Pietní akce, demonstrace, pochody, koncerty či konference připomněly o čtvrtečním státním svátku výročí 17. listopadu. Tématy akcí bylo nejen období 33 let od počátku pádu komunistického režimu a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty, ale také například ruská válka proti Ukrajině a její dopady. Celodenní oslavy uzavřel Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí. Večer na Národní třídu dorazili demonstranti, kteří předtím byli před Českou televizí. Situaci musela uklidňovat policie.
Ve čtvrtek v 10:45 se premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) setkali s dalšími představiteli, členy a podporovateli koalice SPOLU na piazzettě Národního divadla, odkud společně vyšli na Národní třídu. Tam předsedové tří vládních stran položili věnec a květiny a uctili tak památku u pamětní desky 17. listopadu.
Už ve středu na stejné místo položila kytici slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Tento rok má pro mě 17. listopad specifický odkaz vzhledem k tomu, čemu čelíme v obou zemích. To je zvýšená míra frustrace, nespokojenosti až nenávisti,“ řekla novinářům. „Odkaz 17. listopadu pro mě tento rok je, že slušnost není slabost,“ doplnila i s ohledem na sametovou revoluci, protože slušnost podle ní byla tehdy schopna změnit i režim.
V hlavní roli Národní třída
Jen v Praze dohlížejí stovky policistů na 21 shromáždění a pochodů; vzpomínkové akce probíhají také v dalších městech. Mezi hlavní dějiště patří tradičně prostor před pamětní deskou na pražské Národní třídě, kde v roce 1989 pořádkové síly tehdejšího komunistického režimu násilně potlačily studentský průvod. Kromě předsedů vládních stran tam uctívají památku kandidáti na prezidenta a další politici, položit květiny a zapálit svíčku přicházejí jako každý rok i řadoví občané.
Na Národní třídě je po celý den slavnost, kterou již tradičně pořádá studentský spolek Díky, že můžem pod heslem O svobodu se musíme starat. Připravil výstavy, pouliční představení a koncerty, ale také brunch na podporu samoživitelek a debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům nebo ruské agresi proti Ukrajině.
Modlitba pro Martu v 17:11
Symbolicky v 17:11 zazní Modlitba pro Martu. Protinacističtí a protikomunističtí odbojáři večer v Národním divadle převezmou Ceny Paměti národa, které uděluje společnost Post Bellum.
V Opletalově ulici se ve 14 hodin sešli účastníci protestního průvodu k budově České televize, který pořádají organizátoři demonstrací Česká republika na 1. místě. Před 16. hodinou pak dorazili demonstrovat před budovu České televize za umožnění vystoupení ve vysílání ČT. „Česká televize úzce spolupracuje s Policií ČR. V uplynulých dnech jsme absolvovali schůzky s velením akce i obhlídky objektu,“ řekla deníku FORUM 24 už dříve tisková mluvčí televize Karolína Blinková.
Další dva průvody vyšly v Praze ve tři hodiny odpoledne. Pochod s názvem ČR stojí na straně napadené Ukrajiny vyjde z ulice Na Slupi přes Karlovo na Jungmannovo náměstí. Ve stejný čas se na svou cestu vydali účastníci jedenáctého ročníku karnevalového průvodu Sametové posvícení! v rámci Festivalu svobody. Ti vyrazili z Kampy přes Karlův most a Národní třídu až do Kampusu Hybernská. V půl čtvrté vyrazil z Albertova na Václavské náměstí Pochod za demokracii, který pořádá společenství nezávislých občanů. Toho se účastní například Dana Drábová, Jiří Hrdina, Jan Hřebejk nebo Ester Janečková.
Na Václavském náměstí od 16:30 proběhl Koncert pro budoucnost. Vystoupila například ruská feministická skupina Pussy Riot, Lenka Dusilová Band, zpěváci David Koller a Ben Cristovao, zpěvačka Annet X nebo slovenský hudebník Pišta Kráľovič známý jako VFLCRVM.
OSLAVY 17. LISTOPADU JSME SLEDOVALI ONLINE:
-
Pekarová má jasno, kdy skončila sametová revoluce
Sametová revoluce podle předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) skončila až odchodem posledního ruského vojáka z České republiky. 17. listopad, který sametovou revoluci odstartoval, patří k nejvýznamnějším státním svátkům, řekla dnes na Národní třídě u pamětní desky.
Dnes si podle Pekarové připomínáme nejen tento den, ale vše co následovalo v těch dalších týdnech a měsících. "To je vlastně prapočátek toho, jak dnes můžeme žít, že žijeme v demokracii a svobodě. A za to bychom měli být vděční, že díky tomu můžeme svobodně cestovat nebo studovat, to co chceme, a ne to co musíme, nebo že můžeme pracovat, kde chceme," dodala.
