Bílý dům údajně jednal o možné milosti pro Michaela Flynna, prvního poradce prezidenta Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnosti. CNN to v úterý prozradily tři zdroje.
Podle zdrojů CNN by Donald Trump mohl svůj názor na takový krok ještě změnit. Řeč byla o omilostnění několika lidí z prezidentova okolí.
CNN již dříve uvedla, že Flynn patří k těm, kdo s největší pravděpodobností dostanou milost, a to vzhledem k jeho minulosti spolupracovníka Trumpovy kampaně. Flynn byl odsouzen na základě vyšetřování zvláštního právního zástupce Roberta Muellera. Dalšími, o nichž by se mohlo uvažovat, jsou George Papadopoulos a Paul Manafort.
Prezident Trump dlouho tvrdil (nepravdivě), že se na něj a jeho kampaň vyšetřování zaměřilo nezákonně a že se jeho spolupracovníci dostali do problémů jen kvůli své spolupráci s ním.
Případná milost pro Flynna by byla posledním případem, kdy by současný prezident využil své rozsáhlé pravomoci pro omilostnění vysoce postaveného spojence. Dosavadní Trumpova bilance prezidentských milostí se vyznačovala osobními konexemi, okázalostí a averzí vůči oficiálním vládním kanálům.
Amnestovaní dostali milost díky tomu, že své žádosti adresovali Trumpovi prostřednictvím přátel, osobností stanice Fox News nebo hollywoodských celebrit, které s prezidentem hovoří. Této neobvyklé cesty využili lidé jako Joe Arpaio, bývalý arizonský šerif, pravicový komentátor Dinesh D’Souza a Michael Milken, finančník usvědčený z podvodu s cennými papíry.
Trump také udělil milosti na naléhání televizní hvězdy a modelky Kim Kardashian Westové, která o to prosila v Oválné pracovně Bílého domu. A počátkem tohoto roku zmírnil trest svému dlouholetému důvěrníkovi Rogeru Stoneovi, jehož odsouzení rovněž vyplynulo z Muellerova vyšetřování.
Flynnovo působení v Bílém domě trvalo jen pár týdnů. Odstoupil poté, co byl přistižen při veřejné lži o svých ruských kontaktech. Lhal o svých kontaktech s někdejším ruským velvyslancem ve Spojených státech Sergejem Kisljakem, ale tajné služby jeho styky zaznamenaly.
Koncem roku 2017 se Flynn ve snaze uzavřít dohodu s vyšetřovatelem Robertem Muellerem přiznal, že FBI o těchto kontaktech lhal, ale později se od své obhajoby distancoval a snažil se, aby byl případ smeten ze stolu. Letos na jaře došlo k šokujícímu zvratu, když ministerstvo spravedlnosti od případu, který je stále spojen s právní nejistotou, upustilo.
Flynn se stal symbolem Trumpovy vytrvalé snahy podkopat vyšetřování ruského vlivu na volební kampaň a prezidentské volby v roce 2016.
Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že FBI neměla Flynna v lednu 2017 vůbec vyslýchat a dostat ho do takové situace, aby lhal. V září se Flynn a ministerstvo spravedlnosti poprvé po několika měsících obrátili na soud, aby byl jeho případ zastaven. Okresní soudce Emmet Sullivan dal však již dříve jasně najevo, že by mohl zvážit vynesení rozsudku nad Flynnem za jeho lži.
Při posledním velkém slyšení koncem roku 2018, kdy Flynn předstoupil před soudce Sullivana, byl soudce tak popuzen Flynnovými činy, že si kladl otázku, jestli by bývalý poradce pro národní bezpečnost nemohl být obviněn z velezrady. Žalobci to ale zamítli. Nyní soudce Sullivan nechtěl žádosti ministerstva vyhovět a požadoval podrobnější přezkoumání případu. Flynnovi právníci začali jeho rozhodování napadat u odvolacího soudu, ale ten se v srpnu přiklonil na Sullivanovu stranu, stíhání nebylo zastaveno a případ nebyl předán jinému soudci.
Trump v červenci odpustil vězení svému bývalému poradci Rogeru Stoneovi, jehož kauza rovněž vzešla z Muellerova vyšetřování. Stonea přitom soud shledal loni vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování.
(Zdroj: CNN.com)