Na Ukrajině nebudou dnes žádné humanitární koridory pro evakuaci civilistů z obléhaných měst, uvedla místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. Ukrajinská rozvědka varovala před možnými provokacemi z ruské strany na trase zmíněných koridorů. Ukrajinsko-ruská jednání v Turecku nezačnou dnes, jak bylo dlouhodobě uváděno, ale až v úterý. Tuto informaci přinesla podle zpravodajských agentur Moskva a jeden z členů ukrajinské delegace. Jedno z posledních nezávislých médií v Rusku, Novaja gazeta, přerušuje svou činnost.
List, jehož šéfredaktorem je laureát Nobelovy ceny za mír Dmitrij Muratov, zveřejnil na svém webu prohlášení s následujícím zněním: „Dostali jsme ještě jedno varování od Roskomnadzoru. Pozastavujeme vydávání novin na internetu, na sociálních sítích a na papíře – do ukončení speciální operace na území Ukrajiny.“
Velení ukrajinských sil připustilo, že ruské jednotky, kryty letectvem a dělostřeleckou palbou, upevňují své pozice v oblasti Polesí, rozprostírající se na pomezí Běloruska a Ukrajiny. Na severu země ruské síly neustávají ve snaze ovládnout Černihiv, centrum stejnojmenné oblasti. Nicméně u obcí Lukjanivka a Rudnicke nepřítel utrpěl ztráty a stáhl se. U města Sumy se Rusové snaží přeskupit, u Charkova se snaží nahradit ztráty, u Slovjanska na Donbasu upevňují své pozice za pomoci ženijního zařízení.
Neúspěšné zůstávají podle generálního štábu ruské snahy o dobytí Mariupolu, Severodoněcka a dalších obcí v Doněcké oblasti. Ústupem po utrpěných ztrátách skončil ruský pokus o dobytí Krasnohorivky. Na obsazených územích okupanti pokračují prostřednictvím sil ruské národní gardy v boji s ohnisky odporu, uvedla ukrajinská armáda.
Důležité informace:
- List Novaja gazeta, jehož šéfredaktorem je laureát Nobelovy ceny za mír Dmitrij Muratov, přerušuje svou činnost. Na svém webu zveřejnil prohlášení s následujícím zněním: „Dostali jsme ještě jedno varování od Roskomnadzoru. Pozastavujeme vydávání novin na internetu, na sociálních sítích a na papíře – do ukončení speciální operace na území Ukrajiny.“ Více informací najdete ZDE.
- Ukrajinská a ruská delegace budou od úterka 29. března jednat v Turecku. Zahájení jednání bylo původně plánováno na pondělí. Změnu termínu oznámila médiím Moskva a jeden z členů ukrajinské delegace.
- V uzavřené zóně okolo odstavené elektrárny Černobyl hoří, uvedla agentura Reuters. Podle místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryny Vereščukové se ruské jednotky v okolí elektrárny chovají nezodpovědně. Více informací najdete ZDE.
- Pro ruskou invazi na Ukrajinu neexistuje žádné ospravedlnění, důvody uváděné Moskvou jsou nemravné a cynické, řekl v sobotním projevu ve Varšavě americký prezident Joe Biden. Viníkem války je podle něj ruský prezident Vladimir Putin, který už dál nemůže zůstat u moci. Kreml považuje Bidenovu poznámku o nutnosti sesazení Putina za „alarmující“ a z toho důvodu se nadále chystá výroky amerického prezidenta podrobně sledovat. Více informací najdete ZDE.
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE.
-
Ukrajinské síly vytlačily ruské jednotky z obsazených vesnic v Záporožské oblasti
Ukrajinské síly osvobozují Poltavku a Malynivku. 26. března zahájily ukrajinské síly úspěšné protiútoky proti ruským jednotkám a vytlačily je z dočasně obsazených vesnic v Záporožské oblasti. V obou vesnicích došlo k těžkým bojům, píše Kyiv Independent.
-
Rusko násilně přesouvá Ukrajince, uvedla ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková
Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková prohlásila, že Rusko násilně vyvezlo 40 000 Ukrajinců „neznámým směrem“ skrz „kvazi-humanitární koridory“. Tento odsun lidí nebyl koordinován s ukrajinskými úřady, tvrdí Vereščuková, informovala Nexta.
