Pietní akce, demonstrace, pochody, koncerty či konference připomněly o čtvrtečním státním svátku výročí 17. listopadu. Tématy akcí bylo nejen období 33 let od počátku pádu komunistického režimu a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty, ale také například ruská válka proti Ukrajině a její dopady. Celodenní oslavy uzavřel Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí. Večer na Národní třídu dorazili demonstranti, kteří předtím byli před Českou televizí. Situaci musela uklidňovat policie.
Ve čtvrtek v 10:45 se premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) setkali s dalšími představiteli, členy a podporovateli koalice SPOLU na piazzettě Národního divadla, odkud společně vyšli na Národní třídu. Tam předsedové tří vládních stran položili věnec a květiny a uctili tak památku u pamětní desky 17. listopadu.
Už ve středu na stejné místo položila kytici slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Tento rok má pro mě 17. listopad specifický odkaz vzhledem k tomu, čemu čelíme v obou zemích. To je zvýšená míra frustrace, nespokojenosti až nenávisti,“ řekla novinářům. „Odkaz 17. listopadu pro mě tento rok je, že slušnost není slabost,“ doplnila i s ohledem na sametovou revoluci, protože slušnost podle ní byla tehdy schopna změnit i režim.
V hlavní roli Národní třída
Jen v Praze dohlížejí stovky policistů na 21 shromáždění a pochodů; vzpomínkové akce probíhají také v dalších městech. Mezi hlavní dějiště patří tradičně prostor před pamětní deskou na pražské Národní třídě, kde v roce 1989 pořádkové síly tehdejšího komunistického režimu násilně potlačily studentský průvod. Kromě předsedů vládních stran tam uctívají památku kandidáti na prezidenta a další politici, položit květiny a zapálit svíčku přicházejí jako každý rok i řadoví občané.
Na Národní třídě je po celý den slavnost, kterou již tradičně pořádá studentský spolek Díky, že můžem pod heslem O svobodu se musíme starat. Připravil výstavy, pouliční představení a koncerty, ale také brunch na podporu samoživitelek a debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům nebo ruské agresi proti Ukrajině.
Modlitba pro Martu v 17:11
Symbolicky v 17:11 zazní Modlitba pro Martu. Protinacističtí a protikomunističtí odbojáři večer v Národním divadle převezmou Ceny Paměti národa, které uděluje společnost Post Bellum.
V Opletalově ulici se ve 14 hodin sešli účastníci protestního průvodu k budově České televize, který pořádají organizátoři demonstrací Česká republika na 1. místě. Před 16. hodinou pak dorazili demonstrovat před budovu České televize za umožnění vystoupení ve vysílání ČT. „Česká televize úzce spolupracuje s Policií ČR. V uplynulých dnech jsme absolvovali schůzky s velením akce i obhlídky objektu,“ řekla deníku FORUM 24 už dříve tisková mluvčí televize Karolína Blinková.
Další dva průvody vyšly v Praze ve tři hodiny odpoledne. Pochod s názvem ČR stojí na straně napadené Ukrajiny vyjde z ulice Na Slupi přes Karlovo na Jungmannovo náměstí. Ve stejný čas se na svou cestu vydali účastníci jedenáctého ročníku karnevalového průvodu Sametové posvícení! v rámci Festivalu svobody. Ti vyrazili z Kampy přes Karlův most a Národní třídu až do Kampusu Hybernská. V půl čtvrté vyrazil z Albertova na Václavské náměstí Pochod za demokracii, který pořádá společenství nezávislých občanů. Toho se účastní například Dana Drábová, Jiří Hrdina, Jan Hřebejk nebo Ester Janečková.
Na Václavském náměstí od 16:30 proběhl Koncert pro budoucnost. Vystoupila například ruská feministická skupina Pussy Riot, Lenka Dusilová Band, zpěváci David Koller a Ben Cristovao, zpěvačka Annet X nebo slovenský hudebník Pišta Kráľovič známý jako VFLCRVM.
OSLAVY 17. LISTOPADU JSME SLEDOVALI ONLINE:
-
Tisíce demonstrantů míří z centra Prahy k budově ČT, zablokovali magistrálu
Účastníci protestu, který svolal organizátor protivládních demonstrací Ladislav Vrabel, chtějí demonstrovat "za umožnění vystoupení ve vysílání ČT". Protestní pochod zkomplikoval dopravu v Praze, policie uzavřela magistrálu ve směru z centra a dopravní podnik odklání i náhradní autobusovou dopravu za metro C ve vyloučeném úseku mezi Florencí a Pražského povstání.
