Ukrajinský Mariupol je pod kontrolou ozbrojených sil Ruska, Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, řekl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu prezidentovi Vladimirovi Putinovi podle agentury TASS. Západní země pokračují v dodávkách zbraní. Rusko v posledních dnech zesílilo svoje útoky na východě Ukrajiny a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí oznámil, že „začala bitva o Donbas“.
Podle šéfa ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova ruské síly podnikají na východě země jen „pokusné operace“ s cílem otestovat ukrajinskou obranu. Ruské jednotky podle americké televizní stanice CNN ovládly město Rubižne v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Už několik dnů mají pod kontrolou i sousední Kreminnou. Na záběrech z Rubižného, města, kde podle údajů z předloňska žilo necelých 56 800 lidí, je vidět, že do velké míry bylo zničeno jeho centrum a severní části. Ruští vojáci a proruští separatisté se na záběrech pohybují bez omezení. Už ve středu večer gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj připustil, že 80 procent území regionu je pod ruskou okupací. Agentura DPA připomíná, že před 24. únorem, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, proruští separatisté ovládali asi 30 procent území Luhanské oblasti, jde o samozvanou Luhanskou lidovou republiku.
Podle vysokého představitele amerického ministerstva obrany ukrajinské letectvo doplnilo svou flotilu o dalších 20 operačních letounů díky přísunu náhradních dílů. Ačkoli představitel nechtěl upřesnit, která země díly pro letadla poskytla, ve středu uvedl, že USA a další země pracovaly na tom, „aby jim dodaly díly, které potřebují k tomu, aby je dostali do vzduchu“. Přísun náhradních dílů umožnil Ukrajině rozšířit svou flotilu provozuschopných vojenských letadel, a to navzdory pokračující ruské invazi. Nyní mají více letadel než před třemi týdny, uvedl činitel.
O den dříve tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že Ukrajina obdržela další stíhací letouny, které doplnily jejich stávající počet. Ve středu to však vysoký představitel obrany odvolal a uvedl, že Ukrajina neobdržela další letouny, ale ve skutečnosti obdržela letecké díly, aby mohla zprovoznit další ze svých stávajících letounů. Přesto představitel naznačil, že přinejmenším jedna země zvažuje zaslání dalších letadel Ukrajině.
Spojené státy ve středu představily nejnovější sérii sankcí proti Rusku kvůli jeho válce na Ukrajině, tentokrát proti klíčové komerční bance a „globální síti více než 40 fyzických a právnických osob vedených ruským oligarchou Konstantinem Malofejevem, kterého USA zařadily na seznam“. V tiskové zprávě americké ministerstvo financí uvedlo, že se zaměřuje také na „společnosti působící v ruském odvětví těžby virtuálních měn, které je údajně třetí největší na světě“, a poznamenalo, že je to poprvé, co „označilo společnost zabývající se těžbou virtuálních měn“. Kromě toho ministerstvo zahraničí zavádí řadu vízových omezení v reakci na ruskou válku a za „podkopávání demokracie v Bělorusku“.
Středeční opatření jsou posledními kroky Bidenovy administrativy, které mají potrestat Kreml a jeho pomahače za invazi na Ukrajinu na konci února. Válka si vyžádala životy stovek příslušníků armády a civilistů a podle amerických a evropských představitelů může trvat měsíce. Odborníci, kteří hovořili se CNN, uvedli, že sankce pravděpodobně okamžitě neodradí ruského prezidenta Vladimira Putina od pokračování agrese na Ukrajině.
Důležité informace:
- Někteří civilisté, kteří byli týdny uvězněni v obléhaném městě Mariupol, mohli odejít, ale podle úředníků jich bylo mnohem méně, než se očekávalo.
- Doněcký guvernér uvedl, že plánovali autobusy pro evakuaci 6 000 žen, dětí a starších lidí. Pavlo Kyrylenko však řekl, že jich mnoho neodešlo.
- Ukrajinští vyjednavači tvrdí, že jsou připraveni vést v Mariupolu rozhovory a pokusit se zachránit životy lidí, kteří tam uvízli.
- Velitel námořní pěchoty v poslední ukrajinské pevnosti ve městě – ocelárně – tvrdí, že jeho mužům zbývají možná už jen hodiny. Na videu zaslaném BBC a dalším médiím major Serhij Volyna říká, že jeho jednotky se nevzdají.
- Rusko se mezitím snaží v nové ofenzivě dobýt východní část Donbasu – podle britských zpravodajských služeb však ukrajinské síly několik útoků odrazily
-
Bombardování Charkova má nejméně 3 oběti, řekl guvernér regionu
Bombardování Charkova má podle guvernéra regionu Oleha Synyehubova nejméně tři oběti, dalších 16 lidí bylo při útoku zraněno. Uvedla to agentura Reuters.
