Jediný hmyz, který jím, jsou krabi, langusty a krevety. Tak okomentoval Okamurův poslanec Jiří Kobza rozhodnutí Evropské unie, podle kterého mohou výrobci potravin od letošního ledna využívat už čtyři druhy hmyzu a larev, a to jejich celá či mletá těla. Hnutí SPD chce kvůli tomu měnit zákon.
„Jediný hmyz, který jím, jsou krabi, langusty a krevety. O ten ostatní suchozemský opravdu nestojím a už vůbec ne, aby mi ho potajmu někdo přimíchával do jídla,“ napsal poslanec Jiří Kobza na sociální síti. Komentoval tak článek, podle kterého chce hnutí Tomia Okamury probojovat do české legislativy nařízení o výrazném označení všech potravin, které v nějaké formě obsahují hmyz.
Potraviny z hmyzu umožňuje nařízení Evropské unie. Výrobci potravin je používají například do proteinových tyčinek nebo mouky. V lednu k sarančatům a larvám potemníka moučného přibyly larvy potemníka stájového a také cvrček domácí.
„Budeme navrhovat novelu zákona o potravinách. V ní by bylo povinné označení červeným tučným písmem o minimální velikosti 18 u výrobků, kde je přidaný hmyz,“ prohlásil na tiskové konferenci šéf SPD Tomio Okamura. Podle něj by navíc na označení mělo být napsáno, že jde o nařízení Evropské komise.
Výrobci by se zákonem nemuseli řídit
V České republice jedlý hmyz v současné době řeší veterinární zákon, který se upravoval před dvěma lety. Novela tehdy vyjasnila podmínky pro chov hmyzu jako hospodářských zvířat určených k lidské spotřebě, ale i stanovení hygienických požadavků na podniky vyrábějící potraviny z hmyzu, připomněl web Seznam Zprávy.
Podle mluvčího ministerstva zemědělství se označování potravin, které obsahují hmyz, řídí nařízením Evropského parlamentu a Rady. „Pokud by se nová povinnost dostala do českého zákona o potravinách, byli by jí zatíženi pouze čeští výrobci a výrobci z ostatních zemí by se jí nemuseli řídit,“ řekl webu Vojtěch Bílý.
Na etiketě musí být podle unijního nařízení uveden seznam všech ingrediencí, které byly při výrobě použity. „Složky, které jsou zároveň alergenem, musí být navíc v seznamu zvýrazněny. Pokud jde o aktuálně schválené druhy hmyzu k lidské spotřebě, musí být při jejich použití v potravině navíc na etiketě v bezprostřední blízkosti seznamu složek uvedeno, že tato složka může způsobit alergické reakce spotřebitelům se známými alergiemi na korýše,“ popsal webu Seznam Zprávy mluvčí resortu.
Mouka ve speciálních regálech
Některé země už se problematikou zabývají. Například v Itálii bude možné prodávat mouku z hmyzu jen ve speciálně označených regálech. V březnu letošního roku o tom rozhodla tamní vláda, která schválila příslušné dekrety o regulaci prodeje těchto potravin. Výrobci, kteří chtějí tento typ mouky používat, budou na obalech svých produktů muset uvádět informace o zdravotních rizicích. Z mouky z hmyzu nebudou smět být vyráběny klasické italské potraviny, tedy pizza a těstoviny.
Podle italské vlády je nutné, aby spotřebitelé měli při nákupu co nejvíce informací. Regulace se týká čtyř druhů mouky vyráběné ze cvrčků, larev či sarančat. Výrobky obsahující tuto mouku budou muset být příslušným způsobem označené a na obalu mít vypsána možná zdravotní rizika spojená s konzumací.