V České republice platí při plavbě na vodní hladině stejná nulová tolerance na alkohol jako na silnici. Za „řízení“ šlapadla pod vlivem alkoholu můžete dostat ve správním řízení pokutu až 100 000 korun a jít do vězení. Pokud vám ale někdo bez použití násilí odcizí 4999 korun (a policie jej zázračně přistihne), hrozí mu maximálně pokuta 1000 korun. Zloděj nejspíš vyvázne s blokovou pokutou v řádu stokorun. České právo tak v zásadě říká, že pít alkohol na šlapadle je větší zločin než krádež. V Německu přitom můžete s půl promile alkoholu v krvi usednout za volant automobilu.
Představte si modelovou situaci. Jste muž a s přítelkyní si půjčíte na Máchově jezeře šlapadlo. Dojedete doprostřed jezera, nikde okolo vás není živáčka. Otevřete si láhev vína a užíváte si sluníčka. Po dvou sedmičkách se k vám náhle přiřítí člun policie. Strážník vám dá oběma dýchnout.
U vás naměří 0,65 promile, u vaší přítelkyně 1,03 promile alkoholu. Teď záleží na tom, kdo z vás bude odpovědný za „řízení“. Vy byste vyvázl ve správním řízení s pokutou do 10 000 korun. Vaše přítelkyně ovšem překročila hranici jednoho promile. Teoreticky tak může dostat pokutu až 100 000 korun. Příští rande se také může odehrávat v návštěvní místnosti ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. K pokutě totiž může přibýt také odnětí svobody.
Pokud by vám následně na břehu někdo odcizil peněženku, ve které byste měl 4500 korun, a policistům se jej podařilo dopadnout, nejspíše vyvázne s blokovou pokutou v řádu stokorun. Ve správním řízení může být potrestán maximálně sankcí 15 000 korun. Vězení mu nehrozí. Policie se navíc dopadnením zloděje nejspíš vůbec zabývat nebude.