Pietní akce, demonstrace, pochody, koncerty či konference připomněly o čtvrtečním státním svátku výročí 17. listopadu. Tématy akcí bylo nejen období 33 let od počátku pádu komunistického režimu a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty, ale také například ruská válka proti Ukrajině a její dopady. Celodenní oslavy uzavřel Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí. Večer na Národní třídu dorazili demonstranti, kteří předtím byli před Českou televizí. Situaci musela uklidňovat policie.
Ve čtvrtek v 10:45 se premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) setkali s dalšími představiteli, členy a podporovateli koalice SPOLU na piazzettě Národního divadla, odkud společně vyšli na Národní třídu. Tam předsedové tří vládních stran položili věnec a květiny a uctili tak památku u pamětní desky 17. listopadu.
Už ve středu na stejné místo položila kytici slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Tento rok má pro mě 17. listopad specifický odkaz vzhledem k tomu, čemu čelíme v obou zemích. To je zvýšená míra frustrace, nespokojenosti až nenávisti,“ řekla novinářům. „Odkaz 17. listopadu pro mě tento rok je, že slušnost není slabost,“ doplnila i s ohledem na sametovou revoluci, protože slušnost podle ní byla tehdy schopna změnit i režim.
V hlavní roli Národní třída
Jen v Praze dohlížejí stovky policistů na 21 shromáždění a pochodů; vzpomínkové akce probíhají také v dalších městech. Mezi hlavní dějiště patří tradičně prostor před pamětní deskou na pražské Národní třídě, kde v roce 1989 pořádkové síly tehdejšího komunistického režimu násilně potlačily studentský průvod. Kromě předsedů vládních stran tam uctívají památku kandidáti na prezidenta a další politici, položit květiny a zapálit svíčku přicházejí jako každý rok i řadoví občané.
Na Národní třídě je po celý den slavnost, kterou již tradičně pořádá studentský spolek Díky, že můžem pod heslem O svobodu se musíme starat. Připravil výstavy, pouliční představení a koncerty, ale také brunch na podporu samoživitelek a debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům nebo ruské agresi proti Ukrajině.
Modlitba pro Martu v 17:11
Symbolicky v 17:11 zazní Modlitba pro Martu. Protinacističtí a protikomunističtí odbojáři večer v Národním divadle převezmou Ceny Paměti národa, které uděluje společnost Post Bellum.
V Opletalově ulici se ve 14 hodin sešli účastníci protestního průvodu k budově České televize, který pořádají organizátoři demonstrací Česká republika na 1. místě. Před 16. hodinou pak dorazili demonstrovat před budovu České televize za umožnění vystoupení ve vysílání ČT. „Česká televize úzce spolupracuje s Policií ČR. V uplynulých dnech jsme absolvovali schůzky s velením akce i obhlídky objektu,“ řekla deníku FORUM 24 už dříve tisková mluvčí televize Karolína Blinková.
Další dva průvody vyšly v Praze ve tři hodiny odpoledne. Pochod s názvem ČR stojí na straně napadené Ukrajiny vyjde z ulice Na Slupi přes Karlovo na Jungmannovo náměstí. Ve stejný čas se na svou cestu vydali účastníci jedenáctého ročníku karnevalového průvodu Sametové posvícení! v rámci Festivalu svobody. Ti vyrazili z Kampy přes Karlův most a Národní třídu až do Kampusu Hybernská. V půl čtvrté vyrazil z Albertova na Václavské náměstí Pochod za demokracii, který pořádá společenství nezávislých občanů. Toho se účastní například Dana Drábová, Jiří Hrdina, Jan Hřebejk nebo Ester Janečková.
Na Václavském náměstí od 16:30 proběhl Koncert pro budoucnost. Vystoupila například ruská feministická skupina Pussy Riot, Lenka Dusilová Band, zpěváci David Koller a Ben Cristovao, zpěvačka Annet X nebo slovenský hudebník Pišta Kráľovič známý jako VFLCRVM.
OSLAVY 17. LISTOPADU JSME SLEDOVALI ONLINE:
-
Sekta je tu, zaznělo
Předseda hnutí ANO a kandidát na prezidenta Andrej Babiš dnes ráno po 08:00 položil květiny u pamětní desky 17. listopadu, který se podle něj pojí se svobodou vyjadřování názorů nebo možností cestovat. Několik lidí na Babiše při pokládání květin křičelo.
Babiš podle svých slov přišel vzdát úctu lidem, kteří bojovali proti totalitnímu režimu a hlavně demonstrantům, kteří byli na Národní třídě zmláceni komunistickou policií. "17. listopad pro mě v první řadě znamená svobodu pohybu, žádné výjezdní doložky, dále svobodu slova, svobodné volby a možnost podnikat," řekl novinářům.
-
Expremiér na Národní
Nejočekávanějším příchodem se hned po ránu stal ten Andreje Babiše. Předseda hnutí ANO totiž poslední roky volil návštěvu na Národní třídě ještě za tmy, aby se vyhnul názorovým střetům se svými odpůrci.