Z Ukrajiny od začátku ruské invaze podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uprchly již více než čtyři miliony lidí, z toho více než dva miliony do Polska. Na území Ukrajiny je pak podle odhadu OSN vysídleno dalších 6,5 milionu lidí. Jde tak o další smutný milník v největší uprchlické krizi, která postihla Evropu od druhé světové války.
Do zahraničí podle UNHCR od zahájení invaze 24. února uprchly z Ukrajiny 4,01 milionu lidí. Zdaleka nejvíce lidí přišlo do Polska (2,3 milionu). Do Rumunska zamířilo 609 tisíc lidí a statisíce Ukrajinců přišly také do Moldavska, Maďarska a na Slovensko.
Česko udělilo lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu doposud přes 245 000 víz. Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Už před osmi dny premiér Petr Fiala uvedl, že jich je zhruba 300 tisíc. Téměř polovinu tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy.
Podle humanitárních pracovníků se v posledních dnech nápor uprchlíků zmírnil, protože mnoho lidí čeká na vývoj války, píše agentura AP.
Důležité informace:
- Rusko výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu, oznámilo v úterý ruské ministerstvo obrany po ukončení dalšího kola rozhovorů mezi delegacemi Kyjeva a Moskvy v Istanbulu. Ukrajinská strana při rozhovorech navrhla ukrajinskou neutralitu, která by se opírala o systém bezpečnostních záruk, uvedl podle agentury Reuters jeden z ukrajinských vyjednavačů. Podle Turecka jde o dosud nejvýznamnější posun v jednání mezi oběma zeměmi, rozhovory ale ve středu pokračovat nebudou, upozornila turecká diplomacie.
- Generální štáb ukrajinské armády v noci na středu konstatoval, že pokračuje stahování ruských jednotek z Kyjevské a Černihivské oblasti. Zároveň však dodal, že Rusko podle určitých indicií přeskupuje jednotky, aby soustředilo své hlavní úsilí na východě země. Stahování vojsk je podle něj zároveň pravděpodobně rotací jednotlivých jednotek, která má za cíl zmást velení ukrajinské armády a vytvořit klamnou představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev. Že se Rusové pouze přeskupují, tvrdí i Britové a Američané. Ti dokonce varují před velkou ofenzívou.
- Rusko použije jaderné zbraně jen v případě ohrožení vlastní existence. Operace na Ukrajině, ať už bude mít jakýkoliv výsledek, důvodem pro jejich použití není, řekl americké veřejnoprávní stanici PBS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zvláštní vojenská operace je oficiální kremelský termín pro ruskou invazi na Ukrajinu.
- Letecký poplach byl v noci na středu opět vyhlášen po celé Ukrajině. Zprávy o explozích přicházely z Kyjeva, Charkova i dalších měst.
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na twitteru ocenil českou podporu Ukrajině. Českému premiéru Petru Fialovi poděkoval za významnou humanitární i bezpečnostní asistenci.
- Rusko od začátku invaze přišlo o 17 200 vojáků, 597 tanků, 1710 dalších obrněných vozidel, 303 děl, 96 raketometů, 127 letadel, 129 vrtulníků a 71 bezpilotních letounů, uvedl ukrajinský generální štáb.
- Ukrajinské jednotky v Donbasu na východě země během uplynulých 24 hodin odrazily sedm útoků ruských vojsk a zničily 12 tanků a deset bojových vozidel pěchoty. Ukrajinské letectvo ve stejné době sestřelilo 17 vzdušných cílů, včetně osmi letadel, tří vrtulníků, čtyř dronů a dvou střel s plochou dráhou letu. Oznámil to ukrajinský generální štáb. Naopak ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruské letectvo během noci zničilo 68 ukrajinských vojenských objektů, včetně tří raketových systémů protivzdušné obrany Buk-M1. Ruské síly od začátku „speciální operace“ zničily 123 ukrajinských letadel, 311 dronů, 1738 tanků a dalších obrněnců, napsala agentura TASS.
- Moskva přesouvá na Ukrajinu více než 1000 členů Wagnerovy skupiny soukromých žoldnéřů. Informovalo o tom dnes britské ministerstvo obrany, podle nějž se tak děje kvůli ztrátám ruské armády a zastavení jejího postupu na Ukrajině.
- Ukrajinské úřady mají důkazy, že ruské síly použily kazetové bomby v Chersonské a Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, řekla podle webu Ukrajinska pravda ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktovová. Z ostřelování ukrajinských měst touto municí, kterou řada zemí zakazuje, obvinila dříve Rusko například organizace Human Rights Watch (HRW).
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE:
-
Č. Budějovice uvolní další byty pro uprchlíky
České Budějovice uvolní dalších 11 bytů pro uprchlíky z Ukrajiny. Běženci zatím využívají 13 bytů, které město dříve pro tyto potřeby poskytlo. České Budějovice připravují další zázemí pro uprchlíky v bývalých Žižkových kasárnách. Novinářům to dnes řekli zástupci vedení města.
