Alespoň jeden řetězový e-mail dostane každý týden 30 až 55 procent Čechů a Slováků. Ukázal to více než roční výzkum organizace CEDMO při Univerzitě Karlově. Řetězové e-maily přitom nejsou rozšířené jen mezi seniory, dostávají a přeposílají je respondenti napříč generacemi.
Alespoň jeden řetězový e-mail týdně obdrží 30 až 55 procent Čechů a Slováků, ukázal dlouhodobý výzkum CEDMO Trends, který v měsíčních vlnách realizují agentury Median a IPSOS. Jen v říjnové vlně dotazování například 30 procent Čechů a 35 procent Slováků uvedlo, že v uplynulém měsíci obdrželi alespoň jeden řetězový e-mail týdně. Obvykle jim přicházejí z anonymních adres, odesílatel je neznámý v polovině případů. Neplatí to ale u nejstarší věkové skupiny lidí nad 65 let, kteří jako odesílatele řetězových e-mailů uvádějí většinou své přátele a známé.
„Adresátům v Česku přicházejí řetězové e-maily převážně z neznámých anonymních adres, a to téměř v polovině případů,“ komentoval zjištění o původu e-mailů datový analytik hubu CEDMO Lukáš Kutil. „Druhými nejčastějšími odesílateli jsou přátelé a známí, které uvádí 35 procent respondentů, následují členové rodiny s nejbližšími příbuznými a kolegové z práce,“ dodal.
„Odesílatelé řetězových e-mailů kolujících na Slovensku jsou také nejčastěji anonymní. Více než polovina respondentů uvádí, že jim uvedené zprávy přicházejí z neznámých e-mailových adres. V pořadí druhým nejčastějším odesílatelem jsou podle zkušeností respondentů jejich přátelé a známí. O rodinné příslušníky jde v devíti procentech případů a o kolegy v šesti procentech. Zbývající respondenti, kterých je více než desetina, si na zdroj řetězových e-mailů nedokázali vzpomenout,“ dodal za Slovensko Ivan R. Cuker.
Většina lidí – dvě třetiny – řetězové e-maily maže a nijak na ně nereaguje. Pokud zprávy obsahují vtipy nebo satiru, přeposílá je dalším adresátům 35 procent dotázaných. V případě informací o zdraví nebo životním stylu je dále šíří necelá čtvrtina uživatelů. E-maily obsahující alternativní informace o domácí či zahraniční politice obvykle dále přeposílá svým známým 13 procent Čechů.
Podobně je tomu i na Slovensku, kde 61 procent lidí řetězové e-maily maže. Necelá třetina účastníků výzkumu informace obvykle přeposílá dále svým blízkým a známým v případě, že obsahují vtipy nebo satiru. O něco méně je motivováno přeposílat e-maily, které obsahují informace o zdraví a životním stylu. V případě e-mailů obsahujících alternativní informace k domácí či zahraniční politice obsah obvykle dále přeposílá 19 procent Slováků.
Někteří lidé uvedli, že pokud e-mail obsahuje podle nich nepravdivou informaci, upozorní na ni odesílatele. Tak se zachová 11 procent Čechů. Na Slovensku je tento podíl výrazně vyšší, a to 22 procent.