V rozhovoru pro iROZHLAS.cz se končící ombudsmanka Anna Šabatová vyjádřila nejen ke své práci, ale také ke známým sporům se Stanislavem Křečkem. Ten podle ní vůči ní nehrál férovou hru a zasahoval do oblastí, které měla na starosti ona. Šlo třeba o známý „spor o hidžáb“, který řešila ona, ale Křeček si psal k tématu lidové články a nerespektoval ji.
Anna Šabatová ke sporu řekla: „Neměli jsme se co shodnout nebo neshodnout. Bylo to plně v mé kompetenci, kterou jsem mu nesvěřila. Neshodli jsme se v tom, že on neměl oprávnění komentovat má stanoviska v mé oblasti. Mohl ale vydávat stanoviska ve své oblasti a já je nekomentovala.“
Případ podle ní patřil do její agendy: „Upřímně řečeno, zjednodušeně, vyšší bere. A všechno je v mé působnosti. A já mohu svěřit část své působnosti svému zástupci, což jsem také udělala, a nikdy jsem mu do toho veřejně nemluvila. Nikdy, hraji férovou hru. A on toto elementární lidské pravidlo neustále porušoval. Měl si u tohoto případu názor nechat názor pro sebe a počkat, až nebude v té funkci. Netýkalo se to jen tohoto, ale i celé řady věcí. Nerespektoval to rozdělení a psal si lidové články, kde se k těm věcem vyjadřoval. A to byl ten spor, neměl do toho co zasáhnout.“
Křeček podle ní nehrál férovou hru: „Vnášelo to zmatek do myslí lidí. On stále porušoval základní pravidla té ombudsmanské komunikace a smysl té instituce. Z hlediska zákona je to monokratický orgán. Základní je stanovisko ombudsmana.“
Pozornost k funkci ombudsmana, veřejného ochránce práv, se v posledních dnech obrátila kvůli navrhované nástupkyni Heleně Válkové (ANO). Ta působila jako ministryně spravedlnosti, než musela po nátlaku především médií, zakoupených kdysi Andrejem Babišem, z funkce odejít. Pobouření veřejnosti vzbudilo zjištění, že napsala počátkem 70. let článek z oblasti práva, pod kterým byl podepsán také neblaze proslulý prokurátor Urválek. Ten v 50. letech žádal trest smrti pro Miladu Horákovou. Válková, za normalizace členka KSČ, pak tvrdila, že Urválka neznala, poté, že ho znala málo.
Anna Šabatová (* 23. června 1951) byla signatářkou Charty 77 a její mluvčí v roce 1986. V letech 2001–2007 byla zástupkyní veřejného ochránce práv, v letech 2008–2013 byla předsedkyní Českého helsinského výboru. V únoru 2014 byla zvolena veřejnou ochránkyní práv.
Stanislav Křeček (* 20. května 1938) je český právník a politik, v letech 2013 až 2019 zástupce veřejného ochránce práv, po roce 1989 byl poslancem České národní rady za Československou stranu socialistickou, v letech 1998 až 2013 poslancem Poslanecké sněmovny za ČSSD a byl také dlouholetým předsedou Sdružení nájemníků ČR.