Poslanecká sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 17. května. Zatímco šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) prosazoval prodloužení po 30. dubnu, postoj premiéra Andreje Babiše (ANO) změnilo až čtvrteční rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil čtyři opatření vyhlášená ministerstvem zdravotnictví. Opozice již dříve kritizovala, že se vláda obcházením krizového zákona chtěla vyhnout odškodnění podnikatelů a živnostníků poškozených mimořádnými opatřeními. Nyní požaduje jasný plán.
18.41 Ačkoli se dnes mluvilo o porušení zákonů ze strany vlády především v souvislosti s vyhlášením opatření, první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura připomněl i další protiprávní jednání. V případě doplňovacích voleb do Senátu na Teplicku totiž konstatoval Nejvyšší správní soud, že vláda neměla rozhodovat o odložení bez souhlasu zákonodárců. „Nevím o jiné vládě, která v současné situaci porušila zákony tolikrát, držíte prvenství,“ obrátil se na členy kabinetu.
18.16 Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl členům vlády tehdejší výzvu opozici ke spolupráci. „Jestliže jeden velí a všichni ostatní drží ústa, mašírují a netroufnou si ani ceknout, tak to není táhnutí za jeden provoz,“ řekl a dodal k hnutí ANO: „Nikdy jste se s námi nesnažili najít společnou cestu, vždycky jste si spočetli, že máte dostatek hlasů, a pak jste nás tady zválcovali. To se však netýká pouze opozice, nýbrž vašich sociálních partnerů a lidí, kterých se vaše opatření bezprostředně dotýkají.“ Jejich chování shrnul slovy o aroganci a amatérismu.
17.34 Václav Klaus ml. (Trikolóra) řekl, že prodloužení nouzového stavu také nepodpoří. Zdůvodňoval to zmatky vlády, která podle něj nemá sama jasno v tom, kam míří a jaký stav bude považován za konec krize. „Vždycky se nezapomenete pochválit, ale když se podíváme na Slovensko, tak mají třikrát méně nakažených,“ uvedl. Za relevantní argument by považoval například potřebný čas na koordinaci zdravotního personálu pro chytrou karanténu. „Ekonomika mezitím umírá,“ uzavřel Klaus.
16.27 Místopředseda ODS Martin Kupka zdůraznil, že aktuální problematika je mnohem složitější než jen ochrana proti šíření koronaviru. Zdůraznil, že kvůli strachu z nákazy odkládají i vážně nemocní lidé návštěvu nemocnice. „Odmítám černobílé vidění Hradu, že existuje pouze jeden aspekt, a to koronavirus. Na druhé straně jsou také lidské životy,“ řekl Kupka během rozpravy.
16.14 Poslanec Dominik Feri (TOP 09) vyčetl vládě komunikační chaos, který podle něj nastal ve chvíli, kdy vláda začala vydávat mimořádná opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví, nikoli podle krizového zákona. Části veřejnosti kvůli tomu podle něj splynulo prodlužování nouzového stavu s platností jednotlivých opatření.
Jako příklad zmatečné komunikace zmínil zrušení daně z nabytí nemovitosti, které ministryně financí Alena Schillerová (ANO) sice avizovala, ale návrh zákona poslancům dosud nepředložila. Důsledkem je podle Feriho aktuální zablokování realitního trhu.
15.20 Jana Černochová (ODS) vyčetla vládě, že prozatím neplánuje žádné úspory, s výjimkou ministerstva obrany, kde podle poslankyně žádné rezervy nejsou. „Může nastat, že se v budoucnu bez armády neobjedeme, tak z ní nedělejme obětního beránka na oltář sanace dopadů koronaviru,“ uvedla. Jako možný zdroj příjmů navrhla například pozastavení dotací do pěstování a zpracování řepky olejné.
14.42 Schůze Sněmovny byla přerušena na půl hodiny kvůli schůzi poslaneckého klubu KSČM, o přerušení požádal jeho šéf Pavel Kováčik. Komunisté stále jasně neřekli, zda dodají vládě potřebné hlasy k prodloužení nouzového stavu o 25 dní. Po vyslechnutí stanovisek příslušných ministrů se tedy odebrali poradit.
14.31 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) řekla poslancům, že se obává následného obviňování své osoby kvůli příliš rychlému uvolňování vládních opatření proti šíření koronaviru. V případě neprodloužení nouzového stavu by podle svých vyjádření nemohla efektivně činit to, co má jako ministryně za úkol, a sice zrychlovat ochranu ohrožených skupin občanů a lidí v exekuci, a také podporu zaměstnanosti. Administrativně náročnější by se podle ní stal i „kurzarbeitový“ program Antivirus. V rámci argumentace Maláčová také připomněla riziko tzv. druhé vlny nákazy.
13.01 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) během rozpravy upozornil poslance, že Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala všechny státy před ukvapeným rozvolňováním restriktivních opatření.
12.23 Šéf hnutí STAN Vít Rakušan přednesl kompromisní návrh na prodloužení nouzového stavu do další schůze, a sice do 10. května, kde by mohli poslanci o možném dalším prodloužení případně znovu jednat. Na tomto řešení panuje shoda napříč opozičními stranami. Kabinetu to má umožnit zamezit vzniku případných právních obtíží spojených s koncem nouzového stavu.
Výměnou za to Rakušan požádal o výsledky plošného testování a chytré karantény. Dále STAN zajímají i data, z nichž vláda vychází při dalším rozhodování, dlouhodobější plán i plán na nákup pomůcek v případě druhé vlny pandemie na podzim.