-
MMF kvůli válce na Ukrajině snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky
Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,6 procenta, zatímco dosud růst odhadoval na 4,4 procenta. Hospodářské vyhlídky se podle fondu zhoršily zejména kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu a kvůli sankcím, kterými se západní země snaží přimět Rusko k ukončení agrese. Fond to dnes uvedl ve svém jarním výhledu. Ruská ekonomika letos podle prognózy MMF klesne o 8,5 procenta, zatímco v lednu jí fond předpovídal ještě růst, a to o 2,8 procenta.
-
V Mukačevu strhli sovětský památník
V centru západoukrajinského města Mukačevo úřady odstranily sovětský památník na počest vojáků padlých ve druhé světové válce. S odvoláním na městskou radu o tom dnes informoval server Ukrajinska pravda.
Stanice CNN naopak uvedla, že ve městě Heničesk v Chersonské oblasti, které je pod kontrolou ruských okupačních vojsk, byla po letech opět vztyčena socha vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina.
-
Nizozemsko posílá na Ukrajinu těžkou techniku
Nizozemský premiér oznámil, že na Ukrajinu pošle těžkou techniku, jako jsou obrněné transportéry.
-
Henkel ukončí podnikatelské aktivity v Rusku
Německý výrobce spotřebního zboží Henkel se v souvislosti s válkou na Ukrajině rozhodl ukončit své podnikatelské aktivity v Rusku. Firma, která působí i v České republice, to dnes oznámila v tiskové zprávě. Henkel v Rusku zaměstnává zhruba 2500 lidí, kterým bude ještě po nějakou dobu vyplácet mzdy.
"Henkel bude se svými týmy v Rusku pracovat na podrobnostech, aby zajistil řádný průběh (ukončení aktivit). Mezitím bude Henkel dál zaměstnávat svých 2500 pracovníků v Rusku a vyplácet jim mzdy," uvedla firma. Upozornila přitom, že náklady spojené s odchodem z Ruska zatím nelze vyčíslit.
-
Z Ukrajiny kvůli ruské invazi uprchlo už bezmála pět milionů lidí, uvádí OSN
Z Ukrajiny od začátku ruské invaze před necelými dvěma měsíci uprchlo bezmála pět milionů lidí. Vyplývá to z dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Přes 2,8 milionu z nich zamířilo do Polska, informovala polská pohraniční stráž.
Polští pohraničníci za pondělí odbavili 20.000 lidí, naopak zhruba 14.400 jich z Polska odešlo zpět na Ukrajinu. Od půlnoci do dnešních 7:00 hranice směrem na západ překročilo 5800 lidí.
-
Rusko dobylo Kreminnu v Luhanské oblasti
Ruské síly dnes dobyly město Kreminna v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, oznámil oblastní gubernátor Serhij Hajdaj. Armáda nepřítele podle něj útočí ze všech stran, oblast se snaží evakuovat civilisty, napsala agentura Reuters. "Kreminna je pod kontrolou skřetů. Vstoupili do města," uvedl Hajdaj na tiskové konferenci. Ukrajinští představitelé hovoří v poslední době o Rusech často jako o skřetech. "Naši obránci se stáhli. Zakopali se v nových pozicích a pokračují v boji s ruskou armádou," dodal.
-
Počet objevených těl civilistů v Kyjevské oblasti překročil 1000, uvedla policie
V Kyjevské oblasti už bylo po stažení ruských sil objeveno více než tisíc těl civilistů, přes 420 z nich jenom ve městě Buča. Většina ze zabitých byla zastřelena, řekl dnes podle listu Ukrajinska pravda policejní šéf oblasti Andrij Něbytov. Na konci minulého týdne policie informovala o více než 900 nalezených obětech.
-
Rusko od 24. února zničilo na Ukrajině infrastrukturu v hodnotě 100 miliard dolarů
Ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov dnes podle webu The Kyiv Independent uvedl, že Rusko od 24. února zničilo na Ukrajině infrastrukturu v hodnotě 100 miliard dolarů. Doplnil také, že infrastruktura může být obnovena do dvou let, pokud se k jejímu financování použijí ruská aktiva, která byla zabavena po celém světě.
-
Vláda upraví podmínky pro nájem sociálních bytů, aby na ně dosáhli uprchlíci
Vláda plánuje na návrh ministerstva pro místní rozvoj ve středu rozšířit nařízení o podmínkách použití státních peněz na pořízení sociálních a dostupných bytů tak, aby nájemní smlouvy mohli uzavírat i uprchlíci z Ukrajiny s dočasnou ochranou v Česku. Úprava nařízení vlády spočívá v rozšíření cílové skupiny pro uzavírání nájemních smluv s příjemcem úvěru o osoby, které byly připraveny o možnost bydlení v důsledku ozbrojeného konfliktu na Ukrajině.