Ukrajinský Mariupol je pod kontrolou ozbrojených sil Ruska, Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, řekl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu prezidentovi Vladimirovi Putinovi podle agentury TASS. Západní země pokračují v dodávkách zbraní. Rusko v posledních dnech zesílilo svoje útoky na východě Ukrajiny a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí oznámil, že „začala bitva o Donbas“.
Podle šéfa ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova ruské síly podnikají na východě země jen „pokusné operace“ s cílem otestovat ukrajinskou obranu. Ruské jednotky podle americké televizní stanice CNN ovládly město Rubižne v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Už několik dnů mají pod kontrolou i sousední Kreminnou. Na záběrech z Rubižného, města, kde podle údajů z předloňska žilo necelých 56 800 lidí, je vidět, že do velké míry bylo zničeno jeho centrum a severní části. Ruští vojáci a proruští separatisté se na záběrech pohybují bez omezení. Už ve středu večer gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj připustil, že 80 procent území regionu je pod ruskou okupací. Agentura DPA připomíná, že před 24. únorem, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, proruští separatisté ovládali asi 30 procent území Luhanské oblasti, jde o samozvanou Luhanskou lidovou republiku.
Podle vysokého představitele amerického ministerstva obrany ukrajinské letectvo doplnilo svou flotilu o dalších 20 operačních letounů díky přísunu náhradních dílů. Ačkoli představitel nechtěl upřesnit, která země díly pro letadla poskytla, ve středu uvedl, že USA a další země pracovaly na tom, „aby jim dodaly díly, které potřebují k tomu, aby je dostali do vzduchu“. Přísun náhradních dílů umožnil Ukrajině rozšířit svou flotilu provozuschopných vojenských letadel, a to navzdory pokračující ruské invazi. Nyní mají více letadel než před třemi týdny, uvedl činitel.
O den dříve tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že Ukrajina obdržela další stíhací letouny, které doplnily jejich stávající počet. Ve středu to však vysoký představitel obrany odvolal a uvedl, že Ukrajina neobdržela další letouny, ale ve skutečnosti obdržela letecké díly, aby mohla zprovoznit další ze svých stávajících letounů. Přesto představitel naznačil, že přinejmenším jedna země zvažuje zaslání dalších letadel Ukrajině.
Spojené státy ve středu představily nejnovější sérii sankcí proti Rusku kvůli jeho válce na Ukrajině, tentokrát proti klíčové komerční bance a „globální síti více než 40 fyzických a právnických osob vedených ruským oligarchou Konstantinem Malofejevem, kterého USA zařadily na seznam“. V tiskové zprávě americké ministerstvo financí uvedlo, že se zaměřuje také na „společnosti působící v ruském odvětví těžby virtuálních měn, které je údajně třetí největší na světě“, a poznamenalo, že je to poprvé, co „označilo společnost zabývající se těžbou virtuálních měn“. Kromě toho ministerstvo zahraničí zavádí řadu vízových omezení v reakci na ruskou válku a za „podkopávání demokracie v Bělorusku“.
Středeční opatření jsou posledními kroky Bidenovy administrativy, které mají potrestat Kreml a jeho pomahače za invazi na Ukrajinu na konci února. Válka si vyžádala životy stovek příslušníků armády a civilistů a podle amerických a evropských představitelů může trvat měsíce. Odborníci, kteří hovořili se CNN, uvedli, že sankce pravděpodobně okamžitě neodradí ruského prezidenta Vladimira Putina od pokračování agrese na Ukrajině.
Důležité informace:
- Někteří civilisté, kteří byli týdny uvězněni v obléhaném městě Mariupol, mohli odejít, ale podle úředníků jich bylo mnohem méně, než se očekávalo.
- Doněcký guvernér uvedl, že plánovali autobusy pro evakuaci 6 000 žen, dětí a starších lidí. Pavlo Kyrylenko však řekl, že jich mnoho neodešlo.
- Ukrajinští vyjednavači tvrdí, že jsou připraveni vést v Mariupolu rozhovory a pokusit se zachránit životy lidí, kteří tam uvízli.
- Velitel námořní pěchoty v poslední ukrajinské pevnosti ve městě – ocelárně – tvrdí, že jeho mužům zbývají možná už jen hodiny. Na videu zaslaném BBC a dalším médiím major Serhij Volyna říká, že jeho jednotky se nevzdají.
- Rusko se mezitím snaží v nové ofenzivě dobýt východní část Donbasu – podle britských zpravodajských služeb však ukrajinské síly několik útoků odrazily
-
Ukrajina oznámila ztrátu 42 obcí
Ruské jednotky dnes obsadily 42 obcí v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, ale bránící se ukrajinské síly je mohou zase dobýt zpět, uvedla dnes v televizi poradkyně šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Olena Symonenková. "Za 57 dnů války jsme osvobodili okolo 1000 obcí, které okupovalo Rusko. Ale množství okupovaných měst a obcí je mnohem vyšší," upozornil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle listu RBK-Ukrajina.
