Oleg Sencov vyzval české zákonodárce, aby zvýšili tlak na Kreml kvůli pokračující okupaci ukrajinského poloostrova Krym a Donbasu. „Pocit, že je vaše země obsazena, lze přirovnat k fyzické bolesti. Na to nikdy nezapomeneme,“ přiblížil Sencov senátorům.
Ukrajinského režiséra, občanského aktivistu a bývalého politického vězně z Krymu Olega Sencova pozval na seminář do Senátu jeho Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice v čele s Jiřím Drahošem. Tématem bylo dodržování lidských práv na okupovaném poloostrově Krym.
Politickou represi krymských Tatarů popsal na semináři jejich zástupce. Pozvaní účastníci připomněli, že na seznamu ukrajinských politických vězňů v Rusku je 89 lidí, z toho 68 jsou krymští Tataři. „Putin má problém s výměnou krymskotatarských vězňů. Neuznává, že to jsou ukrajinští občané,“ podotkl Narimn Dželál.
Bídné poměry na okupovaném poloostrově ilustruje i situace 208 dětí zatčených krymských aktivistů, které vyrůstají bez otců.
S režisérem se už v úterý neformálně setkal ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ten i před ukrajinským velvyslancem v ČR podpořil územní celistvost Ukrajiny i její reformy s tím, že „stabilní a prosperující Ukrajina je v našem ekonomickém zájmu a zvyšuje bezpečnost ČR“. Kromě toho také vyzdvihl roli občanské společnosti.
Oleg Sencov je ukrajinský filmový režisér a odpůrce ruské anexe Krymu, za což byl v roce 2015 odsouzen k 20 letům vězení. V roce 2018 držel téměř půl roku hladovku a požadoval propuštění ukrajinských politických vězňů. Z ruského vězení byl propuštěn v září 2019 a krátce poté převzal Sacharovovu cenu za rok 2018. V Praze vystoupí na zahájení Mezinárodního mestivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.