Na Ukrajině nebudou dnes žádné humanitární koridory pro evakuaci civilistů z obléhaných měst, uvedla místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. Ukrajinská rozvědka varovala před možnými provokacemi z ruské strany na trase zmíněných koridorů. Ukrajinsko-ruská jednání v Turecku nezačnou dnes, jak bylo dlouhodobě uváděno, ale až v úterý. Tuto informaci přinesla podle zpravodajských agentur Moskva a jeden z členů ukrajinské delegace. Jedno z posledních nezávislých médií v Rusku, Novaja gazeta, přerušuje svou činnost.
List, jehož šéfredaktorem je laureát Nobelovy ceny za mír Dmitrij Muratov, zveřejnil na svém webu prohlášení s následujícím zněním: „Dostali jsme ještě jedno varování od Roskomnadzoru. Pozastavujeme vydávání novin na internetu, na sociálních sítích a na papíře – do ukončení speciální operace na území Ukrajiny.“
Velení ukrajinských sil připustilo, že ruské jednotky, kryty letectvem a dělostřeleckou palbou, upevňují své pozice v oblasti Polesí, rozprostírající se na pomezí Běloruska a Ukrajiny. Na severu země ruské síly neustávají ve snaze ovládnout Černihiv, centrum stejnojmenné oblasti. Nicméně u obcí Lukjanivka a Rudnicke nepřítel utrpěl ztráty a stáhl se. U města Sumy se Rusové snaží přeskupit, u Charkova se snaží nahradit ztráty, u Slovjanska na Donbasu upevňují své pozice za pomoci ženijního zařízení.
Neúspěšné zůstávají podle generálního štábu ruské snahy o dobytí Mariupolu, Severodoněcka a dalších obcí v Doněcké oblasti. Ústupem po utrpěných ztrátách skončil ruský pokus o dobytí Krasnohorivky. Na obsazených územích okupanti pokračují prostřednictvím sil ruské národní gardy v boji s ohnisky odporu, uvedla ukrajinská armáda.
Důležité informace:
- List Novaja gazeta, jehož šéfredaktorem je laureát Nobelovy ceny za mír Dmitrij Muratov, přerušuje svou činnost. Na svém webu zveřejnil prohlášení s následujícím zněním: „Dostali jsme ještě jedno varování od Roskomnadzoru. Pozastavujeme vydávání novin na internetu, na sociálních sítích a na papíře – do ukončení speciální operace na území Ukrajiny.“ Více informací najdete ZDE.
- Ukrajinská a ruská delegace budou od úterka 29. března jednat v Turecku. Zahájení jednání bylo původně plánováno na pondělí. Změnu termínu oznámila médiím Moskva a jeden z členů ukrajinské delegace.
- V uzavřené zóně okolo odstavené elektrárny Černobyl hoří, uvedla agentura Reuters. Podle místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryny Vereščukové se ruské jednotky v okolí elektrárny chovají nezodpovědně. Více informací najdete ZDE.
- Pro ruskou invazi na Ukrajinu neexistuje žádné ospravedlnění, důvody uváděné Moskvou jsou nemravné a cynické, řekl v sobotním projevu ve Varšavě americký prezident Joe Biden. Viníkem války je podle něj ruský prezident Vladimir Putin, který už dál nemůže zůstat u moci. Kreml považuje Bidenovu poznámku o nutnosti sesazení Putina za „alarmující“ a z toho důvodu se nadále chystá výroky amerického prezidenta podrobně sledovat. Více informací najdete ZDE.
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE.
-
Ostrovský Amphenol zaměstnal první uprchlíky z Ukrajiny
Společnost Amphenol Tuchel Industrial v Ostrově na Karlovarsku jako jedna z prvních firem v Karlovarském kraji zaměstnala uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny. Firma s více než 300 zaměstnanci vyrábí elektrické konektory, čtečky čipových karet a kabelové svazky. Dělnické pracovní pozice obsadilo již osm Ukrajinců, převážně ženy, další se po práci poptávají. Díky náboru Ukrajinců se daří plnit dlouhodobě neobsazená místa, řekla dnes ČTK Michaela Sochorová z personálního oddělení firmy.
-
Biden řekl, že ve Varšavě nevyzýval ke změně režimu v Rusku a k odchodu Putina
Americký prezident Joe Biden v neděli řekl, že v sobotním projevu ve Varšavě nevyzýval ke změně režimu v Rusku. Neočekává, že jeho vyjádření zkomplikuje diplomatické snahy nebo dokonce povede k eskalaci konfliktu na Ukrajině, uvedl zase dnes. Za slova o tom, že ruský prezident Vladimir Putin nemůže zůstat u moci, se ale neomlouvá. Vyjadřovala prý "morální rozhořčení", nikoli novou politiku Washingtonu.
