Na Ukrajině nebudou dnes žádné humanitární koridory pro evakuaci civilistů z obléhaných měst, uvedla místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. Ukrajinská rozvědka varovala před možnými provokacemi z ruské strany na trase zmíněných koridorů. Ukrajinsko-ruská jednání v Turecku nezačnou dnes, jak bylo dlouhodobě uváděno, ale až v úterý. Tuto informaci přinesla podle zpravodajských agentur Moskva a jeden z členů ukrajinské delegace. Jedno z posledních nezávislých médií v Rusku, Novaja gazeta, přerušuje svou činnost.
List, jehož šéfredaktorem je laureát Nobelovy ceny za mír Dmitrij Muratov, zveřejnil na svém webu prohlášení s následujícím zněním: „Dostali jsme ještě jedno varování od Roskomnadzoru. Pozastavujeme vydávání novin na internetu, na sociálních sítích a na papíře – do ukončení speciální operace na území Ukrajiny.“
Velení ukrajinských sil připustilo, že ruské jednotky, kryty letectvem a dělostřeleckou palbou, upevňují své pozice v oblasti Polesí, rozprostírající se na pomezí Běloruska a Ukrajiny. Na severu země ruské síly neustávají ve snaze ovládnout Černihiv, centrum stejnojmenné oblasti. Nicméně u obcí Lukjanivka a Rudnicke nepřítel utrpěl ztráty a stáhl se. U města Sumy se Rusové snaží přeskupit, u Charkova se snaží nahradit ztráty, u Slovjanska na Donbasu upevňují své pozice za pomoci ženijního zařízení.
Neúspěšné zůstávají podle generálního štábu ruské snahy o dobytí Mariupolu, Severodoněcka a dalších obcí v Doněcké oblasti. Ústupem po utrpěných ztrátách skončil ruský pokus o dobytí Krasnohorivky. Na obsazených územích okupanti pokračují prostřednictvím sil ruské národní gardy v boji s ohnisky odporu, uvedla ukrajinská armáda.
Důležité informace:
- List Novaja gazeta, jehož šéfredaktorem je laureát Nobelovy ceny za mír Dmitrij Muratov, přerušuje svou činnost. Na svém webu zveřejnil prohlášení s následujícím zněním: „Dostali jsme ještě jedno varování od Roskomnadzoru. Pozastavujeme vydávání novin na internetu, na sociálních sítích a na papíře – do ukončení speciální operace na území Ukrajiny.“ Více informací najdete ZDE.
- Ukrajinská a ruská delegace budou od úterka 29. března jednat v Turecku. Zahájení jednání bylo původně plánováno na pondělí. Změnu termínu oznámila médiím Moskva a jeden z členů ukrajinské delegace.
- V uzavřené zóně okolo odstavené elektrárny Černobyl hoří, uvedla agentura Reuters. Podle místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryny Vereščukové se ruské jednotky v okolí elektrárny chovají nezodpovědně. Více informací najdete ZDE.
- Pro ruskou invazi na Ukrajinu neexistuje žádné ospravedlnění, důvody uváděné Moskvou jsou nemravné a cynické, řekl v sobotním projevu ve Varšavě americký prezident Joe Biden. Viníkem války je podle něj ruský prezident Vladimir Putin, který už dál nemůže zůstat u moci. Kreml považuje Bidenovu poznámku o nutnosti sesazení Putina za „alarmující“ a z toho důvodu se nadále chystá výroky amerického prezidenta podrobně sledovat. Více informací najdete ZDE.
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE.
-
Dům zahraniční spolupráce dá na projekty podporující Ukrajince půl milionu eur
Na podporu Ukrajinců v projektech Erasmus+ a Evropský sbor solidarity může jít v ČR zhruba 539 tisíc eur (zhruba 13,3 milionu korun). Peníze v dotačním programu poskytne Dům zahraniční spolupráce (DZS). ČTK o tom informovala mluvčí DZS Radka Vavroušková. Dům zahraniční spolupráce je jednou z příspěvkových organizací ministerstva školství (MŠMT). Spravuje programy zaměřené na mezinárodní vzdělávání a propaguje české školství v zahraničí.
