„Hraje ten, kdo nesouhlasí s ruskou agresí na Ukrajině.“ Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se slovenským europoslancem Ivanem Štefancem připravili petici, která je směřována Mezinárodnímu olympijskému výboru. Společně chtějí zabránit bezpodmínečné účasti Rusů a Bělorusů na letních olympijských hrách 2024 ve francouzské Paříži. Takoví sportovci by měli podepsat čestné prohlášení, kterým svůj postoj deklarují.
„Podepište petici a zabraňme společně bezpodmínečné účasti Rusů a Bělorusů na LOH 2024‼️“ vyzvala Michaela Šojdrová k podpisu petice. Pokud mají mít ruští a běloruští sportovci možnost soutěžit na olympiádě v Paříži pod neutrální vlajkou, musí to být podle europoslanců za přísně stanovených podmínek. „S kolegou Ivanem Štefancem jsme proto vytvořili petici směřovanou Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV), ve které vyzýváme, aby umožnil účast pouze těm sportovcům, kteří jasně odsoudí ruskou agresi na Ukrajině,“ uvedla Šojdrová.
Europoslanci upozornili, že do nadcházejících letních olympijských her 2024 zbývá necelý rok, přičemž pouze dva tisíce kilometrů od Paříže, kde se mají konat, stále probíhá ruská agrese na Ukrajině, tedy největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Zároveň zdůrazňují, že olympiáda je sportovní událost se zásadním symbolickým významem a už od dob starověku je spojována s mírem.
„My, znepokojení občané a zastánci etického chování ve sportu, se naléhavě obracíme na Mezinárodní olympijský výbor. S ohledem na nadcházející 141. zasedání MOV, které se uskuteční 15.-17. října v Bombaji, vás vyzýváme, abyste přijali jednoznačná opatření týkající se účasti sportovců z Ruska a Běloruska na letních olympijských hrách 2024 v Paříži,“ stojí v úvodu petice.
Konkrétním požadavkem podepsaných je přijetí deklaratorního rozhodnutí, které již učinilo několik zemí a národních olympijských výborů. Jde o postoj, podle kterého by měla být účast individuálních sportovců s pasy Ruské federace nebo Běloruska pod neutrální vlajkou a bez uvedení země původu na letních olympijských hrách 2024 v Paříži myslitelná pouze pod podmínkou podpisu čestného prohlášení, které vyjadřuje jednoznačný nesouhlas s agresí proti Ukrajině. Tyto kroky jsou podle petice nezbytné pro dodržování zásad Olympijské charty a pro podporu míru a etického sportovního chování na světové scéně.
Pokud by byl start na olympijských hrách sportovcům z Ruska a Běloruska umožněn bez jakýchkoli podmínek, sloužily by pak podle autorů pouze jako prostředek k šíření válečné propagandy z Kremlu; účast Rusů a Bělorusů jako taková by podkopala olympijské hodnoty, základní principy olympismu stanovené v Olympijské chartě a poškodila by úspěchy ostatních sportovců.
Europoslanci uvádějí, že není možné souhlasit s účastí ruských a běloruských sportovců a oslavou jejich sportovních úspěchů, zatímco jejich vláda je zodpovědná za více než 300 zabitých ukrajinských sportovců a trenérů a za mnoho dalších válečných zločinů, včetně deportace tisíců ukrajinských dětí do Ruska.
Mezinárodní olympijský výbor účast Rusů a Bělorusů na olympiádě v Paříži nedoporučuje, ale nezakazuje. „Vzhledem k tomu, že se bohužel na světě odehrává až příliš mnoho válek, ozbrojených konfliktů a krizí, téměř na všech olympijských hrách spolu soutěžili sportovci navzdory tomu, že jejich národy jsou ve válce či konfliktu,“ odůvodnil již dříve výbor.
V červnu připustil jejich účast za dodržení stanovených kritérií, která ovšem nebyla doposud plně schválena. Rusové by mohli soutěžit jako „týmy uprchlíků“. Důležitým faktorem, který z podmínek vyplývá, je potlačení národní sebeidentifikace a identifikace ruských sportovců. O účast musí požádat osobně, nikoli prostřednictvím Ruského olympijského výboru (ROC) nebo národních sportovních federací, a pokud by byla jejich žádost schválena, museli by se přestat účastnit jakýchkoliv národních soutěží a přijímat jakoukoliv finanční podporu od ruských státních i kvazistátních organizací, tedy včetně platu. Toto přihlášení by se týkalo pouze kategorií pro jednotlivce, týmové disciplíny jsou pro ruské sportovce vzhledem k pravidlům MOV uzavřeny.