Maraton kolem hlasování o novele pandemického zákona skončil. Jednání sněmovny, které začalo v úterý v 9 hodin ráno, skončilo o dlouhých 36 hodin později. Kvůli obstrukcím poslanců za hnutí SPD se sice projednávání natáhlo, očekávaný výsledek se ovšem i tak dostavil. Návrh ministra zdravotnictví Vlastimila Válka byl přijat pohodlnou většinou. Četná vystoupení Tomia Okamury, který označil pandemický zákon za „nacistický“, skončily výhrůžkou šéfa SPD, že podá ústavní stížnost proti zákonu i proti způsobu jeho přijetí.
Celé projednávání jsme sledovali online:
22:02 – Druhé hlasování skončilo. Novela byla přijata. Ze 122 přítomných poslanců hlasovalo 70 pro, 52 proti.
22:01 – Hlasování se kvůli chybě předsedající Kovářové musí opakovat.
22:00 – Novela byla přijata. Ze 123 přítomných poslanců hlasovalo 70 pro, 53 proti.
21:59 – Hlasování bylo zahájeno.
21:55 – Ministr zdravotnictví poděkoval všem zaměstnancům sněmovny, kteří byli den, noc a den s poslanci na místě. Zároveň poděkoval za pozměňovací návrhy. „Pandemický zákon je jen pojistka k ochraně občanů, kdyby se stalo něco nečekaného. Nikdy bych ho nezneužil,“ řekl Vlastimil Válek.
21:52 – Alena Schillerová řekla, že poslanci ANO se chovali konstruktivně, ale zákon podpořit nemohou, protože nebyl dostatečně prodiskutován.
21:48 – S přednostním právem vystupuje Tomio Okamura. „Jestli si to tady prohlasujete, tak pro nás boj nekončí. Podáme ústavní stížnost na pandemický zákon a na způsob, jakým byl přijat,“ řekl šéf SPD.
21:48 – Všechny pozměňovací návrhy byly poslanci přijaty. Bude se hlasovat o návrhu jako celku.
21:39 – Poslanci hlasují i o dalších pozměňovacích návrzích.
21:38 – Pozměňovací návrh o zrušení pandemického zákona byl zamítnut.
21:34 – Bohuslav Svoboda navrhl, jak hlasovat o pozměňovacích návrzích. První hlasování se týká možného zrušení pandemického zákona.
21:31 – Do rozpravy se nikdo nepřihlásil. Zájem o poslední slovo nemá ministr Válek ani zpravodaj Svoboda.
21:30 – Poslanci návrh přijali.
21:26 – Schůze sněmovny pokračuje. Třetí čtení zahájila předsedající Věra Kovářová. Jako první v rozpravě vystoupí Marek Výborný (KDU-ČSL). Ten navrhuje, aby v případě rozpravy měli poslanci řečnickou dobu opět dvakrát pět minut.
19:26 – Po přestávce poslaneckého klubu bude jednání sněmovny pokračovat třetím čtením. Schůze začne ve 21:26.
19:23 – S přednostním právem vystupuje šéf poslanců SPD Radim Fiala. Žádá o dvouhodinovou přestávku pro jednání klubu hnutí Svoboda a přímá demokracie. Předsedající schůze Jan Bartošek přestávku udělí.
19:21 – Skončila podrobná rozprava. Vlastimil Válek poděkoval za konstruktivní debatu i některé podněty, které dostal.
19:14 – Skončila obecná rozprava a začala ta podrobná.
18:50 – U řečnického pultíku se střídají poslanci hnutí SPD. Mezi přihlášenými je i bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec.
18:24 – Je přihlášeno 12 řečníků. Obecná rozprava by se tak mohla blížit ke svému konci.
17:55 – Poslanci SPD si postupně vybírají svých 2x 5 minut, které mají na příspěvky v debatě.
17:16 – Jaroslav Bašta řekl, že radikální opozice, jako je SPD je pro demokracii nutná. Do rozpravy je přihlášeno ještě 25 poslanců.
16:45 – Poslanec SPD Radek Koten tvrdí, že pandemickým zákonem by byla porušována lidská práva. Na to podle Kotena reagují demonstranti před sněmovnou. Současnou situaci také přirovnal k apartheidu.
16:35 – Po desítkách hodin rozpravy je složité udržet pozornost poslanců. Jan Bartošek jako už i jeho předchůdci ve vedení schůze, upozornil všechny, aby se utišili.