-
Téměř tři čtvrtiny firem podle průzkumu pocítí negativní dopad války na Ukrajině
Téměř tři čtvrtiny českých podniků pocítí negativní dopad válečného konfliktu na Ukrajině. Pracovní místa plánují ukrajinským uprchlíkům nabídnout více než dvě třetiny výrobních firem. Podle více než poloviny personalistů by ukrajinští občané mohli pomoci firmám zaplnit pozice, které se jim nedařilo dlouhodobě obsadit. Vyplývá to z průzkumu, který personální agentura Hofmann Personal uskutečnila v březnu mezi 158 personalisty z výrobních, velkoobchodních a logistických firem.
Pouze devět procent společností se domnívá, že na ně tato situace nebude mít žádný vliv. Nejvíce zasažený bude zřejmě automobilový průmysl a obecně menší podniky. „Stejně jako v době pandemie se i nyní zpomaluje automobilová výroba, a to zejména z důvodu nedostatku komponentů a čipů. Svou roli hrají také logistické komplikace a energetická náročnost výroby,” uvedla ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková. Vedle automobilového průmyslu se negativních důsledků obává také strojírenství a průmyslová výroba.
-
Útok na Lvov byl podle starosty města odvetou za návštěvu amerického prezidenta Bidena v Polsku
Podle starosty Lvova byl útok na město odvetou za návštěvu amerického prezidenta Bidena v Polsku, poblíž hranic s Ukrajinou. "Dnešními údery chtějí agresoři pozdravit prezidenta Bidena, který je právě v Polsku. Lvov je jen 70 kilometrů od polských hranic a myslím, že svět musí pochopit, že hrozba je velmi velmi vážná," řekl starosta Lvova Andrij Sadovyj citovaný na stránkách zpravodajské stanice BBC.
-
Snižování energetické závislosti na Rusku je podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely na dobré cestě
https://twitter.com/JozefSikela/status/1507788056472047618
-
Ukrajina hlásí zatčení špióna a ruskou střelbu do vlastních řad
Ukrajinské síly zatkly ve Lvově muže podezřelé z podílu na přípravě ruského raketového útoku na město a ze špionáže. S odkazem na guvernéra Lvovské oblasti o tom informovala agentura AP. Ukrajinští vojáci u města Avdivka tvrdí, že zde Rusové použili zakázanou munici s fosforem. Informaci nebylo možné ověřit.
Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil na facebooku k aktuální situaci napsal, že ve městě Popasna v Luhanské oblasti na východě země ruské jednotky kvůli špatné komunikaci ostřelovali z minometů vlastní pozice. Štáb rovněž informoval o pohybu kolon, které se snaží dodat ruským jednotkám chybějící výzbroj a výstroj. Kolonu ze vzduchu kryjí vrtulníky.
-
Pokud se Rusko stáhne z Ukrajiny, Británie je připravena zrušit sankce
Pokud se Rusko stáhne z Ukrajiny a nedopustí se „žádné další agrese“, je Británie připravena zrušit sankce uvalené na ruské oligarchy, banky a podniky. Britská ministryně zahraničí Liz Trussová to řekla deníku Sunday Telegraph.
„Víme, že Rusko podepsalo několik dohod, které prostě nedodržuje,“ uvedla Trussová. „Tyto sankce by měly padnout pouze v případě úplného příměří a stažení, ale také po přijetí závazku, že nedojde k další agresi. A je zde také možnost sankce obnovit, pokud by v budoucnu došlo k další agresi. To je skutečná páka, kterou lze podle mého názoru použít,“ uvedla šéfka diplomacie.
-
Zelenskyj žádá NATO o stíhačky a tanky na osvobození Mariupolu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opětovně žádal mezinárodní společenství o dodávky stíhaček, tanků a těžkých zbraní. Chtěl by je využít zejména k osvobození lidí v obléhaném ukrajinském městě Mariupol. Zelenskyj to řekl ve videu zveřejněném na stránkách úřadu prezidenta krátce před půlnocí.
„Ukrajina nemůže sestřelovat ruské rakety brokovnicemi a kulomety,“ řekl Zelenskyj citovaný agenturou DPA. Vedle letadel a tanků Zelenskyj žádal o systémy protiraketové obrany a střely použitelné proti lodím. „Naši partneři to všechno mají, leží to v jejich skladech pokryté prachem," řekl prezident. Ukrajina podle něj potřebuje pouhé jedno procento vybavení NATO. "Nežádali jsme o víc. Ani teď nežádáme o víc. A čekáme na to už 31 dní,“ prohlásil Zelenskyj s odkazem na počet dní od začátku ruské invaze.