Režisérka Olga Sommerová byla jednou z těch, kdo se při příležitosti předávání cen Český lev vyjádřili k aktuální politické situaci. Ona sama se zastala České televize, která podle ní čelí politickým tlakům. Deník FORUM 24 se jí proto ptal na to, jaké nebezpečí hrozí České republice, nebo na to, co říká na inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana.
Jak se díváte na současnou politickou situaci?
Od roku 2013, kdy byl prezidentem zvolen Miloš Zeman a do politiky vstoupil Andrej Babiš, cítila jsem v kostech podobné mrazení jako za normalizace v sedmdesátých letech. Prvním příznakem byly zákazy a omezování svobodného života a podnikání, které vyvrcholilo v roce 2016 fízlováním, které se jmenuje elektronická evidence tržeb, kontrolní hlášení a zajišťovací příkazy, které jsou na hranici státního banditismu, a jsou podobné znárodňovacím dekretům po roce 1948. Najednou se změnil slovník věrchušky a po celé zemi se rozlilo nenávistné napadání jedněch druhými, které občanům zemského ráje na pohled vštípil svou osobitou vulgární dikcí člověk, kterému se říká prezident. Nastala éra všudypřítomné lži, která se v těchto časech stupňuje do absurdity Orwelova románu 1984. S jakou lehkostí lže Zeman, Babiš a Okamura, je fascinující! A stejně fascinující je jejich dojemná shoda s komunisty, které si jako jediná postkomunistická země držíme ve svém parlamentu. Naštěstí ještě existují svobodná média, která volají „Císař je nahý!“, ale ta nečtou voliči populistů, kteří ani nemají tolik fištróna, aby rozeznali prvoplánovou lež. Upřímně nechápu masivní voličskou základnu těchto tří mužů, protože ani Zeman, ani Babiš, ani Okamura pro občany neudělali lautr nic, co by zlepšilo jejich životy. Všichni tři hrají jenom na sebe. A volání těchto tří pilířů antidemokracie po vystoupení z Evropské unie, pokud by se uskutečnilo, v což nevěřím, by znamenalo absolutní ekonomický propad všech, i těch nejchudších. A to nemluvím o bezpečnostních rizicích. Ve 20. století jsme tady dvě okupace zleva i zprava zakusili mírou vrchovatou. A nakonec ta blbá nálada společnosti, v níž by napanovala radost z tolerance, prosperity a vstřícného chování jedněch k druhým. Můžeme si vyčítat, že jsme včas nebránili liberální demokracii, že jsme si omámeni z příchodu svobody a ekonomického růstu nepřipustili, že o demokracii je třeba pečovat, protože totalita je nezmar, a jak vidíme, z děr vylézají totalitáři, kteří se po revoluci přikrčili, podnikali, a teď se jim kvůli naší lehkomyslnosti otevřela vrata k mocenským postům.
Teprve teď, když je opravdu zle, se občanská společnost chválabohu probouzí. A já doufám, že spojením občanských iniciativ a spoluprací s demokratickými poslanci a senátory naši svobodu uhájíme.
Proč jste se rozhodla vyjádřit se během předávání Českých lvů?
Nemám ráda slovo nesnáším, ale musím říct, že nesnáším lež. Když slyším, že někdo lže, připadám si zneuctěná a podvedená. Denně se na nás valí lež za lží, a tu je třeba uvést na pravou míru. A tuto službu konají jenom nezávislá média. Kolik jich je?
Já už nemůžu vzít do ruky Lidové noviny, které jsem četla celý čas jejich existence. Před rokem jsem je odhlásila, protože mi bylo stydno číst vykrucování komentátorů sloužících svému šéfovi. Nevím, jak těm kdysi svobodomyslným novinářům teď je, když velmi dobře vědí, že nedělají poctivou novinářskou práci a že vlastně ztrácejí sebeúctu, kterou považuju za předpoklad poctivého života.
