Na Ukrajině nebudou dnes žádné humanitární koridory pro evakuaci civilistů z obléhaných měst, uvedla místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. Ukrajinská rozvědka varovala před možnými provokacemi z ruské strany na trase zmíněných koridorů. Ukrajinsko-ruská jednání v Turecku nezačnou dnes, jak bylo dlouhodobě uváděno, ale až v úterý. Tuto informaci přinesla podle zpravodajských agentur Moskva a jeden z členů ukrajinské delegace. Jedno z posledních nezávislých médií v Rusku, Novaja gazeta, přerušuje svou činnost.
List, jehož šéfredaktorem je laureát Nobelovy ceny za mír Dmitrij Muratov, zveřejnil na svém webu prohlášení s následujícím zněním: „Dostali jsme ještě jedno varování od Roskomnadzoru. Pozastavujeme vydávání novin na internetu, na sociálních sítích a na papíře – do ukončení speciální operace na území Ukrajiny.“
Velení ukrajinských sil připustilo, že ruské jednotky, kryty letectvem a dělostřeleckou palbou, upevňují své pozice v oblasti Polesí, rozprostírající se na pomezí Běloruska a Ukrajiny. Na severu země ruské síly neustávají ve snaze ovládnout Černihiv, centrum stejnojmenné oblasti. Nicméně u obcí Lukjanivka a Rudnicke nepřítel utrpěl ztráty a stáhl se. U města Sumy se Rusové snaží přeskupit, u Charkova se snaží nahradit ztráty, u Slovjanska na Donbasu upevňují své pozice za pomoci ženijního zařízení.
Neúspěšné zůstávají podle generálního štábu ruské snahy o dobytí Mariupolu, Severodoněcka a dalších obcí v Doněcké oblasti. Ústupem po utrpěných ztrátách skončil ruský pokus o dobytí Krasnohorivky. Na obsazených územích okupanti pokračují prostřednictvím sil ruské národní gardy v boji s ohnisky odporu, uvedla ukrajinská armáda.
Důležité informace:
- List Novaja gazeta, jehož šéfredaktorem je laureát Nobelovy ceny za mír Dmitrij Muratov, přerušuje svou činnost. Na svém webu zveřejnil prohlášení s následujícím zněním: „Dostali jsme ještě jedno varování od Roskomnadzoru. Pozastavujeme vydávání novin na internetu, na sociálních sítích a na papíře – do ukončení speciální operace na území Ukrajiny.“ Více informací najdete ZDE.
- Ukrajinská a ruská delegace budou od úterka 29. března jednat v Turecku. Zahájení jednání bylo původně plánováno na pondělí. Změnu termínu oznámila médiím Moskva a jeden z členů ukrajinské delegace.
- V uzavřené zóně okolo odstavené elektrárny Černobyl hoří, uvedla agentura Reuters. Podle místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryny Vereščukové se ruské jednotky v okolí elektrárny chovají nezodpovědně. Více informací najdete ZDE.
- Pro ruskou invazi na Ukrajinu neexistuje žádné ospravedlnění, důvody uváděné Moskvou jsou nemravné a cynické, řekl v sobotním projevu ve Varšavě americký prezident Joe Biden. Viníkem války je podle něj ruský prezident Vladimir Putin, který už dál nemůže zůstat u moci. Kreml považuje Bidenovu poznámku o nutnosti sesazení Putina za „alarmující“ a z toho důvodu se nadále chystá výroky amerického prezidenta podrobně sledovat. Více informací najdete ZDE.
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE.
-
MoMA vystavuje ukrajinské umělce „jako prohlášení solidarity a na poctu lidu Ukrajiny“
Newyorské Muzeum moderního umění pořádá výstavu „In Solidarity“, která zobrazuje díla umělců ukrajinského původu Kazimira Maleviče, Sonia Delaunay-Terk a dalších.
https://twitter.com/KyivIndependent/status/1508484191025090562
-
Abramovič a další účastníci jednání Moskva-Kyjev měli příznaky otravy
U ruského miliardáře Romana Abramoviče a dalších nejméně dvou lidí zapojených do jednání mezi Moskvou a Kyjevem o ukončení války na Ukrajině se tento měsíc po schůzce v Kyjevě objevily příznaky možné otravy. S odvoláním na nejmenované osoby obeznámené s věcí to dnes napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). S podobnou informací zároveň přišla investigativní skupina Bellingcat, která hovoří o symptomech odpovídajících "otravě chemickou zbraní". Západní činitelé mezitím vyjadřovali pochybnosti ohledně ochoty Moskvy dohodnout mírové řešení konfliktu.
Po jisté březnové schůzce v Kyjevě Abramovič a nejméně dva vysoce postavení členové ukrajinského vyjednávacího týmu zažívali mimo jiné zarudnutí očí, "bolestivé slzení" a loupání kůže na rukách a obličeji, uvedly zdroje WSJ. Tyto nejmenované osoby přitom podezíraly "jestřáby v Moskvě", kteří podle nich chtějí vyjednávání sabotovat. Také uvedly, že zdravotní stav zasažených lidí se už zlepšil.
Skupina Bellingcat na twitteru informovala, že Abramoviče a další dva účastníky jednání potkaly zdravotní problémy v noci na 4. března po setkání na ukrajinské půdě. Oslovení experti se údajně přikláněli k teorii, že příznaky byly výsledkem otravy neznámou chemickou zbraní. Na zprávy WSJ a Bellingcat záhy navázal reportér deníku The Guardian Shaun Walker, kterému informovaný zdroj řekl, že Abramovič "na několik hodin ztratil zrak".