16:30 – Sněmovna na návrh předsedy koaličního lidoveckého klubu Marka Výborného zkrátila poslancům možnost promluvit k novele pandemického zákona na dvakrát pět minut. Omezení se nebude vztahovat na řečníky s přednostním právem, jako jsou členové vlády nebo předsedové poslaneckých klubů. Neuspěl návrh hnutí ANO, aby poslanci mohli mluvit dvakrát deset minut. Výborného návrh zazněl 30 hodin poté, co Sněmovna začala v úterý dopoledne jednat.
16:24 – Debata pokračuje vystoupeními dalších poslanců. Do rozpravy se prozatím přihlášeno dalších 20 zákonodárců.
16:12 – Alena Schillerová (ANO) reaguje na slova ministra Válka o tom, že nebyl připraven krizový zákon. Podle bývalé ministryně financí však prošel legislativním procesem, ale zastavil ho senát.
16:04 – Ve svém dalším vystoupení Vlastimil Válek zmínil dobrou spolupráci s Adamem Vojtěch. Také pochválil všechny odborníky, s nimiž konzultuje situaci. „Jsou to ti, co měli přijít a tentokrát přišli,“ řekl ministr s odkazem na dřívější slova Andreje Babiše.
15:49 – Reagovat budou Karla Maříková (SPD) a Bohuslav Svoboda (ODS).
15:22 – Dalším přihlášeným do diskuze je Patrik Nacher z ANO. Poslanec se zabývá tím, zda jsme nyní ve stavu legislativní nouze. Nacher také kritizuje pozměňovací návrhy, které předložila vládní koalice. Podle něj je to důkaz, že zákon není dostatečně připraven.
15:09 – Podle Válka jsou pouze dvě možnosti, jak dosáhnout vyšší proočkovanosti. Buď lidi motivovat, což je v momentě šíření omikronu těžší, protože více občanů má protilátky. Nebo se dá zavést povinné očkování, které nemá ministerstvo v plánu nařizovat.
15:04 – Místopředsedkyně sněmovny a poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová se ministra Válka zeptala, proč se očkuje méně než v minulosti.
14:59 – Decroix vysvětlila, že existuje několik možností, jak zprávu o karanténě dotyčným osobám doručit.
14:58 – Karla Maříková (SPD) reaguje na svou předřečnici. Chce vědět, jak se bude kontrolovat rozesílání SMS.
14:47 – Vystupuje poslankyně ODS Eva Decroix. Přednáší pozměňovací návrh. Ten upravuje omezení počtu lidí na společenských akcích i formu zasílání SMS kvůli karanténě.
14:45 – Ministr Válek poděkoval za konstruktivní kritiku, ale sdělil, že některá opatření nastavovala ještě minulá vláda.
14:27 – S přednostním právem vystupuje Július Špičák (ANO), který deklaruje stanovisko hnutí. Výsledkem je odmítnutí novely a nemožnost ji přijmout.
14:22 – Šéf poslanců SPD Radim Fiala připomněl, že poslanci hnutí udělají všechno proto, aby nebyla novela přijata.
14:20 – Poslanec Jan Bauer plénu sdělil, že se mu po třičtvrtě roce vrátil čich po nákaze covidem. Jako důvod vidí kombinaci toho, že sedí ve sněmovně a musí poslouchat negativní projevy Tomia Okamury. To mělo zafungovat jako Lurdy. Neradí však, by si na jeho místo sedal někdo zdraví, protože by mohl ztratit třeba sluch nebo zdravý selský rozum.
14:16 – Ministr zdravotnictví reaguje na dotaz, jak se pozná nákaza omikronem.
14:14 – Projev Tomia Okamury skončil po 33 minutách.
14:12 – Až skončí vystoupení šéfa SPD, bude mít slovo Patrik Nacher. Po něm je přihlášeno několik poslanců Okamurova hnutí.
14:05 – Okamura cituje z americké Deklarace nezávislosti. Vláda má podle něj diktátorské manýry.
14:00 – Předseda Svobody a přímé demokracie opět o programových bodech jeho hnutí.
13:55 – Okamura přirovnává novelu k nacistickým zákonům.
13:41 – Začne obecná rozprava k pandemickému zákonu. Jako první je přihlášen Tomio Okamura. Šéf SPD opět slovně napadá ministra Válka a vyzývá premiéra Fialu, aby zastavil covidovou tyranii. Za pomoci dalších slov o totalitě a nedemokratických krocích pokračuje v obdobném projevu, který předvedl za poslední dva dny již několikrát.
13:35 – Zpravodaj Bohuslav Svoboda přednesl zprávu zdravotnického výboru k novele pandemického zákona. Výbor navrhuje, aby se konala obecná rozprava k zákonu a aby se vedla podrobná rozprava ke všem jeho částem. Také doporučuje poslancům, aby vyslovili souhlas s novelou.
