Pietní akce, demonstrace, pochody, koncerty či konference připomněly o čtvrtečním státním svátku výročí 17. listopadu. Tématy akcí bylo nejen období 33 let od počátku pádu komunistického režimu a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty, ale také například ruská válka proti Ukrajině a její dopady. Celodenní oslavy uzavřel Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí. Večer na Národní třídu dorazili demonstranti, kteří předtím byli před Českou televizí. Situaci musela uklidňovat policie.
Ve čtvrtek v 10:45 se premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) setkali s dalšími představiteli, členy a podporovateli koalice SPOLU na piazzettě Národního divadla, odkud společně vyšli na Národní třídu. Tam předsedové tří vládních stran položili věnec a květiny a uctili tak památku u pamětní desky 17. listopadu.
Už ve středu na stejné místo položila kytici slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Tento rok má pro mě 17. listopad specifický odkaz vzhledem k tomu, čemu čelíme v obou zemích. To je zvýšená míra frustrace, nespokojenosti až nenávisti,“ řekla novinářům. „Odkaz 17. listopadu pro mě tento rok je, že slušnost není slabost,“ doplnila i s ohledem na sametovou revoluci, protože slušnost podle ní byla tehdy schopna změnit i režim.
V hlavní roli Národní třída
Jen v Praze dohlížejí stovky policistů na 21 shromáždění a pochodů; vzpomínkové akce probíhají také v dalších městech. Mezi hlavní dějiště patří tradičně prostor před pamětní deskou na pražské Národní třídě, kde v roce 1989 pořádkové síly tehdejšího komunistického režimu násilně potlačily studentský průvod. Kromě předsedů vládních stran tam uctívají památku kandidáti na prezidenta a další politici, položit květiny a zapálit svíčku přicházejí jako každý rok i řadoví občané.
Na Národní třídě je po celý den slavnost, kterou již tradičně pořádá studentský spolek Díky, že můžem pod heslem O svobodu se musíme starat. Připravil výstavy, pouliční představení a koncerty, ale také brunch na podporu samoživitelek a debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům nebo ruské agresi proti Ukrajině.
Modlitba pro Martu v 17:11
Symbolicky v 17:11 zazní Modlitba pro Martu. Protinacističtí a protikomunističtí odbojáři večer v Národním divadle převezmou Ceny Paměti národa, které uděluje společnost Post Bellum.
V Opletalově ulici se ve 14 hodin sešli účastníci protestního průvodu k budově České televize, který pořádají organizátoři demonstrací Česká republika na 1. místě. Před 16. hodinou pak dorazili demonstrovat před budovu České televize za umožnění vystoupení ve vysílání ČT. „Česká televize úzce spolupracuje s Policií ČR. V uplynulých dnech jsme absolvovali schůzky s velením akce i obhlídky objektu,“ řekla deníku FORUM 24 už dříve tisková mluvčí televize Karolína Blinková.
Další dva průvody vyšly v Praze ve tři hodiny odpoledne. Pochod s názvem ČR stojí na straně napadené Ukrajiny vyjde z ulice Na Slupi přes Karlovo na Jungmannovo náměstí. Ve stejný čas se na svou cestu vydali účastníci jedenáctého ročníku karnevalového průvodu Sametové posvícení! v rámci Festivalu svobody. Ti vyrazili z Kampy přes Karlův most a Národní třídu až do Kampusu Hybernská. V půl čtvrté vyrazil z Albertova na Václavské náměstí Pochod za demokracii, který pořádá společenství nezávislých občanů. Toho se účastní například Dana Drábová, Jiří Hrdina, Jan Hřebejk nebo Ester Janečková.
Na Václavském náměstí od 16:30 proběhl Koncert pro budoucnost. Vystoupila například ruská feministická skupina Pussy Riot, Lenka Dusilová Band, zpěváci David Koller a Ben Cristovao, zpěvačka Annet X nebo slovenský hudebník Pišta Kráľovič známý jako VFLCRVM.
OSLAVY 17. LISTOPADU JSME SLEDOVALI ONLINE:
-
Šéf ČSSD varuje před ohroženou demokracií
Předseda ČSSD Michal Šmarda si dnes dopoledne na pražské Národní třídě připomněl památku 17. listopadu 1989. Po položení květin u památníku varoval, že demokracie je v ohrožení vždy, když je ohrožena společenská soudržnost. Česká společnost podle něj musí najít sílu i k překonání současné krize.
Šmarda uvedl, že 17. listopad 1989 je pro něj momentem, kdy se česká společnost osvobodila od toho, co ji utlačovalo. I dnes ale česká společnost stojí před hrozbami spojenými s extremismem, které mohou posunout zemi od demokratického zřízení, varoval. "Jako sociální demokrat vždycky vidím to, že demokracie je ohrožena, když je narušen sociální smír a soudržnost společnosti," řekl.
-
Hádka kvůli Putinovi
Mezi účastníky připomínky 17. listopadu se místy odehrávají i ostřejší výměny názorů.
-
Netradiční vzkaz pražského pirátského primátora Zdeňka Hřiba.
-
Uctění památky
Představitelé STAN dnes před 10:00 položili květiny u pamětní desky 17. listopadu na Národní třídě. Doprovázelo je překřikování příznivců a odpůrců vlády. Letošní výročí sametové revoluce má podle předsedy STAN a ministra vnitra Víta Rakušana nový rozměr, protože se kousek od českých hranic válčí a země je v krizi, kterou Evropa od druhé světové války nezažila.
"Největším nebezpečím pro demokracii jsou líní demokraté, to znamená lidé, které ten systém berou jako samozřejmost a konzumují ty výdobytky, které demokracie přináší. Ale ve chvíli, kdy přichází nějaké problémy, konfrontace, tak nejsou ochotni se za něj postavit," uvedl Rakušan po položení květin u pamětní desky. Podle něj je v současné situaci hlavní zaktivizovat právě ty "líné demokraty".
Rakušan rovněž zmínil, že 17. listopad je i výročím událostí z roku 1939, kdy se stateční studenti postavili nacistické totalitě. Jeho přítomnost doprovázeli někteří přítomní lidé výkřiky: "Hanba vládě" a "Rakušan fašista". Podle Rakušana je výdobytkem demokracie i to, že si každý může vykřikovat co chce.
-
Připomínka let minulých
Na Národní třídě se objevily i "pozůstatky" komunistických dob. Přítomní se tak mohli podívat na antony Veřejné bezpečnosti, v nichž si tehdejší strážci zákona vydobývali respekt.
-
Hlávkova kolej
Každoročně se 17. listopadu před Hlávkovou kolejí na Praze 2 scházejí ti, kteří si chtějí připomenout památku zavražděného studenta lékařství Jana Opletala v roce 1939 a jeho statečný boj za svobodu. Nejinak tomu je i letos. Na místě se objevil například senátor Jiří Drahoš či kandidát na prezidenta Tomáš Zima.
-
Bezpečnostní informační služba
-
Kytky od kolaborantů sem nepatří
Tehdejší premiér na Národní třídě před rokem svůj brzký příchod odůvodnil tím, že dostal varování, že po něm lidé chtějí házet vejce. Pietní místo však hlídali policisté a výrazné incidenty nenastaly. Protestující měli například transparent s nápisem "Kytky od estébáků a ruskočínských kolaborantů sem opravdu nepatří! Tak snad už je to letos naposled!".