Sametová revoluce podle ní skončila až okamžikem, kdy z Československa odešel poslední okupační voják, který tady od roku 1968 byl. "Do té doby nebylo jisté, jestli se to nebude znovu zvrtávat. A proto bychom i s ohledem na to, co se děje na Ukrajině, měli Ukrajincům pomáhat tu válku vyhrát. Ta výhra bude, až odejde poslední okupační voják z Ukrajiny," podotkla.
-
Prezidentští kandidáti na Národní
K památníku na Národní třídě od dnešního rána dorazila řada prezidentských kandidátů. Jako první dorazil premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Po něm květiny položili i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podnikatel Karel Janeček, senátoři Pavel Fischer (nezávislí) a Marek Hilšer z klubu Starostů či bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Většina z nich zdůrazňovala, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí.
Pro Babiše 17. listopad v první řadě znamená svobodu pohybu, žádné výjezdní doložky. "Dále svobodu slova, svobodné volby a možnost podnikat," řekl novinářům. Několik lidí na něj při pokládání květin pokřikovalo. Babiš nezakrývá komunistickou minulost, uvedl ale, že byl řadový člen strany. K údajné spolupráci s komunistickou státní bezpečností dodal, že pracoval v podniku zahraničního obchodu a jako takový byl StB sledovaný. Nikdy ale nic nepodepsal, zopakoval dnes. Soud mu podle jeho slov dal třikrát zapravdu.
Středula však řekl, že lidé, u kterých byla potvrzena spolupráce s StB, by měli podobná místa obloukem míjet. "Nevěřím jim, protože se s režimem spolčili. Pracovali pro něj aktivně, nikoliv pasivně. Myslím si, že by se měli spíš stydět a omlouvat se takřka každý den," řekl. Zdůraznil, že je potřeba si vážit svobody slova nebo práva demonstrovat. "Toto nebylo před rokem 1989. Když tady někteří v Palachově týdnu protestovali, tak je hnali a zavírali," dodal.
Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zdůraznil, že je třeba předávat budoucím generacím odkaz 17. listopadu 1939 i 1989. Obě výročí podle něj ukazují na důležitost svobody a demokracie i na význam odvahy. "Je to i vize do budoucna. Svoboda není nikde bez odvahy," řekl.
Janeček by jako prezident na Národní třídu 17. listopadu pravidelně chodil. "Pro mě je to asi nejdůležitější svátek naší země, protože je to svátek svobody a odvahy," uvedl Janeček. Svobodu je ale podle něj nyní potřeba chránit. "V roce 1989 jsme přešli z totalitního režimu do země svobody. Nyní jsme v situaci, kdy nějakým způsobem hrozí opak. Například aktivity ministerstva vnitra ohledně omezování svobody slova jsou strašně nebezpečná věc," řekl.
Hilšer přirovnal sametovou revoluci v roce 1989 k současnému úsilí Ukrajiny ubránit se ruské agresi. "Musíme si uvědomit, že svoboda a demokracie není samozřejmost, bude nás stát ještě úsilí, abychom si je zachovali," řekl. Čeští politici podle něj musí bránit tomu, aby si demokratické rozhodování v zemi uzurpovaly různé zájmové skupiny na úkor občanů.
Fischer řekl, že 17. listopad získává nový význam v aktuální situaci, kdy Ukrajina čelí ruské agresi a v Bělorusku jsou tvrdě pronásledováni odpůrci režimu. "To, že žijeme ve svobodě a míru, není samozřejmost," řekl. Podle něj se znovu ukazuje, že je třeba svobodu chránit, a to i před budoucími hrozbami, mezi nimiž budou sociální problémy nebo klimatická změna.
-
Jurečka debatoval se studenty
K pamětní desce 17. listopadu na pražské Národní třídě dorazil dnes dopoledne také předseda lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Poděkoval všem, kteří přes 40 let dokázali vzdorovat komunistickému režimu i za cenu osobních obětí. Díky podle něj patří i těm, kteří okolo 17. listopadu 1989 projevili odvahu a začali jasně říkat své názory.
"Pro nás všechny je to jasný vzkaz, že demokracie a s ní spojená svoboda není samozřejmost. Měli bychom v našich životech být schopní tyto hodnoty nést, umět se za ně aktivně postavit a předávat je další generaci," uvedl Jurečka.
Ministra na místě oslovil také zástupce studentů, kteří v předchozích dnech na vysokých školách stávkovali za klima. Předal mu jejich požadavky. Jurečka uvedl, že je připraven se se studenty kdykoliv setkat.
-
Nepřestanu být vděčný, říká Fiala
Dvojité výročí 17. listopadu připomíná nacistickou i komunistickou totalitu a nesamozřejmost i křehkost svobody a demokracie. Ukazuje na to, že je třeba o svobodu a demokracii pečovat, řekl dnes na pražské Národní třídě premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj si je naprostá většina mladých lidí vědoma významu svobody a demokracie. To je pro celou českou společnost naděje, že si je zachováme, dodal.