13:32 – Vlastimil Válek požádal poslance, aby pandemický zákon schválili a připomněl, že povinné očkování, kterým argumentují mnozí kritici novely, se zavádět nebude.
13:30 – Testování ve školách skončí 18. února, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
13:20 – „Pokud nebude pandemický zákon, po 28. únoru vypínáme všechno. V ČR přestanou platit všechna pravidla, která platí ve světě,“ řekl Válek. Připomněl, že opatření v Česku jsou méně přísná než v některých evropských státech, jako jsou Slovensko či Španělsko.
13:15 – Ministr zdravotnictví věří, že maximum restriktivních opatření bude moci být s ohledem na vývoj epidemie koronaviru uvolněno v březnu.
13:12 – Válek vyzval všechny, kdo mají zdravotní potíže, aby zašli ke svému lékaři, aby se podařilo včas nasadit léky.
13:10 – Tomio Okamura na Válka pokřikoval, na což mu ministr sdělil, že se na takovou úroveň nebude snižovat.
13:05 – Novelu zákona představí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Zdůraznil, že vláda musí mít zákon, který by použila, pokud by se situace ohledně pandemie zhoršila.
13:01 – Předseda poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný požádal o přestávku do 13:04. Důvodem je nepřítomnost ministra zdravotnictví, který se zdržel na zasedání vlády.
12:56 – Středeční schůze sněmovny opět začala.
10:57 – Na žádost poslaneckého klubu hnutí ANO následuje dvouhodinová přestávka. Jednání bude pokračovat ve 12:56.
10:46 – Dnes hovořil šéf SPD zatím pouze 23 minut.
10:23 – K řečnickému pultu opět zamířil Tomio Okamura. Zákon by podle něj měl být projednán v řádné délce, ne v legislativní nouzi. Další jeho slova jsou pouze opakováním útoků na vládní koalici, které předvedl už v úterý.
10:21 – Poslanec SPD Zlínský nepochopil, že má oslovovat kolegy ve sněmovně „prostřednictvím pana/paní předsedající/ho“ a svůj dotaz tedy říká Janě Mračkové Vildumetzové.
10:19 – Július Špičák (ANO) tvrdí, že kapacity v oboru epidemiologie jsou proti opatřením, která pandemický zákon navrhuje. Problém je podle něj především v proočkovanosti.
10:18 – Radek Vondráček a Patrik Nacher (oba ANO) si pochválili, že současná debata má na rozdíl od té noční smysl.
10:12 – Vláda Petra Fialy kvůli průtahům ve Sněmovně přesunula své dnešní jednání do dolní komory. Ministři zasednou dopoledne poblíž hlavního jednacího sálu poslanců. Tisková konference je plánovaná na 13:30 v tiskovém atriu hlavní sněmovní budovy.
Vláda dnes v netradičním aranžmá. pic.twitter.com/Cgi6x6PJWZ
— Václav Smolka (@_smolka_v) February 2, 2022
10:10 – Ministr Válek připomněl, že bude stoupat počet nakažených. „Je důležité, aby neprorazil druhou dávku očkování,“ řekl. Když by nebyl pandemický zákon po 28. únoru, přestalo by podle Válka fungovat „všechno, včetně Chytré karantény“. Stali bychom se tak rizikovou zemí.
10:05 – Patrik Nacher (ANO) srovnává počty očkovaných před přijetím pandemického zákona a nyní. Kvůli větší proočkovanosti a lepší situaci v nemocnicích, nechápe hlasování v legislativní nouzi.
10:04 – „Nehovořme o tom, že jednání odložíme. Potřebujeme mantinely, jak se bude situace vyvíjet. Jako zdravotníci žádáme sněmovnu, aby rychle rozhodovala,“ řekl Bohuslav Svoboda z ODS.
10:02 – Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek kritizoval nepřipravené podklady od bývalé vlády, podle nichž chtěl připravovat novelu pandemického zákona.
9:57 – „Kdyby vaše bývalá vláda připravila nový krizový zákon, tak bychom tu dnes nemuseli být,“ řekl opozičním poslancům Ondřej Lochman ze STAN. Vondráček reagoval s tím, že tento zákon měl připravit někdejší ministr vnitra Jan Hamáček.
9:53 – Poslanec ANO sdělil, že hnutí ANO tento zákon neobstruuje, ale nepodpoří ho. Navrhuje, aby se jednání posunulo. „Udělejme to za 14 dní a dobře,“ vyzval poslance. „Nehlasujme pro zkrácené řízení,“ dodal.