„Pravidla programů Erasmus+ a Evropský sbor solidarity dávají národním agenturám možnost volitelně vypsat jarní kolo pro předkládání žádostí (pro projekty). Ačkoliv jsme původně jarní kolo otevřít neplánovali, v návaznosti na aktuální situaci (po invazi Ruska na Ukrajinu) jsme se rozhodli tuto možnost organizacím a neformálním skupinám poskytnout," uvedl ředitel DZS Michal Uhl. "Věříme, že se tak podaří podpořit vznik nových iniciativ, a zároveň pomoci již běžícím aktivitám, které se nyní snaží poskytovat ukrajinským občanům nejrůznější pomoc bez většího finančního či organizačního zázemí,“ řekl.
-
Uprchlická vlna vystupňovala problémy s nedostatkem sociálních služeb
Uprchlická vlna lidí z Ukrajiny vystupňovala problémy s nedostatkem sociálních služeb v Praze. Už před příchodem uprchlíků byly v hlavním městě nedostatečné kapacity pobytových sociálních služeb pro seniory, chyběli mimo jiné také psychologové a psychiatři pro děti. Podle pražské radní Mileny Johnové (Praha Sobě) bude potřeba, aby vznikly nové kapacity pro ukrajinské uprchlíky. Řekla to na dotaz ČTK. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dříve řekl, že jeho resort připraví zvláštní dotace pro sociální služby na pokrytí nákladů na péči o uprchlíky z Ukrajiny.
-
Severní Makedonie vyhostila pět ruských diplomatů
Severní Makedonie označila pět ruských diplomatů za nežádoucí osoby, dopustili se podle ní činů nevhodných pro diplomatický status. Pětice diplomatů musí zemi opustit do pěti dní. Rusko recipročně vyhostí makedonské diplomaty. Informovalo o tom balkánské vysílání Hlasu Ameriky (VOA).
-
Abramovič se podílí na jednání Moskva-Kyjev
Ruský miliardář Roman Abramovič se osobně podílí na mírovém vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou. Informoval o tom list The Times. V rámci rozhovorů se v Kyjevě setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a v Moskvě navštívil jeho ruského protějška Vladimira Putina, píše list.
Abramovič při setkání Putinovi údajně předal ručně psaný dopis od Zelenského s podmínkami nutnými k ukončení války, který ruský státník nepřijal nadšeně. V Istanbulu se miliardář setkal s Rustemem Umerovem, krymským Tatarem a poslancem ukrajinského parlamentu, který je podle The Times zástupcem Kyjeva při jednáních.
-
„Výroky amerického prezidenta budeme podrobně sledovat,“ řekl mluvčí Kremlu
Dmitrij Peskov tímto reagoval na tu část Bidenova sobotního projevu, kde bylo zmíněno, že Putin už nemůže nadále zůstat u moci. Právě tuto poznámku Moskva považuje za „alarmující“ a vnímá jí jako podnět k podrobnému sledování dalších vyjádření prezidenta Spojených států. -
Novaja gazeta, jedno z posledních nezávislých médií v Rusku, načas končí
„Dostali jsme ještě jedno varování od Roskomnadzoru. Pozastavujeme vydávání novin na internetu, na sociálních sítích a na papíře - do ukončení speciální operace na území Ukrajiny,“ uvedla redakce na svém webu.
-
V obléhaném Mariupolu zůstalo asi 160 tisíc lidí
Mariupolské úřady odhadují, že v obléhaném městě zůstalo asi 160 tisíc lidí. Před ruskou invazí na Ukrajinu v přímořském městě na jihovýchodě země žilo přes 400 tisíc lidí. „Všechny je potřeba evakuovat kvůli prohlubující se humanitární krizi,“ uvedl dnes starosta Vadym Bojčenko.
-
EU zůstane závislá na ruských energetických zdrojích minimálně do roku 2027
Tuto informaci médiím sdělili představitelé Evropské komise, uvádí NEXTA. -
Z Ukrajiny uprchly téměř čtyři miliony lidí
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky k dnešnímu dni eviduje 3 862 797 válečných utečenců z Ukrajiny. Z toho 2,2 milionu přijalo Polsko. Česká republika má podle premiéra Fialy na svém území 300 000 běženců.
-
Jednání mezi Putinem a Zelenským se zatím neplánuje
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že Putin neplánuje setkání s prezidentem Volodymyrem Zelenským po čtvrtém kole ukrajinsko-ruských jednání 29. března v Istanbulu. Informuje o tom ukrajinský server The Kyiv Independent.