Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ostře zkritizoval média Andreje Babiše. Podle něj se dopustila hrubého faulu vůči hospicům, domácí paliativní péči, nemocným, jejich nejbližším a pečovatelům. Reagoval tak na sobotní článek zpravodajského webu iDnes.cz s titulkem „Umři do měsíce, jinak nezaplatíme. Hospice bojují s pojišťovnami“. Šéf resortu zdravotnictví to označil za bezskrupulózní bulvarizaci. Vydavatelství poslal otevřený dopis.
„Na omluvu vydavatelství Mafra za absurdní text o domácí paliativní péči jsem po své výzvě čekal celý týden. Nepřišla. Obracím se na ně tedy formou otevřeného dopisu. Toto opravdu nelze přejít mlčením,“ napsal ministr a vicepremiér Válek v pátek na sociální síti.
V samotném dopisu pak Válek píše, že se proti textu Babišova redaktora Tomáše Lánského ohradilo nejen ministerstvo zdravotnictví, ale také Všeobecná zdravotní pojišťovna, Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče, Česká společnost hospicové péče ČLS JEP, Česká společnost paliativní medicíny ČLS JEP, Fórum mobilních hospiců i celá řada samotných hospiců a občanů.
„Odmítám, aby se o smrti lidské bytosti psalo takto laciným a handlířským způsobem. Taková forma komunikace do slušné a vyspělé společnosti nepatří. Média spadající pod vaše vydavatelství v tomto případě selhala ve svém poslání, když tento text nechala projít přes redakční kontrolu až na titulní strany. Nemluvě o tom, že tento text je medvědí službou citlivému a v české společnosti často tabuizovanému tématu,“ vzkázal vydavatelství Mafra ministr zdravotnictví v otevřeném dopise.
Válek dále napsal, že mu připadá neuvěřitelné, že navzdory zdrcující kritice a množství chyb je článek stále dostupný. „Proto vás vyzývám k opravě a zveřejnění omluvy ve všech médiích, formátech a regionálních mutacích, kde původní text z 25. března vyšel,“ vyzval ministr zdravotnictví.
Ani zmínka o Babišově podnikání
V sobotním článku redaktor Lánský naznačuje, že pracovníci hospiců odmítají přijímat pacienty, u nichž je pravděpodobné, že nezemřou do třiceti dnů. Některým pak podle autora dokonce kvůli tomu píchnou větší dávku morfia a zabijí ho. To vše prý kvůli úhradové vyhlášce.
„Uvedená praxe se dotýká všech domácích hospiců v Česku. Některé to řeší tak, že pacienta přijímají až skutečně v posledních dnech života, tedy pacienta nepřijmou do péče, dokud mají obavu, že by ‚žil ještě moc dlouho‘. A mimo záznam mnohé hospice připouštějí, že existuje i jiné tajné řešení: trpícímu pacientovi ‚odmítajícímu‘ zemřít v určené lhůtě píchnout vyšší dávku morfia a zabít ho. Tedy jakýsi nepřiznaný způsob eutanazie,“ objevilo se doslova v textu.
V článku se objevuje také jméno majitele vydavatelství a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Konkrétně v pasáži, která naznačuje, proč celý text vznikl. „Hospici PAHOP, který úhradovou vyhlášku porušil, nakonec pomohl předseda ANO Andrej Babiš, když mu prostřednictvím své nadace Agrofert věnoval 657 tisíc korun, což jsou peníze vrácené hospicem Girasole, který s Babišem nechtěl být spojován,“ napsal autor. Že je Andrej Babiš majitelem média, ve kterém je článek zveřejněn, ani to, že předseda hnutí ANO podniká ve zdravotnictví, redaktor nezmínil.
Úhradová vyhláška platí od roku 2015
Jak již zaznělo, proti článku, který takovýmto způsobem očerňuje provozovatele hospiců, se ohradilo například Fórum mobilních hospiců. „Fórum mobilních hospiců, sdružující většinu mobilních hospiců v České republice, se důrazně ohrazuje proti článku na iDnes.cz ze sobotního rána 25. 3. 2023 a požaduje uveřejnění opravy. Článek je plný lží a polopravd a výrazně tím poškozuje obraz mobilních hospiců v očích veřejnosti,“ napsala v tiskové zprávě Monika Marková, předsedkyně představenstva Fóra a ředitelka Hospice sv. Štěpána.
Fórum vysvětluje, že všichni pacienti, kteří potřebují, aby o ně bylo pečováno déle, tuto péči také dostanou. Platba za pojištěnce je podle nich nedostatečná, v reakci na článek je ale uvedeno, že „hospice jsou závislé na darech všude na světě“. „Co nás trápí, je často nedostatečná kapacita, kvůli které pacienti na přijetí čekají. Celý článek působí tak, že byl psán na objednávku, a bohužel výrazně poškozuje mediální obraz mobilních hospiců. Proto žádáme opravu,“ dodává Marková.
Úhradová vyhláška platí od roku 2015. Andrej Babiš byl tehdy ve vládě, později se stal premiérem. Proti článku se vymezila i další zařízení. „Máme pacienty i delší dobu a ne všichni pacienti jsou pod úhradou. Chybějící finance získáváme z darů a dotačních či nadačních příspěvků,“ napsali na sociální síti také zástupci Domácího hospicu Jordán z Tábora.