V některých oblastech jižní Ukrajiny vznikají promoskevské školy. Okupační úřady tak chtějí „rusifikovat“ ovládané území, k čemuž používají i výhrůžky místním občanům. Zdejší rodiče jsou totiž nuceni své děti posílat do ruských škol, jinak jim hrozí jejich odebrání.
Podle informací Radia Svobodná Evropa okupační úřady rodičům tvrdí, že pokud si nepořídí ruské pasy a nebudou své děti posílat do určených škol, mohou mít problémy. „Místní nechtějí posílat své děti do ruských škol, ale bojí se,“ řekl Serhij Šiškovskij, učitel dějepisu v Chersonské oblasti. „Lidé se bojí, že o své děti přijdou, a nevědí, jak na tyto požadavky reagovat,“ dodal.
Další učitelka, tentokrát z města Enerhodar, která ze strachu z odvety Rusů chtěla zůstat v anonymitě, potvrdila, že dochází k nátlaku na rodiče a děti. Úřady pod kontrolou okupantů podle ní provádějí nábor učitelů a dalších pracovníků pro nově zřizované školy.
„Hledají personál, ale ráda bych poznamenala, že naši učitelé nespolupracují,“ sdělila kantorka. „Na to můžeme být hrdí,“ dodala s tím, že náboráři hledají nové učitele dokonce v jejich domovech. Podle informací Radia Svobodná Evropa s prací v nových školách souhlasili pouze dva učitelé.
Tlaku jsou vystaveni i učitelé v Mariupolu. Některé z nich posílají okupační úřady do Moskvy na „certifikaci“, všichni kantoři pak mají zákaz opustit přístavní město. Dřívější ukrajinská ombudsmanka pro lidská práva Ljudmila Denysová tvrdila, že okupační správa připravila plány na „úplnou rusifikaci vzdělávání zavedením jejich standardů“ v příštím školním roce.
Člen městské rady v Mariupolu Maksym Borodin označil novou výuku za propagandistickou. „Přímo učí děti nenávidět Ukrajinu,“ řekl. „V takzvaných hodinách dějepisu říkají, že Ukrajina má na svědomí rozpoutání současné války. Popírají tak, že to bylo Rusko, kdo zaútočil na Ukrajinu a celou tu hrůzu způsobil,“ dodal Borodin.
Podle kroků, které Rusko podniká v některých částech Ukrajiny, se může zdát, že se chystá na anexi dalšího území. To de facto potvrdil i ruský velvyslanec ve Velké Británii Andrej Kulin. Ten na začátku července sdělil, že ruské síly z jižní části Ukrajiny jen tak neodejdou. Okupační úřady v Chersonské oblasti navíc připravují referendum o připojení k Rusku.