12.05 Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové vláda hazarduje s důvěrou. Před ostatními poslanci zopakovala, že občanům stále chybějí informace. Není přitom ani jasné, kam by mohl další vývoj vést. V návaznosti na rozsudek správního soudu navíc požaduje TOP 09 prosadit zákon o odškodnění firem v rámci pandemie koronaviru. „Mělo by to lidem přinést jistotu, že budou mít možnost si o nějakou pomoc vůbec zažádat,“ uvedla. Zároveň navrhla, že by jeho možným vzorem mohl být zákon o odškodnění firem. V opačném případě upozorňovala na riziko hromadných žalob, kdy by se živnostníci domohli náhrad až po letech, kdy jejich podniky dávno zkrachují. V rámci toho přečetla i návrh usnesení, které by vládě vytvoření takového zákona ukládalo.
11.22 Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček se vymezil proti svému předřečníkovi, šéfovi SPD Tomio Okamurovi, který vyslovil podezření, že nákup ochranných pomůcek na vnitru provázela korupce. Předsedovi hnutí SPD doporučil, aby v tom případě podal trestní oznámení. Hamáček podle svých slov nemá problém ani s případnou kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).
Současně popřel, že by byl nyní vhodný čas na jakékoliv změny v krizovém zákoně formou určitého „právního kutilství“. „Pokud nechceme být světovým unikátem a od 1. května všechna opatření zrušit, a tak vrátit zemi do stavu, který tu panoval v prosinci, tak musíme prodloužit nouzový stav,“ sdělil Hamáček. Jakékoliv kratší prodloužení než 25 dnů, čili do dne ukončení posledních opatření, by podle něj nemělo jiné než politické důvody. Jeho projev následně komentoval předseda Pirátů Ivan Bartoš na Twitteru.
Pane předsedo, respektuji Vaše právo hodnotit má vystoupení ve sněmovně, jen bych byl rád, abyste konečně řekli, co chcete. Chtěli jste zdůvodnit, proč žadáme o prodloužení nouzového stavu, což jsem možná obsáhle a nezáživně učinil…
— Jan Hamáček (@jhamacek) April 28, 2020
10.52 Jelikož jedním z uváděných důvodů pro prodloužení nouzového stavu je i rychlejší nákup ochranných pomůcek bez výběrového řízení, apeloval šéf Pirátů Ivan Bartoš dále na vládu, aby na webu ministerstva zdravotnictví předložila jasné vyúčtování. Mělo by se tak předejít podezřením, která se v poslední době kolem objednávek vyskytovala. Zdůrazňoval, že se navíc jedná o mimořádné zakázky v předpokládané hodnotě až 13 miliard korun.
Nakonec svého vystoupení předal Bartoš premiérovi plán Pirátů s názvem „Budoucnost řešíme teď“, a to ve zvětšené podobě, aby ho prý Babiš neztratil a nemohl tvrdit, že opozice stále kritizuje, ale nic nedělá. Jedná se o kroky, zákony a opatření, které je podle Pirátů třeba udělat pro rozvoj ekonomiky, zdravotnictví, vzdělávání, sociální politiky, soudržnosti a modernizaci země.
10.33 Na to reagoval předseda ODS Petr Fiala, který řekl, že vládní chaos a přezíravost vyústily do mimořádně skandální situace. „Soud konstatoval, že vláda omezila práva občanů republiky způsobem, který byl nezákonný,“ připomněl čtvrteční výrok soudu. „Je to neobvyklý a velmi smutný okamžik v našich polistopadových dějinách,“ doplnil. „Důvody pro mimořádné opatření jsme nikdy nezpochybňovali, ale způsobem, který k nim vláda přistoupila, je nebezpečný.“ Zdůraznil přitom, že nezná případ další země, která by postupovala nezákonně. Vymezil se také proti tomu, že místo omluvy premiér nejdříve okřikoval opozici a Senát, oproti dnešku, kdy podle něj poděkoval pouze kvůli tomu, že něco potřebuje.
Fiala představil čtyři nepřekročitelné podmínky, které vláda musí splnit, aby jeho strana podpořila i následné prodloužení nouzového stavu. Vysvětloval, že ani členové vlády neví, kdy se co otevře. Mezi konkrétními požadavky je pak podrobný plán restartu ekonomiky a života, spolu s plánem ochrany rizikových skupin a garancí potřebných financí. Předseda ODS zároveň apeloval na vládu, aby přestala zneužívat nouzový stav k sprostým útokům na opozici. „Mluví se o podaných rukou, ale nemluvil s námi minimálně tři týdny, vede mediální monology,“ řekl Fiala a připomněl předsedovi vlády, že opoziční strany zastupují minimálně stejný počet voličů jako on. Jako poslední požadavek označil zahájení odborné diskuze k obnově ekonomiky.
10.11 „Nečekal jsem, že před vás budu znovu předstupovat s žádostí o prodloužení nouzového stavu. Ale nemůžu kvůli rozhodnutí soudu jinak. Stále jsou ohroženy životy a bezpečnost,“ řekl na úvod schůze poslancům Babiš. Dále uvedl, že se díky zavedení plošné karantény podařilo udržet epidemii pod kontrolou. Zdůraznil přitom, že Česká republika patří k prvním zemím, které přistupují k rozvolňování. „Musíme počítat s tím, že možná přijde druhá vlna,“ přiznal premiér a dodal: „Prokázali jsme, že současnou krizi nevyužíváme k omezení demokracie a svobody.“