Lídři zemí Severoatlantické aliance ve čtvrtek na mimořádném summitu v Bruselu odsoudili ruskou agresi vůči Ukrajině, vyzvali k potrestání válečných zločinů a varovali Moskvu před použitím chemických zbraní. Ve společném prohlášení se také shodli na dalším posílení východního křídla bloku včetně rozmístění bojových skupin na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Státy NATO Ukrajině poskytnou další vojenskou podporu včetně ochrany proti chemickým či jaderným zbraním.
Šéfové třicítky aliančních států v čele s americkým prezidentem Joem Bidenem se sešli přesně měsíc po zahájení ruské invaze, po němž do východních členských zemí zamířily desetitisíce aliančních vojáků. „Rázně odsuzujeme ničivé ruské útoky na civilisty včetně žen, dětí a zranitelných lidí,“ shodli se lídři v prohlášení hovořícím o porušování mezinárodního práva a válečných zločinech. Ruského prezidenta Vladimira Putina prezidenti a premiéři aliančních zemí vyzvali k okamžitému ukončení války a stažení ruských sil z Ukrajiny.
NATO se domluvilo na další podpoře napadené země, nikoli však na zavedení bezletové zóny či poskytnutí letadel, o která Kyjev podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského velmi stojí. Státy aliance už Ukrajině dodávají například protitankové zbraně, další vojenskou techniku i jinou pomoc.
Stoltenberg po jednání zdůraznil, že aktivní zapojení NATO do dění na Ukrajině by mohlo Rusko vyprovokovat k reakci vedoucí k daleko většímu konfliktu s horšími následky.
Summit kvůli ruské invazi na Ukrajinu také o rok, tedy do září 2023, prodloužil mandát stávajícího generálního tajemníka Jense Stoltenberga.
Důležité informace:
- Na Ukrajině pokračuje snaha evakuovat civilisty skrze devět humanitárních koridorů, na kterých se dohodly ukrajinské úřady a ruská armáda.
- Polsko v koordinaci se spojenci rozhodlo o velmi výrazném snížení počtu diplomatických pracovníků na ruském velvyslanectví ve Varšavě. Zemi opustí celkem 45 lidí s různými diplomatickými statusy. Vyhoštění Rusové musí odjet do pěti dnů.
Ruský prezident Vladimir Putin se plánuje zúčastnit letošního summitu zemí G20, který bude na konci roku hostit Indonésie. Některé členské země přitom v poslední době volají po vyloučení Ruska kvůli jeho invazi na Ukrajinu. - Vyslání mírových sil NATO na Ukrajinu by vedlo k přímé konfrontaci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí, prohlásil ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
- Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v rozhovoru s novinářkou americké televize CNN připustil, že Rusko dosud nedosáhlo svých cílů na Ukrajině, a zároveň odmítl vyloučit, že by se Moskva mohla uchýlit k jaderným zbraním.
- Severoatlantická aliance odhaduje, že od začátku invaze na Ukrajinu padlo 7000 až 15 000 ruských vojáků. Podle ukrajinské armády za necelý měsíc invaze Rusko přišlo o 15 600 vojáků, 517 tanků, 1578 obrněných vozidel, 267 děl, 80 salvových raketometů, 47 systémů protiletecké obrany, 101 letadel, 124 vrtulníků, 42 bezpilotních letadel a 1008 automobilů. Údaje nelze nezávisle ověřit, podle západních představitelů jsou zřejmě nadhodnocené. Na základě otevřených zdrojů se podle ruské redakce BBC podařilo potvrdit jména 557 zabitých ruských vojáků.
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE:
-
Sněmovna schválila vyslání českých vojáků do nové jednotky NATO
Česká armáda bude moci vyslat své vojáky do nové jednotky Severoatlantické aliance na Slovensku. Jejím cílem je posílit obranyschopnost východního křídla NATO v souvislosti s ruskou invazí. Senát dal souhlas k misi už před týdnem, Sněmovna i hlasy opozice ji dnes schválili. Čeští vojáci mají velet mnohonárodní jednotce, v níž budou i vojáci z Německa, Polska, Slovinska, Nizozemska a USA.
-
Premiér Fiala (ODS) se na summitu NATO setkal s americkým prezidentem
https://twitter.com/P_Fiala/status/1506927252671500294
-
Rusové útočí na centrum Charkova
Ruské síly zaútočily na centrum Charkova raketami Kalibr odpálenými z Černého moře. odle gubernátora Charkovské oblasti Oleha Synyehubova zažila oblast 24. března celkem 44 útoků, informuje ukrajinský The Kyiv Independent.
-
Biden se s EU domluvil na energetické spolupráci a pomoci Ukrajině
Spojené státy a Evropská unie podniknou konkrétní společné kroky ke snížení evropské závislosti na ruských energiích. Poskytou také další humanitární pomoc napadené Ukrajině a budou dodávat více potravin oblastem světa, které jsou kvůli ruské invazi ohroženy jejich nedostatkem. Shodli se na tom ve čtvrtek v Bruselu americký prezident Joe Biden a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve společném prohlášení po Bidenově jednání s evropskými lídry. Obě strany se podle textu zasadí o to, aby Rusko nemohlo obcházet sankce, které proti režimu prezidenta Vladimira Putina od začátku války koordinovaně zavádějí.
