Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se ve stanovisku pro deník FORUM 24 ohradil proti nařčením českého premiéra Andreje Babiše. Šef hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš po dokončení zprávy úřadu o dotačním podvodu ve financování premiérovy farmy Čapí hnízdo několikrát zpochybnil postupy tohoto úřadu. Dal najevo, že nepovažuje evropský úřad za nezávislý a věrohodný, protože zpráva je podle něj součástí kampaně proti jeho působení v politice. Zástupci OLAF exkluzivně pro deník FORUM 24 podobná nařčení zásadně odmítli.
Rychlá a podrobná reakce úřadu OLAF na otázku deníku FORUM 24 ukazuje, že český premiér vzbuzuje svými nevybíravými výroky v evropských strukturách značnou pozornost.
Babiš, jeho společnost Agrofert i další obviněný Jaroslav Faltýnek několikrát OLAF ostře kritizovali. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka například uvedl, že Evropský úřad pro boj proti podvodům podlehl politickému tlaku.
K závěřečné zprávě se vyjadřovali i další lidé. „Studie má jediný cíl, a to znemožnit pana Babiše, dnes již premiéra, a diskvalifikovat ho z rádoby demokratického dění v Česku,“ uvedla například jedna z obviněných v kauze Čapí hnízdo a zároveň náměstkyně jihlavského primátora za hnutí ANO Jana Mayerová.
Babiš označil OLAF za zpolitizovaný v pořadu Partie na TV Prima, odborníky, které tam pracují, označoval za „pouhé úředníky“. V úřadu přitom působí například bývalí elitní detektivové či soudci.
Deník FORUM 24 se proto obrátil přímo na Evropský úřad pro boj proti podvodům se žádostí o vyjádření. „Evropský úřad pro boj proti podvodům provádí vyšetřování nestranně a zcela nezávisle. To je jasně stanoveno v právním rámci, kterým se řídí činnosti úřadu OLAF,“ řekla deníku FORUM 24 mluvčí úřadu Sandra Juncu.
Mluvčí dále odkázala na konkrétní evropskou regulaci č. 883/2013, kde se mj. jasně říká: „Vyšetřování by měl řídit generální ředitel úřadu zcela nezávisle na orgánech, institucích a jiných subjektech a na dozorčím výboru. Za tímto účelem by měl mít generální ředitel možnost přijmout obecné zásady vyšetřovacích postupů určené zaměstnancům úřadu. Tyto obecné zásady by měly pro zaměstnance stanovit praktická vodítka, pokud jde o vedení vyšetřování, a procesní záruky a práva dotčených osob nebo svědků, podrobné informace ohledně vnitřního poradního a kontrolního postupu, jimiž se je třeba řídit, včetně kontroly souladu s právem. V zájmu větší transparentnosti v souvislosti s vedením vyšetřování by tyto obecné zásady měly být veřejnosti zpřístupněny na internetových stránkách úřadu. Uvedené obecné zásady by neměly zakládat či měnit jakákoli práva nebo povinnosti vyplývající z tohoto nařízení.“