-
Demonstranti dnes po 14:00 vyrazili z Opletalovy ulice směrem k České televizi
V pražské Opletalově ulici poblíž Hlavního nádraží se dnes odpoledne sešli účastníci protestního shromáždění, které svolal organizátor protivládních demonstrací Ladislav Vrabel. Krátce po 14:00 se vydali na pochod, přes magistrálu chtějí dojít k budově České televize, kde chtějí demonstrovat "za umožnění vystoupení ve vysílání ČT".
Na křižovatce Politických vězňů a magistrály demonstranty krátce zastavila policie a řešila jejich další postup. Policisté z magistrály poté ve směru z centra města začali odklánět dopravu a poté umožnili demonstrujícím další pochod.
-
Rektoři na Albertově děkovali studentům a zdůraznili nutnost péče o svobodu
Stovky lidí se dnes dopoledne i přes špatné počasí sešly na Albertově k připomínce výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. U pamětní desky připomínající místo, odkud vyšla studentská demonstrace v roce 1989, zapalují svíčky. Rektoři a zástupci akademiků i studentů po poledni ve svých projevech také připomněli odvahu studentů z obou let a poděkovali současným vysokoškolákům, kteří pomáhali ukrajinským uprchlíkům i při zvládání dopadů covidu-19. Vyzdvihli také, že je třeba pečovat o svobodu i vzájemné porozumění ve společnosti.
-
Místo Letné pár písní Ortelu
Necelá stovka lidí dorazila na protivládní setkání, které dnes na pražské Letné uspořádalo Hnutí PES. Akce, která měla být zahájená v poledne, začala s hodinovým zpožděním poté, co přestalo pršet. Cíl naplnit Letnou, který si vytkl Jakub Olbert z Hnutí PES, však ani po odložení naplněn nebyl, zjistil zpravodaj ČTK na místě.
Přítomným z pódia zahrál několik svých písní zpěvák Tomáš Hnídek, vystupující pod jménem Tomáš Ortel. Častěji ale z pódia zněla reprodukovaná hudba.
-
Zaplněný Albertov
Stovky lidí se dnes dopoledne i přes špatné počasí sešly na Albertově k připomínce výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. U pamětní desky připomínající místo, odkud vyšla studentská demonstrace v roce 1989, zapalují svíčky. Atmosféra je poklidná.
Program začal v 10:00 vystoupením studentských spolků. Na místě jsou také stánky, v nichž se prodávají stužky z trikolory a občerstvení. Před proslovy zazněla státní hymna.
Právě na Albertově se 15. listopadu 1939 konalo poslední rozloučení se studentem lékařské fakulty Janem Opletalem, který byl smrtelně zraněn při demonstraci proti německým okupantům. Pohřební průvod přerostl ve studentskou manifestaci. Německé bezpečnostní složky zareagovaly tak, že v noci na 17. listopadu obsadily vysokoškolské budovy a přes tisícovku studentů odvlekly do koncentračních táborů. Všechny české vysoké školy byly uzavřeny. Den 17. listopadu byl později vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva.
-
Vzpomínka kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové.
17. listopad 1989 si budu pamatovat navždy. ✌️ pic.twitter.com/LWXTkLO8ad
— Danuše Nerudová (@danusenerudova) November 16, 2022 -
Vzkaz předsedkyně poslanecké sněmovny
Jsem vděčná všem, kteří se před 33 lety zasloužili o návrat demokracie do naší země. Svoboda zvítězila nad totalitou a násilím. Moje generace se ještě tehdy nemohla činit, o to větší odpovědnost má teď.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) November 17, 2022
Mysleme prosím dnes i na ty, kteří o svou svobodu bojují. #dikyzemuzem pic.twitter.com/tKnirvKacm -
Česká hymna na Národní
Přesně ve 13 hodin zazněla na Národní třídě česká hymna v podání operní pěvkyně Marty Klučkové.
-
Ministr financí zavzpomínal.
17.listopad v Opavě u památníku obětem totalitních režimů. Děkuji všem, kteří si připomněli tento významný den naší historie. pic.twitter.com/bKIoQqOiI7
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) November 17, 2022