občanů ČR z toho je 7 tisíc členů…“
Už vám z toho jde hlava kolem? Není divu. Z dvanácti tisíc už jsme zase na sedmi.
Teď ale máme březen 2019 a další Okamurovo oznámení. Na Facebooku vítězoslavně hlásí, že počty členů „neustále rostou“, takže je jich už „téměř 7 tisíc“. To ovšem znamená, že po dlouhých devíti měsících údajného „neustálého růstu“ (od června 2018) nepřibyl vůbec nikdo. A to prosím netvrdí žádná zlovolná novinářská žumpa. Jak se lze lehce přesvědčit, to i ono prohlašuje pan Okamura osobně.
Kromě toho by asi rád, aby mu někdo uvěřil, že aktuálních sedm tisíc členů (pokud je tedy tohle číslo pravdivé, což se moc nezdá) představuje oproti deseti nebo třinácti tisícům, kterými se chlubil v roce 2015 a 2018 čili loňského roku, nárůst.
Copak měl asi malý Tomio z počtů? Příklady, kde žáci u dvou různých čísel určují, co je více a co méně, čili co je růst a co pokles, se probírají už na prvním stupni základní školy. A tamtéž se také děti učí, co je to pravda a co lež.
Zdá se, že Tomio Okamura, ať už účelově a úmyslně nebo prostě zmateně, míchá členy s čekateli a to vše s pouhými nezávaznými zájemci o členství a předkládá to voličstvu pěkně zamotáno do jedné rolky jako suši.
Stanovy SPD totiž uvádějí, že: „Dalšími podmínkami vzniku členství je uplynutí nejméně dvouleté čekatelské lhůty, po kterou je čekatel registrován v pozici čekatele v registru čekatelů vedeném Regionálním klubem a souhlas Předsednictva.“ Rovněž se tam dozvíme, že tato lhůta sice může být zkrácena, nebo dokonce úplně odpuštěna, ale co je podstatné – dokud se tak nestane, registrovaný čekatel, řádným členem není a nemůže se tedy do členské základny počítat.
A ještě něco docela jiného než čekatel nebo člen, je pak přihlášený zájemce. Ten to dokonce vůbec nemusí myslet vážně. Protože přihlášky se mohou podávat prostřednictvím webové stránky, může formulář vyplnit kdokoli, aniž by z toho plynulo cokoli závazného nebo to dokonce nějak souviselo s počtem skutečných členů. Což si ověřilo už několik internetových vtipálků hlásících se do SPD pod smyšlenými jmény.
Inu, lhaní, vymýšlení a fabulování není zas nic tak pěkného, ale když už se k tomu někdo uchýlí, měl by si aspoň pamatovat, co kdy navykládal. Jinak bude vypadat v nejlepším případě jako nedůvěryhodný plácal, který drmolí, co mu zrovna slina na jazyk přinese, v tom horším jako prospěchářský lhář ochotný hlásat cokoli, co mu právě vynese přízeň.