Pietní akce, demonstrace, pochody, koncerty či konference připomněly o čtvrtečním státním svátku výročí 17. listopadu. Tématy akcí bylo nejen období 33 let od počátku pádu komunistického režimu a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty, ale také například ruská válka proti Ukrajině a její dopady. Celodenní oslavy uzavřel Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí. Večer na Národní třídu dorazili demonstranti, kteří předtím byli před Českou televizí. Situaci musela uklidňovat policie.
Ve čtvrtek v 10:45 se premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) setkali s dalšími představiteli, členy a podporovateli koalice SPOLU na piazzettě Národního divadla, odkud společně vyšli na Národní třídu. Tam předsedové tří vládních stran položili věnec a květiny a uctili tak památku u pamětní desky 17. listopadu.
Už ve středu na stejné místo položila kytici slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Tento rok má pro mě 17. listopad specifický odkaz vzhledem k tomu, čemu čelíme v obou zemích. To je zvýšená míra frustrace, nespokojenosti až nenávisti,“ řekla novinářům. „Odkaz 17. listopadu pro mě tento rok je, že slušnost není slabost,“ doplnila i s ohledem na sametovou revoluci, protože slušnost podle ní byla tehdy schopna změnit i režim.
V hlavní roli Národní třída
Jen v Praze dohlížejí stovky policistů na 21 shromáždění a pochodů; vzpomínkové akce probíhají také v dalších městech. Mezi hlavní dějiště patří tradičně prostor před pamětní deskou na pražské Národní třídě, kde v roce 1989 pořádkové síly tehdejšího komunistického režimu násilně potlačily studentský průvod. Kromě předsedů vládních stran tam uctívají památku kandidáti na prezidenta a další politici, položit květiny a zapálit svíčku přicházejí jako každý rok i řadoví občané.
Na Národní třídě je po celý den slavnost, kterou již tradičně pořádá studentský spolek Díky, že můžem pod heslem O svobodu se musíme starat. Připravil výstavy, pouliční představení a koncerty, ale také brunch na podporu samoživitelek a debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům nebo ruské agresi proti Ukrajině.
Modlitba pro Martu v 17:11
Symbolicky v 17:11 zazní Modlitba pro Martu. Protinacističtí a protikomunističtí odbojáři večer v Národním divadle převezmou Ceny Paměti národa, které uděluje společnost Post Bellum.
V Opletalově ulici se ve 14 hodin sešli účastníci protestního průvodu k budově České televize, který pořádají organizátoři demonstrací Česká republika na 1. místě. Před 16. hodinou pak dorazili demonstrovat před budovu České televize za umožnění vystoupení ve vysílání ČT. „Česká televize úzce spolupracuje s Policií ČR. V uplynulých dnech jsme absolvovali schůzky s velením akce i obhlídky objektu,“ řekla deníku FORUM 24 už dříve tisková mluvčí televize Karolína Blinková.
Další dva průvody vyšly v Praze ve tři hodiny odpoledne. Pochod s názvem ČR stojí na straně napadené Ukrajiny vyjde z ulice Na Slupi přes Karlovo na Jungmannovo náměstí. Ve stejný čas se na svou cestu vydali účastníci jedenáctého ročníku karnevalového průvodu Sametové posvícení! v rámci Festivalu svobody. Ti vyrazili z Kampy přes Karlův most a Národní třídu až do Kampusu Hybernská. V půl čtvrté vyrazil z Albertova na Václavské náměstí Pochod za demokracii, který pořádá společenství nezávislých občanů. Toho se účastní například Dana Drábová, Jiří Hrdina, Jan Hřebejk nebo Ester Janečková.
Na Václavském náměstí od 16:30 proběhl Koncert pro budoucnost. Vystoupila například ruská feministická skupina Pussy Riot, Lenka Dusilová Band, zpěváci David Koller a Ben Cristovao, zpěvačka Annet X nebo slovenský hudebník Pišta Kráľovič známý jako VFLCRVM.
OSLAVY 17. LISTOPADU JSME SLEDOVALI ONLINE:
-
Extremisté chtěli narušit pietu, situace se uklidnila
Proruští demonstranti skandovali protivládní hesla a snažili se vyvolat konflikty. Policie ale situaci měla pod kontrolou a nyní dál probíhají oslavy a lidé chodí zapalovat svíčky.
-
Proruští demonstranti na Národní
Na Národní třídu dorazilo několik účastníků pochodu k České televizi. S občany, kteří přišli oslavit 17. listopad, se dohadovali zejména kvůli pomoci Ukrajině. Situaci musela uklídňovat policie.