-
V pondělí dostalo víza přes 5100 válečných uprchlíků
Česko vydalo v pondělí lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu přes 5100 víz. Po poklesu na konci minulého týdne jejich počet opět mírně stoupl. Od počátku války dostalo v ČR víza již téměř 242 000 lidí. Informace dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Na počátku minulého týdne premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že jich je zhruba 300 000. Téměř polovinu tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy.
-
Uprchlíci v Česku založili 70 tisíc bankovních účtů
Uprchlíci z Ukrajiny si v Česku založili přibližně 70 000 bankovních účtů a další rychle přibývají. Přímo v asistenčních centrech vzniká víc než tisícovka nových smluv denně. ČTK to dnes řekl mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša. Banky tak podle něj pomáhají přetíženým úřadům práce.
-
Začaly mírové rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem
V Istanbulu dnes začala mírová vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou, oznámila turecká a ukrajinská média. Zástupci obou stran dříve uvedli, že od prvních rozhovorů tváří v tvář od začátku března nečekají průlom. Hovorů se podle zdrojů agentury Reuters účastní i ruský miliardář Roman Abramovič, o jehož zapojení do jednání o příměří v posledních dnech hovořila západní média.
https://twitter.com/nexta_tv/status/1508709809524293636
-
Ruské ztráty k 29. březnu
Orientační odhady vojenských ztrát Ruska k 29. březnu podle Ozbrojených sil Ukrajiny.
https://twitter.com/KyivIndependent/status/1508711268248698881
-
Většina Bělorusů válku na Ukrajině nepodporuje
Většina Bělorusů nesouhlasí s tím, že Rusko vtrhlo na Ukrajinu a že se na Ukrajinu střílí z běloruského území. V rozhovoru s ČTK to uvedla Darja Losiková, manželka běloruského politického vězně Ihara Losika. Protestujícím v Bělorusku hrozí vězení a tvrdý postih, přesto se tamní lidé nevzdávají a svůj nesouhlas s válkou dávají najevo různými partyzánskými způsoby. Chodí protestovat v noci, kreslí graffiti, a nedávno se jim povedlo dokonce poškodit železniční trať mezi Běloruskem a Ukrajinou, což narušilo postup ruské armády.
-
Kyjev otevře tři humanitární koridory
Kyjev dnes plánuje otevřít tři humanitární koridory k evakuaci civilistů z obléhaných měst. Informovala o tom místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková, podle které se po pondělní přestávce mohou evakuovat lidé z Mariupolu a dalších dvou měst na jihu Ukrajiny.
První koridor se týká obklíčeného Mariupolu, odkud mohou lidé odjet osobními automobily na severozápad do Záporoží. Starosta Mariupolu v pondělí varoval, že se situace v přístavním městě rovná humanitární katastrofě a vyzval k zorganizování přesunu všech zbývajících 160 000 obyvatel.
Do Záporoží vedou i další dva humanitární koridory, a to z Enerhodaru a Melitopolu. Enerhodar mohou lidé opustit v konvoji osobních automobilů doprovázeného vozidly záchranných složek, do Melitopolu vyrazily dnes ráno ze Záporoží autobusy.
-
Biatlonová unie vyloučila ruský a běloruský svaz
Mezinárodní biatlonová unie (IBU) kvůli invazi na Ukrajinu vyloučila Rusko a Bělorusko. Informovala o tom na svém webu s tím, že o členství obou svazů bude znovu jednat nejpozději v září.
-
Středočeská asistenční centra v pondělí odbavila přes 400 běženců
Za pondělí se v asistenčních centrech Středočeského kraje v Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami zaregistrovalo 404 ukrajinských běženců. Je to zhruba o 270 méně než minulé pondělí a dvakrát více než v neděli. Pro 94 z nich zajistili pracovníci center rovněž ubytování. ČTK to dnes sdělil mluvčí hejtmanství David Šíma. Od začátku fungování centra pomoci mimo Prahu odbavila 18.412 běženců a zajistila ubytování 2793 lidem.
Nejvíce Ukrajinců se v pondělí zaregistrovalo v Mladé Boleslavi, bylo jich 170, ubytování získalo devět. Asistenční centrum v Kutné Hoře odbavilo 138 uprchlíků, 12 z nich dostalo rovněž možnost ubytování. V Příbrami zajistili registraci pro 96 běženců a 73 pomohli s ubytováním.
-
Erdogan vybídl vyjednávače k dojednání příměří
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval ruské a ukrajinské vyjednávače k dojednání příměří a řekl, že Ankara je připravena uspořádat schůzku prezidentů obou zemí. Uvedla to dnes ruská státní agentura TASS.
Erdogan promluvil k oběma delegacím poté, co dorazily do istanbulského paláce Dolmabahçe na evropském břehu Bosporu. Zde se uskuteční první rozhovory obou stran tváří tvář od 7. března; poté obě delegace spolu jednaly prostřednictvím videokonferencí.