-
Rusko použilo kazetovou munici v Chersonu v Oděské oblasti
Iryna Venediktová uvedla, že Ukrajina má důkazy, že Rusko v těchto oblastech použilo kazetové bomby. Cílení této munice na civilisty může podle Amnesty International představovat válečný zločin. Zprávu uvádí na twitteru The Kyiv Independent.
-
Prodané Banksyho dílo vyneslo 106 000 dolarů pro dětskou nemocnici v Kyjevě
Anonymní dárce prodal protiválečný kus britského pouličního umělce Banksyho. Částka půjde do Okhmatdytu, největší ukrajinské dětské nemocnice, která léčí kriticky nemocné pacienty.
https://twitter.com/KyivIndependent/status/1508507996803981317
-
Opata jednal s předsedou Vojenského výboru NATO Bauerem
Náčelník generálního štábu Aleš Opata dnes jednal s předsedou Vojenského výboru Severoatlantické aliance (NATO) Robem Bauerem o situaci na Ukrajině napadené Ruskem. Bauer mimo jiné ocenil nasazení českých jednotek v Litvě a Lotyšsku i zapojení do mnohonárodní jednotky na Slovensku, které mají čeští vojáci velet. Armáda to uvedla v dnešní tiskové zprávě.
Bauer odsoudil ruský útok na Ukrajinu a vyjádřil zemi a jejím občanům podporu. Opata jej seznámil s prioritami české armády, modernizačními projekty a posilováním vojenských schopností.
-
Evropská banka pro obnovu a rozvoj zavírá v Moskvě a Minsku
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) uzavírá své kanceláře v Moskvě a Minsku. Reaguje tak na ruský útok na Ukrajinu, který byl veden i z běloruského území. Oznámila to dnes banka ve své tiskové zprávě.
-
Státy EU schválily solidární plán přijímání uprchlíků
Země Evropské unie by si mezi sebe měly solidárně dělit lidi prchající z Ukrajiny před ruskou invazí, tento systém by však měl být zcela dobrovolný. Před dnešním jednáním ministrů vnitra členských zemí se na tom shodlo několik zástupců vlád a místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas. Ministři dnes podpořili desetibodový akční plán komise, který má zajistit lepší koordinaci péče o uprchlíky. Podle českého ministra vnitra Víta Rakušana je klíčové, aby co nejdříve začal na evropské úrovni fungovat systém registrací a výměny informací o uprchlících a bylo jasné, které státy pro ně mají volné kapacity.
-
Podoliak odmítá obvinění z otravy ukrajinských vyjednavačů
The Wall Street Journal uvedl, že 3 účastníci ukrajinsko-ruských rozhovorů měli 3. března příznaky podezření na otravu. Jde o dva Ukrajinské vyjednavače a ruského oligarchu Romana Abramoviče. Píše o tom na twitteru The Kyiv Independent.Poradce vedoucího prezidentské kanceláře Mykhailo Podoliak v komentáři pro Hromadske toto obvinění odmítl, označil jako „spekulace“ a dodal, že všichni ukrajinští vyjednavači „fungují jako obvykle“. -
USA do Německa posílají další bojové letouny
Spojené státy kvůli Ruskem vyvolané válce na Ukrajině dále posilují vojenskou přítomnost v Německu. Do spolkové republiky přesunou šest bojových letounů EA-18 Growler a s nimi 240 vojáků a techniků. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na mluvčího amerického ministerstva obrany Johna Kirbyho.
Přeložení letadel a členů armády má sloužit k dalšímu posílení postavení Severoatlantické aliance v Evropě a odstrašení Ruska od případného útoku na některou ze členských zemí. Od začátku roku se počet amerických vojáků v Evropě zvýšil zhruba o 20 000 na téměř 100 000. V Německu je nyní přibližně 35 000 vojáků americké armády.
-
Ukrajinský farář v Pardubicích organizuje pomoc
Řecko-katolický farář Marian Kurylo z Pardubic v prvních týdnech invaze ruských vojsk na Ukrajinu pořádal sbírky humanitárních potřeb, které pak mířily do válkou zasažené země. Teď se duchovní, který pochází ze Lvova, zaměřuje na pomoc válečným uprchlíkům v krajském městě. Lidé si často nevědí v novém prostředí rady, někdy mají kvůli stresu, který zažili, psychické obtíže, řekl dnes Kurylo ČTK.