Média veřejné služby, Českou televizi a Český rozhlas, si platíme my občané, nesmí je úkolovat žádná politická strana, žádný mocenský pakt. Novináři těchto médií se zodpovídají svému svědomí a etickému kodexu média. Proto naše nedemokratická trojice Zeman, Babiš, Okamura útočí na Českou televizi, která přináší fakta o jejich lživých prohlášeních a skutečných činech. Chtěli by Českou televizi uchvátit, ale představte si, že by v Británii takhle politici ohrožovali existenci BBC. Já si vážím práce České televize a jejího zpravodajství, a proto vystupuju na obranu její politické nezávislosti. Ve středu se na Václavském náměstí bude konat demonstrace za svobodu médií, která jsou, jak víme, zárukou demokracie.
Když jsem dostala ocenění Akademie za svůj film Červená a šla jsem na pódium pro Českého Lva, věděla jsem ihned, že musím vyzvat svoje kolegy filmaře a demokraticky smýšlející občany k obraně České televize. A byla jsem ráda, že to můžu vyslovit v přímém přenosu, zatímco Honza Svěrák ještě před zahájením televizního přenosu přečetl petici na obranu České televize, kterou v Rudolfinu podepsalo 370 lidí. Svobodu České televize musíme uhájit, jinak bychom se propadli do hanebného zneuctění sebe samých.
Co aktuálně považujete za největší nebezpečí?
Prorůstání mocenských ambicí Babiše a Zemana do státních institucí, do svrchovanosti státních zastupitelství a soudů, do policie a tajných služeb. A potom ten kolosální střet zájmů premiéra v demisi, který bez uzardění tvrdí, že stát je firma a firma je on. Vůbec nepochopil, že my občané nejsme jeho zaměstnanci, ale že on je naším zaměstnancem.
A navíc ta kombinace s proruským a pročínským prezidentem Zemanem! Na tragédii je zaděláno, vzdalujeme se civilizačním standardům vyspělých demokracií.
Jak se díváte na stále častější argumenty, že umělci by se k politice neměli vyjadřovat?
To je takový folklor, o němž se mi ani nechce diskutovat. Pobuřuje mě dělení na pražskou kavárnu a ty ostatní, což je vlastně princip třídní nenávisti, který mají soudruzi zadřený pod kůží. Umělci jsou občané jako ti ostatní. Proto mají právo vyjadřovat se ke všemu, co se jich jako občanů týká. V listopadu 1989 většina společnosti adorovala angažmá herců a umělců. A teď jsme v jiné situaci?
Samozřejmě že diktátorům je solí v očích aktivita občanské společnosti, ve kterou věřil Václav Havel a ze které také vyrostla Charta 77, která jako občanská iniciativa v sedmdesátých a osmdesátých letech zachraňovala morální kredit českého národa doma i v zahraničí. Říká se, že národ, který není ochoten za svobodu položit život, si svobodu nezaslouží. Chartisté riskovali vězení, ve kterém také seděli, Václav Havel pět let. Proto mě dojímají mudrlanti, kteří v době komunismu seděli v závětří, když se navážejí do statečného člověka Václava Havla, kterému mají být vděčni, že jako Čech prokázal, že nejsme jen národem srabů, kteří čekají na pomoc zvenčí anebo spásu, která vzejde od blanických rytířů.
Sledovala jste inaugurační projev Miloše Zemana? Co si o tom myslíte?
Ano, pustila jsem si televizi, poslouchala a koukala se z okna, abych se nemusela dívat na tu přehlídku pokrytectví, kdy velevážení hosté s vážností naslouchají snůšce ubohých útoků, poučování a nenávisti, která se zcela míjí se smyslem a významem inauguračního projevu. Jistě, že jsme nemohli očekávat nic vznešeného po pronesení vznešené přísahy, ale skutečnost předčila očekávání. Naštěstí jsem se na televizi podívala v okamžiku, kdy Miroslava Němcová na protest proti Zemanovu útoku na Českou televizi a novináře opouštěla sál, a zahájila tak odchod dalších poslanců. Jsem ráda, že impuls k protestu vůči takové hanebnosti dala žena. A jsem ráda, že jedna občanská iniciativa nám dala podnět k poděkování za tento čin zasláním květin Miroslavě Němcové, která je důstojnou nositelku jména Boženy Němcové.
Potřebujeme bránit svobodná média. Podpořte nás a kupte si Revue FORUM ZDE nebo v trafice. Děkujeme!