
Sestava letounů Tupolev Tu-95MS na letecké základně Engels v Rusku. FOTO: Wikimedia Commons / GFDL 1.2
FOTO: Wikimedia Commons / GFDL 1.2

V důsledku úderu ukrajinských obranných sil na letiště Engels 2 ruských leteckých a kosmických sil ztratili Rusové takřka sto řízených střel a značné množství paliva. Týden po útoku po vyhodnocení všech zjištění o tom informovalo tiskové středisko generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny.
„Podle aktualizovaných informací přišel nepřítel v důsledku úderu ukrajinských obranných sil na letiště Engels 2 ruských vzdušných a kosmických sil 20. března 2025 o 96 vzdušných prostředků. Zejména v důsledku sekundární detonace. Tato munice byla určena k provedení tří raketových úderů v březnu až dubnu tohoto roku,“ okomentoval následky úspěšného útoku ukrajinský generální štáb.
Kromě zlikvidovaných řízených střel zničily údery na sklady leteckého paliva na základně „značné zásoby leteckého paliva“. To podle Ukrajiny negativně ovlivňuje schopnost ruské protivzdušné obrany pokračovat v bojových operacích.
Útok na Engels 2 byl nejúspěšnější operací ukrajinských ozbrojených sil v poslední době. Tak akci vyhodnotila britská zpravodajská služba. Své závěry zveřejnila v jednom ze svých pravidelných příspěvků o válce na Ukrajině na sociální síti X.
„Zasažená oblast takřka určitě skladovala množství letecké munice využívané proti Ukrajině a způsobila podstatné škody. Podstatná ztráta pravděpodobně v krátkodobém horizontu naruší útočné operace z letiště a donutí Rusko k vylepšení svých obranných postavení a doplnění zásob munice,“ popsali britští zpravodajci s tím, že ruské bombardéry musely být pravděpodobně rozptýleny na okolní letiště, což je běžná ruská reakce na ukrajinské bezpilotní útoky.
Na vojenské základně Engels jsou dislokovány strategické bombardéry Tu-95MS a Tu-160 z 22. těžké bombardovací letecké divize Ruska. Stroje z tohoto letiště používají ruští agresoři k útokům na vojenské, ale i civilní cíle na Ukrajině.
Nešlo o první útok na tuto oblast. Letiště, ale i blízké skladiště ropy se cílem útoku staly v minulosti již několikrát a vždy šlo o rozsáhlé poškození tamní infrastruktury.
K předchozímu útoku došlo letos v lednu, kdy skladiště ropy po zásahu dronem hořelo několik dní, protože hasiči nebyli schopni požár zlikvidovat, a museli tak přistoupit k „řízenému vyhoření“ zasažených nádrží s ropnými produkty. FORUM 24 o tom informovalo zde.