NÁZOR / V souvislosti se čtvrtečním zákeřným vražedným útokem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se množí hlasy, že je u nás příliš mnoho držitelů zbraní a že získat zbrojní průkaz, nesprávně mezi lidmi nazývaný zbrojní pas, je jednoduché. Podívali jsme se proto na to, jak funguje mechanismus získávání povolení k tomu, abyste mohli vlastnit nějakou krátkou či dlouhou palnou zbraň.
„Zbrojní průkaz opravňuje fyzickou osobu k nabývání vlastnictví a držení zbraně nebo střeliva do těchto zbraní v rozsahu oprávnění stanovených pro jednotlivé skupiny zbrojního průkazu a v rozsahu těchto oprávnění k jejich nošení (§ 16 odst. 1 zákona o zbraních).“ Tolik stručné oznámení na stránkách ministerstva vnitra.
Úřady pamatují i na situaci, kdy se člověk může stát majitelem zbraně spadající pod kategorie, které vyžadují držení oprávnění. Může se stát, že zbraň zdědíte. Pak jste „oprávněni do dvou měsíců ode dne, kdy rozhodnutí o dědictví nabylo právní moci, požádat o vydání zbrojního průkazu, popřípadě o udělení výjimky, vydání povolení nebo zbrojního průvodního listu pro vývoz, dovoz nebo tranzit zbraní a střeliva“.
Samotné zbrojní průkazy se podle účelu užívání zbraně dělí do několika skupin: sběratelské účely, sportovní účely, lovecké účely, výkon zaměstnání nebo povolání, ochrana zdraví, života nebo majetku. Platnost zbrojního průkazu není stejně jako v případě průkazu opravňujícího k řízení motorových vozidel doživotní, ale je omezena na deset let. Na základě posudku o zdravotní způsobilosti žadatele může příslušný útvar police vydat zbrojní průkaz i s kratší dobou platnosti.
Pravidla pro získání zbrojního průkazu jsou v České republice poměrně přísná. Člověk musí být spolehlivý a bezúhonný. Musí tedy mít čistý trestní rejstřík a nesmí mít přestupky třeba v podobě řízení pod vlivem alkoholu. Samozřejmě musí být zdravotně způsobilý, což je potvrzeno osvědčením od praktického lékaře. Ten může, ale nemusí zájemce o zbraň poslat za psychologem.
Poté následuje zkouška odborné způsobilosti skládající se z teoretické znalosti zákona o zbraních, nauky o zbraních a zdravovědě a z praktické střelby a bezpečné manipulace se zbraní. Podle odborníků je systém nastaven dobře a rozhodně nejsou zbrojní průkazy „rozdávány zadarmo“, zároveň však při troše píle dokáže zkoušku zvládnout takřka každý. Pro vysokoškolského studenta je to většinou tak otázka měsíce příprav. „Pokud je zájemce trochu šikovný, tak není problém zbrojní průkaz získat,“ řekl pro FORUM 24 Eduard Sýkora, majitel firmy Esako Sýkora Arms.
Samotný systém žádosti pak funguje následovně. Zájemce o průkaz navštíví příslušné oddělení Policie České republiky, kde o zbrojní průkaz požádá, zaplatí poplatky a policie určí, kdy se má zájemce dostavit ke zkoušce. Na tu je potřeba jak odborná, tak i teoretická příprava. Samotná zkouška začíná teoretickým testem. Po jeho úspěšném absolvování následuje praktická část na střelnici, kde adept dokazuje, že se zbraní umí manipulovat a že z ní umí i střílet. Počet požadovaných bodů z teorie a nastřílených bodů do terče záleží na skupině zbrojního průkazu, o jakou je žádáno. Tato část zkoušky je nejtěžší a často se tady vyhazuje. Lze ji však opakovat.
Po úspěšném překonání teoretického i praktického testu následuje návštěva lékaře, který žadatele prohlédne a případně pošle k psychologovi. Pak už se všemi získanými potvrzeními stačí opět zajít na policii, která zbrojní průkaz vystaví.
„Počet zbraní není omezený, pokud držitel zbrojního průkazu splní legislativu ohledně uložení a zabezpečení zbraní,“ konstatuje Eduard Sýkora. Jediné, čím zákon držitele zbrojního průkazu omezuje, je tedy nutnost adekvátního zabezpečení konkrétního typu zbraně. V úvahu tak přicházejí například speciální skříň, trezor či trezorová místnost.
Zásadní však je připomenout, že žádná zbraň za vraždění a smrt lidí nemůže. Je to jen nástroj, který vždy musí obsluhovat člověk. A vina padá výhradně na něj. Když někdo bude chtít usmrtit jiného člověka a nebude mít k dispozici střelnou zbraň, sedne do automobilu, pořídí si mačetu, nůž, motyku, krumpáč, nebo třeba jen obyčejný kámen nebo klacek. Tomu žádná restrikce ve vydávání povolení vlastnit pistoli či pušku zkrátka nezabrání.
„To, co se stalo na FF UK je hrozné, ale tomu nezabráníte omezením zbraní. Pokud je člověk magor, tak bude vraždit i jiným typem zbraní. Například vozidlo, které najede do lidí, hromadná otrava jedem, heparinový vrah apod.,“ shrnuje na závěr Eduard Sýkora.