Ukrajinská strana si připsala další “malé’ vítězství ve válce proti Rusku. Dokázala totiž ochránit své stíhačky, aniž by přitom vystřelila na okupační bombardéry. Letadla totiž byla ukryta tak pečlivě, že nebyla ze vzduchu vůbec vidět.
Podle analýzy Royal United Services Institute (RUSI), nejstaršího a nejvýznamnějšího britského think tanku v oblasti obrany a bezpečnosti, Rusové mnohokrát zbytečně plýtvali municí. Stříleli totiž na cíle, které byly buď atrapami zbraňových systémů, nebo třeba kulisami. Podle zprávy britského deníku The Times bylo na vině hned několik věcí.
Například mapy, které Rusové používají jsou zastaralé a často se na nich nachází objekty, které ve skutečnosti dávno nestojí. Stejně je to i se seznamem vojenských cílů, které chce Putinova armáda zlikvidovat.
K těmto ruským amatérským chybám se však navíc přidává ukrajinská vynalézavost. Jak vyplývá z analýzy RUSI, minimálně jednou bránící se síly použily na maskování svých stíhacích letounů velkoformátové fotografie, na nichž byly zachyceny rozbombardované hangáry. Plachty se snímky zdevastovaných budov posléze Ukrajinci přehodili přes své stíhačky. Piloti ruských bombardérů si při přeletu mysleli, že na místě už zaútočili jejich kolegové a letěli dál.
Již na konci srpna se také objevily zprávy o tom, že Ukrajinci používají falešné raketové systémy HIMARS, které nutí ruské ozbrojence k útokům drahými raketami, kterých má navíc Kreml nedostatek. Podle The Washington Post jsou sice klamné cíle vyrobeny ze dřeva, ale ruské bezpilotní letouny, které přenášejí jejich polohu na nosiče řízených střel v Černém moři, je neumí rozeznat od dělostřelecké baterie.
Každý zbytečný ruský útok je pro Putinovu armádu velkým problémem. Podle amerického ministra obrany totiž Rusko pociťuje značný nedostatek dělostřelecké munice. „Vidíme, že pociťují značný nedostatek dělostřelecké munice a obracejí se na Írán a Severní Koreu, aby od nich získali pomoc,“ uvedl Lloyd Austin.
Ukrajina žádá o další zbraně
Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba je přesvědčen, že systémy protivzdušné obrany Patriot jsou přesně to, co Kyjev nyní potřebuje. Řekl to po jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance v Bukurešti. Vyzval také k co nejrychlejšímu dodání těchto systémů, stejně jako i tanků, které využívá samo NATO. Informovala o tom agentura Reuters.
„Můj vzkaz je jednoduchý: poskytněte Patrioty, jak nejrychleji můžete, protože to je systém, který Ukrajina potřebuje pro ochranu obyvatel a infrastruktury,“ uvedl Kuleba. „Pokud je Německo ochotné Patrioty poskytnout Polsku a Polsko je připravené je předat Ukrajině, tak myslím, že řešení je německé vládě jasné,“ dodal s tím, že Kyjev bude ohledně této otázky s Berlínem v kontaktu.
„Logika při rozhodování o poskytování určitých typů zbraní se musí změnit. Tragédiím musíme předcházet, ne na ně reagovat,“ sdělil Kuleba.