-
Exxon Mobil zvažuje stažení z Ruska, tvrdí zdroje
Americký ropný gigant Exxon Mobil zvažuje, že se do 24. června zcela stáhne z Ruska. S odvoláním na dva obeznámené zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Skupina už na počátku března oznámila, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu ukončí své aktivity v zemi.
-
Itálie se dohodla na zvýšení dodávek z Angoly a Konga
Itálie uzavřela nové dohody o zvýšení dovozu zemního plynu z Angoly a Konga, napsala dnes agentura Bloomberg. Vláda Maria Draghiho se snaží snížit energetickou závislost na Rusku. Řím nedávno obdobné dohody uzavřel s Alžírskem a Egyptem. Evropské země se kvůli invazi Ruska na Ukrajinu snaží zajistit si alternativní zdroje. Afrika je pro Itálii atraktivní možností, neboť italský energetický gigant Eni na tomto kontinentě působí ve více než desítce zemí. Italští vyjednávači by nyní mohli pokračovat do Mosambiku, informuje iROZHLAS.
-
V Mariupolu se pořád bojuje
Navzdory prohlášení ministra obrany Sergeje Šojgu o dobytí Mariupolu ruské síly bombardují a ostřelují ocelárny Azovstal, které představují baštu ukrajinských sil ve strategicky důležitém přístavu. Ve městě se navíc bojuje i o tramvajové depo, které je dosti vzdálené od oceláren, uvedl dnes poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko na sociální síti Telegram. O dalších pokusech ruských jednotek dobýt námořní přístav a ocelárny v Mariupolu se zmiňuje i večerní hlášení ukrajinského generálního štábu o situaci na bojišti.
-
Lidé si v centru Prahy připomněli dětské oběti ruské invaze proti Ukrajině
Několik stovek lidí převážně ukrajinské národnosti dnes na Václavském náměstí v Praze připomnělo dětské oběti ruské invaze proti Ukrajině. Na setkání svolaném bělorusko-ukrajinskou komunitou k pomníku sv. Václava přítomní, mezi nimiž převažovaly matky s dětmi, zapalovali svíčky jako připomínku mrtvých. Mnozí z nich měli žluto-modré ukrajinské vlajky a v davu byla na transparentech hesla jako například "Krev ukrajinských dětí zůstane na rukách ruských vojáků" a fotografie zničených měst.
-
Organizátoři pietních akcí v Terezíně a Lidicích nepozvali zástupce Ruska a Běloruska
Organizátoři tradičních pietních akcí v Terezíně a Lidicích nepozvali tento rok kvůli pokračující ruské invazi na Ukrajinu představitele Ruska a Běloruska. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy s odkazem na vyjádření ředitelů obou památníků.
-
Došlo k další výměně zajatců
Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková dnes oznámila další výměnu zajatců s Ruskem. Jde o druhou takovou událost během posledních tří dnů. Tentokrát se na svobodu dostalo 19 Ukrajinců - deset vojáků, včetně dvou důstojníků, a devět civilistů. Vereščuková dodala, že mezi propuštěnými jsou i zraněné osoby. Kolik Rusů za to Ukrajinci propustili, jako obvykle neupřesnila. Moskva se ani tentokrát o výměně zatím nezmínila, informuje iROZHLAS.
-
Rusko zakázalo vstup do země Harrisové i Zuckerbergovi
Zakladatel a šéf společnosti Meta (dříve Facebook) Mark Zuckerberg, americká viceprezidentka Kamala Harrisová, její manžel a ještě dalších 26 Američanů se dostalo na "černou listinu" lidí, kterým ruské ministerstvo zahraničí zakázalo vstup do Ruska. Informovala o tom dnes ruská média. Jde o odvetu Moskvy za dříve uvalené americké sankce na ruské představitele v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
-
Satelitní snímky ukazují 300 metrů dlouhý hromadný hrob ve vesnici poblíž Mariupolu.
-
Kuleba naléhavě vyzval Bulharsko k vojenské pomoci
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes v Sofii důrazně vyzval Bulharsko, aby se rozhodlo a poskytlo Ukrajině vojenskou pomoc naléhavě potřebnou k obraně proti ruské agresi. Vedení balkánské země invazi ruských sil sice odsoudilo, ale ve vládní koalici nepanuje jednotný názor na poskytnutí zbraní a munice Kyjevu, poznamenala agentura Reuters.