9:45 – Vondráček připomíná, že původní pandemický zákon podporoval, ale s novelou má problém. Celá noční debata byla podle něj zbytečná a zdravý rozum se „odstěhoval do Humpolce“. Zdůraznil také, že v důvodové zprávě k pandemickému zákonu je zmiňována varianta delta, i když v době jejího předložení už dominoval omikron.
9:44 – Mezitím se Andrej Babiš snaží ukázat, že pracuje.
Hezká fotka. Zasedání výboru bylo kvůli obstrukcím opozice na plénu @snemovna přesunuto, nikoliv zrušeno. Mimochodem, proč jste na výbor pravidelně nechodil jako premiér před zasedaím Evropské rady a posílal náhradníka🤔🤔🤔 https://t.co/x7NqMNotMS
— Ondřej Benešík (@BenesikOndra) February 2, 2022
9:41 – Vondráček se domnívá, že projednávání bodu „pandemický zákon“ skončí u Ústavního soudu. Podle jeho názoru není důvod, proč by měla být novela projednávána ve stavu legislativní nouze.
9:39 – Jako první na dnešní schůzi vystupuje Radek Vondráček (ANO). „Věřil jsem, že se domluvíme na nějakém postupu, kdy zvítězí zdravý rozum. Nejsou splněny podmínky pro zrychlené řízení. Divím se té umanutosti koalice,“ řekl bývalý předseda poslanecké sněmovny.
9:34 – Pořad schůze byl hlasováním schválen. Ze 139 přítomných poslanců hlasovalo 78 pro a 60 bylo proti.
9:33 – Všechny návrhy poslanců SPD na zařazení nových bodů do programu schůze byly hlasováním zákonodárců zamítnuty.
9:07 – Do rozpravy byl přihlášen ještě poslanec SPD Oldřich Černý, vzhledem k tomu, že není přítomen, rozprava po více než 22 hodinách skončila. Jan Bartošek bude postupně načítat všechny pozměňovací návrhy, které za celou dobu zazněly.
9:04 – Ve svém projevu bude pokračovat Karla Maříková. Bartošek prosí poslance o ztišení.
9:00 – Na svá místa zasedli i někteří ministři v čele s premiérem Petrem Fialou. Předchozí desítky minut byl v sále přítomen pouze Vlastimil Válek a Marian Jurečka. Schůzi sněmovny bude řídit Jan Bartošek (KDU-ČSL).
8:59 – Schůze byla přerušena do 9:00, aby mohla pokračovat dalším jednacím dnem.
8:53 – Skopeček upozornil na fakt, že se do diskuze přidal další přihlášený. Kolegy ve sněmovně požádal o klid, přestože chápe „že jsou nažhavení na hlasování“.
8:47 – Poslankyně SPD Karla Maříková ve svém příspěvku navrhuje přidat do programu schůze téma karantén a izolací.
8:46 – Předsedající Jan Skopeček upozornil, že v 8:59 musí sněmovna na minutu přerušit schůzi, aby mohla začít nový jednací den.
8:44 – Pošarová čte text o cenách energií.
8:39 – Vystupuje poslankyně SPD Marie Pošarová, připraví se její kolegyně Karla Maříková, která je v tuto chvíli poslední přihlášenou do debaty o programu schůze.
8:31 – Po svém kolegovi z SPD, který radil, jaké potraviny mají mít občané, pokud nastane blackout, vystupuje Radek Koten. Ten navrhuje, aby byl na pořad schůze přidán bod, řešící roli praktických lékařů při řešení pandemie covid-19.
8:00 – Rozhořčení v řadách SPD vzbudil dnes na ránem ve Sněmovně postup předsedajícího Jana Skopečka (ODS), když odebral slovo zákonodárci tohoto opozičního hnutí Oldřichu Černému. Poslanci SPD pokračovali v obstrukci projednávání pandemické novely předkládáním změn programu schůze. Černý v této souvislosti hovořil zhruba hodinu a půl o vládní novele veterinárního zákona, v podstatě četl její důvodovou zprávu. Skopeček poslance několikrát upozornil na to, že neargumentuje, proč chce předlohu na program zařadit. Nakonec jeho vystoupení přerušil.
7:30 – Poslanec SPD Zdeněk Kettner po rozmíšce navrhl, aby Sněmovna vedla v rámci schůze debatu na téma „omezování svobody projevu, myšlení a role médií“. Vladimír Zlínský pak požadoval mimořádnou diskusi pod názvem „Hrozba blackoutu a jak se na tuto situaci připravit“. Další poslanci chtěli zařadit návrhy SPD na zvýšení daňových slev na děti, zavedení přímé volby hejtmanů a starostů, zrušení soukromých exekutorů nebo zmrazení platů ústavních činitelů.