Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) vynesl rozsudek, který nepotěší Andreje Babiše.
Společnost AGPI Vajax, známá jako provozovatel vepřína v Letech u Písku, totiž podle zjištění úřadu převedla své akcie (konkrétně 52% majetkový a hlasovací podíl) pouze formálně, aby dosáhla na dotaci z fondů Evropské unie, jak informoval server iRozhlas.cz. Tento úřad bojující proti podvodníkům proto žádá vrácení dotace ve výši zhruba deseti milionů korun.
Mateřská společnost AGPI převedla uvedený většinový podíl ze své dcery na dva mladé pány, čímž byla splněna dotační podmínka, že peníze půjdou mladým zemědělcům. Dcera navíc již od roku 1998 nepodnikala (jednalo se tedy o „spící“ schránku připravenou na rozběhnutí podnikání), čímž byla splněna rovněž podmínka, že dotace bude vyplacena jedině začínajícím zemědělcům, jak dále upozorňuje iRozhlas.cz.
Dcera přitom i nadále sídlí u matky, a mateřská AGPI dokonce neopatrně uvádí výrobnu vajec, jíž se dotace týkala, jako součást svého portfolia zemědělských podniků, jak iRozhlas.cz dále upozorňuje.
Nepřipomíná vám to jiný, zjevný dotační (a možná i daňový) podvod vyšetřovaný úřadem OLAF? Tentokrát však ve výši dokonce padesáti milionů korun, které by museli čeští daňoví poplatníci vrátit.
Andrej Babiš totiž rovněž vyčlenil ze svého koncernu firmu, která předtím, přinejmenším od roku 2000 do října 2007 neměla žádné zaměstnance. Jaká shoda náhod, také taková „spící“ schránka. Jakmile pak oficiálně nebyla součástí Babišova podnikatelského království, začala se ucházet o dotaci.
Už je tedy asi jasné, proč Babiš (předseda ANO) i jeho kamarád (a 1. místopředseda ANO) Jaroslav Faltýnek tak dlouho předstírali, že si nepamatují, komu Babiš akcie prodal. Babiš přitom nechal klasické akcie přeměnit na anonymní. To jsou ty akcie, za kterými se mohli majitelé skrývat, pokud chystali nějakou lumpárnu nebo byli stydliví.
Teprve pod tlakem médií Babiš po letech potvrdil, že už ví, komu společnost Farma Čapí hnízdo patřila. Ještě dlouho pak však nechtěl jména majitelů prozradit. Teprve mimořádná schůze sněmovny ho donutila přiznat, že Farma v době čerpání dotace patřila jeho dvěma dospělým dětem a jeho nynějšímu švagrovi (tehdy bratrovi dlouholeté přítelkyně).
Jenže ani to nebyla celá pravda. Teprve vyšetřování před sněmovní komisí ukázalo, že Babiš akcie převedl na uvedené děti a na svou nynější manželku. Teprve ta pak akcie, možná pro jistotu, z obavy před vyšetřováním, převedla na svého bratra. Zároveň se ukázalo, že Faltýnkovi se vrací paměť, když Babišovi tuto verzi dosvědčil.
Jenže vyšetřující úřad OLAF má v tomto případě ještě jeden problém. Uvedení Babišovi blízcí ztratili úplně všechny dokumenty, které by mohly prokázat, že byli v inkriminované době majiteli Farmy. Zápisy z valných hromad a další dokumenty včetně jejich kopií musel odnést jedině vítr, protože povodeň v inkriminované době v sídle Agrofertu (kde se schůze konaly) ani v okolí Čapího hnízda nebyla. Tedy pokud nepočítáme mírné jarní zvyšování hladiny potoků.
Babišův případ je však pro OLAF průhlednější než podvod firmy AGPI Vajax. Díky tomu, že Babiš zjevně svým blízkým nevěřil, že mu Farmu vrátí, až budou moci (čili po splnění dotační podmínky pětiletého držení). Proto jim na budování projektu, který podle svých slov sám vymyslel, nedal žádné pozemky. Projekt byl přitom připravený pro Babišův (firemní) pozemek na Benešovsku. Takže příbuzným nezbývalo, než dotaci využít tam.
Snad aby bylo vyšetřování ještě jednodušší, Babiš navíc prostřednictvím svého Agrofertu nesl téměř veškerá podnikatelská rizika projektu. V tomto smyslu byla Farma po celou dobu bez diskusí jeho, zatímco zmíněná firma obžalovaná úřadem OLAF z podvodu AGPI Vajax se samostatnost alespoň snažila předstírat. Babišova firma totiž Babišovým blízkým (vlastníkům Farmy) ručila za bankovní úvěr v hodnotě 350 milionů korun, který by jinak Farma neměla šanci získat a už vůbec ne za tak výhodných podmínek. Jen pro dokreslení, abyste viděli, o jak obrovský úvěr se jednalo: když Babiš Farmu Čapí hnízdo přebíral zpátky, měla tisíckrát nižší reálnou hodnotu, než byla výše tohoto úvěru, jak zjistilo FORUM 24.
Farma se navíc Babišovi vrátila. Bylo-li vrácení dohodnuto s jeho blízkými předem, jednalo se o tzv. repo obchod, a společnost tak nikdy neměla opustit účetnictví Babišova koncernu.