-
Karnevalový průvod v Praze připomíná válku na Ukrajině, jdou desítky masek
Desítky lidí v maskách se v Praze účastní 11. ročníku Sametového posvícení, které má tentokrát kvůli válce na Ukrajině odlišnou podobu. V předchozích deseti letech byla akce spíše satirickým karnevalem, letos se ale pořadatelé chtěli obejít bez satiry. Motto akce zní Výlet ještě neskončil. Odkazuje na to, že řada ukrajinských rodin je téměř devět měsíců na nuceném útěku ze své země. Do práce na maskách se zapojilo mnoho z nich, včetně ukrajinských výtvarnic.
-
Na Kavčích horách demonstrace už skončila
Na Kavčích horách skončila demonstrace. Na celou akci dohlíželi policisté, až na drobné slovní střety se ale obešla bez konfliktů. Pražská policie již ve středu vzkázala, že je připravená udělat maximum pro zajištění veřejného pořádku a ochrany zdraví i majetku.
-
Dalších několik tisíc účastníků shromáždění vyrazilo z Albertova na Václavské náměstí
Několik tisíc účastníků pochodu dorazilo na Kavčí hory a provoz na magistrále i Nuselském mostě byl obnoven. Dalších několik tisíc účastníků shromáždění vyrazilo z Albertova na Václavské náměstí. Provoz po trase Karlovo náměstí, Vodičkova, Můstek bude omezen, píše Policie ČR na Twitteru.
https://twitter.com/PolicieCZ/status/1593255206070153216
-
Na Václavském náměstí začal Koncert pro budoucnost, zahrají i Pussy Riot
Na Václavském náměstí v Praze začal Koncert pro budoucnost, který již několik let patří k oslavám výročí událostí 17. listopadu. Pětihodinový program, který je také připomínkou důležitosti demokratických hodnot a občanské sounáležitosti, nabídne desítky hudebních čísel. Převážně domácí muzikanty letos doplní ruská punková kapela Pussy Riot, která patří k významným kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina. Už na začátku koncertu se na Václavském náměstí shromáždily tisíce lidí.
Před vystoupením ruské feministické kapely vystoupí také třeba Lenka Dusilová Band, zpěváci David Koller a Ben Cristovao, kapely Čhave Romane, pražské rapové duo PAST, Ondřej Ruml po 19:00 zazpívá Modlitbu pro Martu, která před 33 lety na Václavském náměstí po dlouhých letech útisku zazněla poprvé znovu veřejně z úst Marty Kubišové.
-
Vrabel chtěl od ČT půjčit prodlužovačku. Nic nedostal
Podle Ladislava Vrabela se objevily určité technické problémy. „Potřebuju to řešit. Poprosil jsem lidi z ČT, kteří jsou s námi, aby nám otevřeli televizi a dali nám prodlužovačku a elektřinu. Řekli nám, že jsou na to malí pánové. ČT se nechce dohodnout a spolupracovat, aby demonstrace proběhla poklidně,“ cituje Vrabela iDnes.cz.
-
K památníku na Národní třídě přišla řada prezidentských kandidátů
K památníku na Národní třídě od dnešního rána dorazila řada prezidentských kandidátů. Jako první dorazil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Po něm květiny položili i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podnikatel Karel Janeček, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer z klubu Starostů či bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Krátce po poledni pak dorazila bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Zhruba o půl čtvrté pak přišel také generál Petr Pavel. Většina z nich zdůrazňovala, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí.
-
Petr Pavel dorazil na Národní třídu
Památku 17. listopadu přišel uctít i prezidentský kandidát Petr Pavel. Podle jeho slov se musíme snažit, aby demokracie zůstala demokracií. A pokud možno bez přívlastků. "Kdykoliv se nám to může drolit, případně vymknout z ruky," varoval Pavel s tím, demokracie je ohrožena v poslední době čím dál tím víc. „Mnozí politici vidí úspěch v tom, že rozdělí společnost a na základě toho se dostanou k funkcím. To je podle mě velké riziko,“ dodal. Minulost podle jeho slov nezměníme, můžeme se z ní ale poučit.
-
Pochodu za demokracii se účastní stovky lidí, podporují Ukrajinu
Pochodu za demokracii se v Praze účastní stovky lidí. Vyjadřují také podporu napadené Ukrajině. V 15:30 vyrazili z ulice Na Slupi a chtějí jít přes Karlovo na Jungmannovo náměstí. Má jít o tichou akci, žádné proslovy se nechystají. ČTK to řekl organizátor Matěj Hlavatý. Účastníci před začátkem pochodu zaplnili celou ulici Na Slupi, další lidé se připojují z bočních ulic. Nesou české a ukrajinské vlajky, někteří mají také vlajku Evropské unie. Na transparentech je například heslo "Vzpomínat nestačí".