Fiala připomněl odpor studentů proti nacistické okupaci v roce 1939 i sametovou revoluci proti komunistickému režimu v roce 1989. "Sedmnáctý listopad je v mnoha směrech svátkem mladých lidí. Byli to studenti, kdo se postavili nacistické okupaci, byli to studenti, kteří spustili v roce 1989 ten řetěz událostí," řekl.
"Vím, že jsou pro mladé lidi svoboda a demokracie samozřejmost, ale současně jsou si vědomi jejich hodnoty," uvedl premiér. Podle něj je pro zachování demokracie důležité, aby v ni věřili právě mladí. Fiala vyjádřil přesvědčení, že naprostá většina mladých lidí takové hodnoty zastává.
Fialu nezneklidňují ani protesty, které se proti jeho vládě dnes chystají. "I protesty a vyjadřování radikálních názorů patří k demokracii. To mě nezneklidňuje, naopak to ukazuje sílu naší demokracie," řekl. Podle něj je demokracie kritickou diskusí, při níž ale lidé musí dodržovat zákonná pravidla.
-
Premiér vyrazil na Národní
Petr Fiala, společně například s ministryní obrany Janou Černochovou, se již brzy připojí ke korzujícím lidem na Národní třídě.
-
Piráti na Národní třídě
K pamětní desce na Národní třídě dnes kolem 10:00 dorazili představitelé Pirátů. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského dnešek připomíná, že svoboda není zadarmo. Předseda Pirátů Ivan Bartoš připomněl, že 17. listopad je nejen svátkem boje za svobodu a demokracii, ale také svátkem studentů a jejich boje proti zavírání vysokých škol. Zmínil Bělorusko, kde před 14 dny byly uvězněni pedagogové za to, že komunikovali na sociálních sítích.
Svátek podle Lipavského připomíná, že český národ musel vynaložit nějaké úsilí, aby svobodu získal. "U nás to byla naštěstí sametová revoluce, v jiných zemích to tak jednoduché nebylo, ale v řadě zemí svoboda, demokracie a lidská práva nefungují tak, jak by měly, nemají například svobodu slova. I to si můžeme dnes připomínat," dodal s tím, že právě dnes bude předávat medaile ministra zahraničí lidem, kteří se zasloužili o demokracii a za budování moderního českého státu.
"Je potřeba vést dialog, a když se někomu děje bezpráví, tak je potřeba mu pomoci. Připadá mi, že některé věci se zapomínají a jiné se relativizují. Když se podíváme na hrůzy druhé světové války, tak právě ta netečnost a tolerance bezpráví vedla následně k těm hrůzám. Myslím, že by se o tom mělo mluvit, aby se ukázalo, že se některé věci opakují," uvedl Bartoš.
-
Doba není jednoduchá, řekl Vystrčil
Česko si musí připomínat minulost, aby nepřišlo o svobodu a demokracii. Při připomínce 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě to dnes řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle něj země nyní čelí snaze zkreslit vzpomínky na totalitu. Vystrčil také apeloval na to, aby ve společnosti byla větší snaha o spolupráci při odstraňování problémů.
"Největší nebezpečí, kterému čelíme, je, že si zkreslíme minulost," řekl Vystrčil. Parafrázoval přitom knihu 1984 britského spisovatele George Orwella, že kdo ovládá minulost, ovládne budoucnost. Podle Vystrčila je třeba připomínat pravou tvář komunistického totalitního režimu, který znemožňoval lidem svobodně se vyjadřovat nebo studovat.
Podle předsedy Senátu je i dnes na Národní třídě cítit určitá nejistota, protože doba není jednoduchá. Apeloval proto na snahu o společná řešení. "Pokud to nebudeme dělat, bude hledání správných řešení pomalejší," řekl.
Vystrčil také zdůraznil, že je potřeba spolupracovat i s okolními státy a společně se snažit uchovat svobodu, demokracii i suverenitu. "Je třeba pomáhat těm okolo nás, kteří o svobodu a demokracii bojují, nebo je jim kradeno území," řekl.
-
Nahý Putin
Před památníkem 17. listopadu v Praze se objevila instalace, která s nápisem „Naked killers“ (nazí vrazi) představuje ruského diktátora Vladimira Putina, na jehož klíně sedí běloruský lídr Alexandr Lukašenko. Sochu přinesl spolek Kaputin.
-
Věnce z Hradu
"Na Národní třídě položí zástupce Kanceláře prezidenta republiky kytici se stuhou prezidenta republiky. K Hlávkově koleji následně položí zástupce Kanceláře prezidenta republiky věnec prezidenta republiky. Z rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana proběhne ve 12:00 hodin na I. nádvoří Pražského hradu rozšířené slavnostní střídání Hradní stráže, v jehož průběhu zazní státní hymna České republiky v podání Hudby Hradní stráže," stojí v oficiálním vyjádření Pražského hradu.