Část českých a slovenských europoslanců žádá předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, aby se omluvil za slova svého mluvčího Margaritise Schinase. Ten reagoval na českou kritiku Junckerova vyhlášení k osobě Fidela Castra slovy, že vnímat kubánského diktátora prizmatem podpory invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa je příliš úzký pohled.
Otevřený dopis předsedovi evropského parlamentu podepsali Miroslav Poche, Jan Zahradil, Petr Ježek, Dita Charanzová, Pavel Telička, Evžen Tošenovský, Tomáš Zdechovský, Pavel Poc, Ivan Štefanec, Branislav Škripek, Boris Zala, Martina Dlabajová, Jana Žitňanská a Richard Sulík. V dopise píší, že Junckerův mluvčí reagoval arogantně a marginalizoval zásadní události dějin Čechů a Slováků a kritizují také tón diskurzu, který se snaží vůči režimu kubánského diktátora nastolit představitelé EU.
Juncker po smrti kubánského diktátora prohlásil, že „svět přišel o muže, který byl hrdinou pro mnohé“, přisadila si i šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová, která vyzdvihla Castrovo odhodlání a osobnost. V zámoří mimořádnou servilitu vůči diktátorovi vykázal zejména kanadský premiér Justin Trudeau, jehož otec, levicový premiér Pierre Trudeau, udržoval s Castrem přátelské styky. Trudeau se po svém vyhlášení stal cílem mnoha vtipů, od těch skutečně zábavných až po ty, které poukazovaly na smutnou skutečnost, že média Trudeauovi stejně odpustí, protože vypadá dobře, mazlí se s pandami a cvičí jógu.
Junckerův mluvčí Margaritis Schinas pak na dotaz českého zpravodaje Bohumila Vostala, zda Juncker bere v potaz mimo jiné Castrovu podporu invaze do Československa v roce 1968, odpověděl, že se jedná o „příliš úzký pohled na realitu“ a Junckerovo vyjádření bylo „z globálního pohledu vyvážené“. Co se však Castrovi, který kromě zločinů proti lidskosti zničil kubánskou ekonomiku a dostal zemi do izolace, na mezinárodní scéně povedlo do té míry, aby se jednalo o vyváženější pohled, už Schinas nezmínil.
Už dříve se od Junckerových slov jménem české delegace v rámci Evropské lidové strany distancovali europoslanci Luděk Niedermayer a Michaela Šojdrová. „Sdílíme názor, že pronesené výroky mohly vyznít jako přehlížení či relativizace zločinů, kterých se Castro a jeho režim dopustili nejenom na vlastním lidu, ale například i na občanech Československa podporou invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Jsme přesvědčeni, že i bezprostřední reakce na úmrtí diktátora by měly odpovídat realitě jeho vládnutí tak, aby nemohl vzniknout dojem, že o tom nevíme, nebo jsme na to zapomněli,“ uvedli.