-
Markéta Pekarová Adamová uprchlíky ve sněmovním ubytovacím zařízení
Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila sněmovní ubytovací zařízení v Lipnici nad Sázavou. Jde o jeden ze dvou mimopražských sněmovních objektů, které v současné době slouží potřebám uprchlíků z válkou zmítané Ukrajiny. Konkrétně v Lipnici našlo dočasné útočiště 35 z nich.
"Vyslechla jsem celou řadu příběhů a všechny mě hluboce zasáhly. Možnost ubytování, stravy a další základní pomoci je to nejmenší, co pro tyto lidi v nouzi můžeme udělat. Ačkoliv nic z toho jim jejich domovy a ztracené blízké nevrátí. Místní personál se jim snaží pobyt maximálně zpříjemnit a o naše návštěvníky se stará téměř jako o členy vlastní rodiny, často nad rámec svých povinností. Vážím si toho a moc jim za to děkuji," řekla šéfka dolní komory.
-
Starosta Melitopolu: Město je na pokraji humanitární katastrofy
„Město na pokraji humanitární katastrofy. Žádáme o zelené koridory. Rusové vybudovali na místním letišti zařízení pro odpalování raket, které mají být zaměřeny na ukrajinská města. Tlačí na školy, aby od 1. dubna zahájily výuku v ruštině,“ řekl podle nezávislé novinářky Olgy Tokariukové starosta Ruskem okupovaného Melitopolu Ivan Fedorov.
-
Ruská ofenzíva uvízla, tvrdí poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta
Ofenzíva ruských vojsk prakticky uvízla, okupantům chybějí na další útočení zdroje, uvedl ve čtvrtek poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Alrestovyč o situaci na bojišti po 29 dnech bojů. Na jihu Ukrajiny se podařilo podle něj zničit jedno z ruských velitelství. „Uplynul měsíc od začátku aktivní fáze rusko-ukrajinské války. Můžeme připomenout, že se po třech dnech pokusili dobýt Kyjev. Teď frontová linie prakticky zamrzla. Generální štáb, ministerstvo obrany a ozbrojené síly hlásí, že protivník na mnoha směrech nemá zdroje, aby pokračoval v útoku. Stojí prakticky na místě a trpí problémy se zásobováním, palivem, municí a dalšími druhy materiálního zabezpečení. Okupanti jsou nazí a bosí,“ zdůraznil Arestovyč podle agentury Unian.
„Jediné místo, kde (nepřítel) pokračuje v koncentraci svého úsilí, je směr na Izjum, Marjinku a tradičně Mariupol, na pravém břehu Dněpru v oblasti Chersonu, ale musíme říci, že tam nepřítel fakticky přešel do obrany,“ doplnil poradce. Rusové nyní podle něj prožívají v malém to, co je čeká za další měsíc ve velkém: zatímco budou stát na místě, mohou se stát terčem ukrajinských vojsk, kterým se ve čtvrtek podařilo rozbít velitelské stanoviště 49. ruské armády a v přístavu Berďansk zničit velké výsadkové plavidlo, schopné přepravit 400 námořních pěšáků, 20 tanků a 45 obrněných transportérů.
-
Ruská armáda od začátku invaze ztratila přes 15 tisíc vojáků a 530 tanků
https://twitter.com/KyivIndependent/status/1506919174257397765
-
Ukrajinci zničili ruskou loď
Ukrajinská armáda dnes ráno oznámila, že u přístavu Berďansk v Azovském moři zničila ruskou výsadkovou loď Orsk. Ukrajinské námořnictvo zároveň zveřejnilo fotografie a video zachycující požár a hustý dým v přístavu. Moskva zatím tuto informaci nekomentovala, poznamenala agentura Reuters. Ruské invazní jednotky ovládly Berďansk 27. února, tedy v prvních dnech ruské invaze.
-
Ukrajina používá k identifikaci zabitých Rusů software pro rozpoznávání obličejů
Ukrajina používá software pro rozpoznávání obličejů k identifikaci ruských vojáků zabitých v boji na ukrajinském území. Prostřednictvím sociálních sítí pak kontaktuje jejich rodinu, která si může vyzvednout tělo. V rozhovoru s agenturou Reuters to ve čtvrtek řekl ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov, který je zároveň i ministrem pro digitální transformaci.
Reuters už dříve uvedla, že ukrajinské ministerstvo obrany začalo tento měsíc používat technologii pro rozpoznávání obličejů americké společnosti Clearview AI. Ta na internetu vyhledává obrázky, jež se shodují s obličeji z nahraných fotografií. Přesné použití softwaru, tedy vyhledávání účtů mrtvých ruských vojáků na sociálních sítích, vyšlo najevo při rozhovoru s Fedorovem. Prostřednictvím sociálních sítí ukrajinské úřady kontaktují příbuzné, aby se s nimi domluvily na vyzvednutí těla.