-
Zdravotní pojištění získalo v ČR více než 240 tisíc uprchlíků
Do systému veřejného zdravotního pojištění se v ČR přihlásilo více než 240 000 uprchlíků z Ukrajiny, asi 103 000 z nich jsou děti a dospělých mužů je asi 28.000. Zhruba čtvrtina uprchlíků je přihlášena v Praze, více než 20 000 také ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Vyplývá to z dat Všeobecné zdravotní pojišťovny, která dnes po jednání správní rady prezentoval její předseda Tom Philipp.
-
Ukrajinská armáda sestřelila ruský dron v Charkovské oblasti
Podle oficiálních ukrajinských součtů jde o 124. ruský letoun sestřelený na Ukrajině.
https://twitter.com/KyivIndependent/status/1508472182539698179
-
Brněnská Vesna otevře školku pro děti z Ukrajiny
Již podruhé obnovený brněnský spolek Vesna se dnes oficiálně vrací do prostor v Údolní ulici v Brně, kde před více než 150 lety vznikl. Prostory zapůjčené od města budou zatím sloužit hlavně jako zázemí dětských skupin pro ukrajinské děti do šesti let, ale i centrum péče a vzdělávání pro jejich rodiče. Spolek Vesna nyní organizuje pomoc pro rodiny, které uprchly před válkou na Ukrajině. ČTK to řekli náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD) a iniciátorka obnovy spolku Vesna Kamila Zlatušková.
-
Mučení Rusů dokazují podvržená videa
Náměstek ruského ministra obrany Dmitrij Bulgakov nařídil vyrobit falešné videomateriály, které mají dokazovat, že Ukrajinci týrají zajaté ruské vojáky. Napsal to dnes list Ukrajinska pravda s odvoláním na skupinu hackerů Anonymous, kteří tvrdí, že získali sken Bulgakovem podepsaného rozkazu. Dotyčná videa se o víkendu objevila na internetu. Kyjev v reakci varoval před falešnými materiály špinícími ukrajinskou armádu, nicméně slíbil vyšetřit vzniklá podezření.
Sken rozkazu skupina Anonymous zveřejnila na twitteru. Ukrajinska pravda v této souvislosti poznamenala, že nemá možnost prověřit nezávislými zdroji pravost tohoto dokumentu. Z textu je podle listu zřejmé, že cílem je negovat videa, která ukazují normální zacházení Ukrajinců se zajatci, což by mohlo další ruské vojáky inspirovat k tomu, aby se vzdali.
-
Benefice Společně pro Ukrajinu na Letné
Pořadatelé benefičního koncertu, který se uskuteční 3. dubna na pražské Letenské pláni, požádali veřejnost, aby na něj pozvala své ukrajinské sousedy a kamarády. Na koncertu s názvem Společně pro Ukrajinu vystoupí bez nároku na honorář přední hudebníci, herci i sportovci. Ve spolupráci s neziskovými organizacemi na místě vznikne také "tržiště pomoci", kde návštěvníci budou moci přispět na konkrétní činnosti či přivézt materiální pomoc. ČTK o tom informoval organizátor akce Robin Suchánek.
-
Nokia zajišťovala vazbu špehovací sítě FSB na největšího ruského operátora
Když telekomunikační firma Nokia na začátku března oznámila přerušení dodávek do Ruska, nezmínila se o tom, že se tam řadu let vědomě podílela na propojení sítě největšího ruského mobilního operátora MTS s nejsilnějším nástrojem ruské vlády pro digitální sledování. Napsal to dnes list The New York Times (NYT), podle kterého finská společnost vazbu na špehovací systém tajné služby FSB podpořila vybavením, softwarem i poradenstvím.
Deník tato zjištění přinesl poté, co se dostal k tisícům interních dokumentů společnosti z let 2008 až 2017. Ty podle něj odhalují klíčovou roli, kterou Nokia sehrála v provozu sledovacího programu označovaného jako "systém pro operativní vyšetřovací aktivity", nebo zkráceně SORM. Telekomunikační firma údajně nevyrábí přímo zařízení umožňující zachycování digitálních komunikací, ruským subjektům ale pomáhala plánovat, zvyšovat efektivitu či udržovat spojení mezi systémem FSB a sítí MTS.
-
V Mariupolu zemřelo 5 tisíc lidí
V ukrajinském Mariupolu zemřelo od 1. března, kdy začalo obléhání města ruskými silami, podle odhadů místních úřadů téměř 5000 lidí, uvedl web Ukrajinska pravda. V izolovaném městě podle stejné statistiky, na níž se web odvolává, nadále zůstává okolo 170 000 lidí.
„Podle přibližného odhadu vedení města do 27. března zemřelo téměř 5000 lidí včetně přibližně 210 dětí. Přesný počet obětí nelze nyní spočítat,“ napsal ukrajinský web.
-
V Ostravě klesá počet dárců ochotných materiálně pomoci
Počet dárců ochotných materiálně pomoci uprchlíkům z Ukrajiny se v Ostravě snižuje. Zatímco první den otevření sběrného místa ve Wattově ulici v Ostravě-Přívoze město registrovalo přes 550 dárců, o uplynulém víkendu tam přišlo zhruba čtyřicet dárců. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.