Z Ukrajiny od začátku ruské invaze podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uprchly již více než čtyři miliony lidí, z toho více než dva miliony do Polska. Na území Ukrajiny je pak podle odhadu OSN vysídleno dalších 6,5 milionu lidí. Jde tak o další smutný milník v největší uprchlické krizi, která postihla Evropu od druhé světové války.
Do zahraničí podle UNHCR od zahájení invaze 24. února uprchly z Ukrajiny 4,01 milionu lidí. Zdaleka nejvíce lidí přišlo do Polska (2,3 milionu). Do Rumunska zamířilo 609 tisíc lidí a statisíce Ukrajinců přišly také do Moldavska, Maďarska a na Slovensko.
Česko udělilo lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu doposud přes 245 000 víz. Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Už před osmi dny premiér Petr Fiala uvedl, že jich je zhruba 300 tisíc. Téměř polovinu tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy.
Podle humanitárních pracovníků se v posledních dnech nápor uprchlíků zmírnil, protože mnoho lidí čeká na vývoj války, píše agentura AP.
Důležité informace:
- Rusko výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu, oznámilo v úterý ruské ministerstvo obrany po ukončení dalšího kola rozhovorů mezi delegacemi Kyjeva a Moskvy v Istanbulu. Ukrajinská strana při rozhovorech navrhla ukrajinskou neutralitu, která by se opírala o systém bezpečnostních záruk, uvedl podle agentury Reuters jeden z ukrajinských vyjednavačů. Podle Turecka jde o dosud nejvýznamnější posun v jednání mezi oběma zeměmi, rozhovory ale ve středu pokračovat nebudou, upozornila turecká diplomacie.
- Generální štáb ukrajinské armády v noci na středu konstatoval, že pokračuje stahování ruských jednotek z Kyjevské a Černihivské oblasti. Zároveň však dodal, že Rusko podle určitých indicií přeskupuje jednotky, aby soustředilo své hlavní úsilí na východě země. Stahování vojsk je podle něj zároveň pravděpodobně rotací jednotlivých jednotek, která má za cíl zmást velení ukrajinské armády a vytvořit klamnou představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev. Že se Rusové pouze přeskupují, tvrdí i Britové a Američané. Ti dokonce varují před velkou ofenzívou.
- Rusko použije jaderné zbraně jen v případě ohrožení vlastní existence. Operace na Ukrajině, ať už bude mít jakýkoliv výsledek, důvodem pro jejich použití není, řekl americké veřejnoprávní stanici PBS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zvláštní vojenská operace je oficiální kremelský termín pro ruskou invazi na Ukrajinu.
- Letecký poplach byl v noci na středu opět vyhlášen po celé Ukrajině. Zprávy o explozích přicházely z Kyjeva, Charkova i dalších měst.
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na twitteru ocenil českou podporu Ukrajině. Českému premiéru Petru Fialovi poděkoval za významnou humanitární i bezpečnostní asistenci.
- Rusko od začátku invaze přišlo o 17 200 vojáků, 597 tanků, 1710 dalších obrněných vozidel, 303 děl, 96 raketometů, 127 letadel, 129 vrtulníků a 71 bezpilotních letounů, uvedl ukrajinský generální štáb.
- Ukrajinské jednotky v Donbasu na východě země během uplynulých 24 hodin odrazily sedm útoků ruských vojsk a zničily 12 tanků a deset bojových vozidel pěchoty. Ukrajinské letectvo ve stejné době sestřelilo 17 vzdušných cílů, včetně osmi letadel, tří vrtulníků, čtyř dronů a dvou střel s plochou dráhou letu. Oznámil to ukrajinský generální štáb. Naopak ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruské letectvo během noci zničilo 68 ukrajinských vojenských objektů, včetně tří raketových systémů protivzdušné obrany Buk-M1. Ruské síly od začátku „speciální operace“ zničily 123 ukrajinských letadel, 311 dronů, 1738 tanků a dalších obrněnců, napsala agentura TASS.
- Moskva přesouvá na Ukrajinu více než 1000 členů Wagnerovy skupiny soukromých žoldnéřů. Informovalo o tom dnes britské ministerstvo obrany, podle nějž se tak děje kvůli ztrátám ruské armády a zastavení jejího postupu na Ukrajině.
- Ukrajinské úřady mají důkazy, že ruské síly použily kazetové bomby v Chersonské a Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, řekla podle webu Ukrajinska pravda ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktovová. Z ostřelování ukrajinských měst touto municí, kterou řada zemí zakazuje, obvinila dříve Rusko například organizace Human Rights Watch (HRW).
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE:
-
Ve vyjednávání s Ukrajinou nic nenasvědčuje průlomu, říká Kreml
Moskva při vyjednávání s Ukrajinou zatím nezaznamenala žádný větší průlom, oznámil dnes na tiskové konferenci mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko podle něj ale vítá, že Ukrajina své požadavky vedoucí k vyřešení konfliktu konkrétně písemně formulovala, napsala agentura TASS.
-
Rusové zasáhli budovu Červeného kříže
Ruské ostřelování zasáhlo budovu Červeného kříže v Mariupolu, tvrdí ukrajinská ombudsmanka.
https://twitter.com/AFP/status/1509130638187708422
-
OSN jmenovala tři experty, kteří vyšetří možné válečné zločiny na Ukrajině
Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) dnes jmenovala tři členy komise, která vyšetří možné porušování lidských práv ze strany ruských sil při invazi na Ukrajinu. Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajina a její západní stoupenci obviňují ruské jednotky ze zabíjení civilistů a ostřelování měst, zejména jihoukrajinského přístavu Mariupol. Moskva obvinění popírá.
-
Policie řeší devět případů souvisejících s ruskou invazí ve zkráceném řízení
Devět případů souvisejících s ruskou invazí na Ukrajinu policie prověřuje ve zkráceném řízení. V souvislosti s válkou eviduje několik stovek oznámení, trestní řízení zahájila ve 133 případech. Skoro čtyři desítky případů se týkají schvalování nenávisti a postupu ruských vojsk.
-
Po ostřelování v Lysyčansku jeden mrtvý, v Doněcku dva mrtví a sedm zraněných
Nejméně jednoho mrtvého si vyžádalo těžké ostřelování obytných čtvrtí ve městě Lysyčansk na východě Ukrajiny ruským dělostřelectvem o dnešním ránu. Uvedl to dnes gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. "Mnoho budov se zřítilo. Záchranáři se snaží zachránit lidi, kteří jsou stále naživu," uvedl gubernátor. Později upřesnil, že hasiči z trosek vyprostili jedno mrtvé tělo a 13 lidí zachránili, prohledávání ruin pokračuje.
-
Británie zvažuje dodat Ukrajině pokročilejší smrtící zbraně
Britský premiér Boris Johnson zvažuje dodat Ukrajině pokročilejší smrtící zbraně, informoval dnes deník The Times s odvoláním na informované zdroje. Ukrajina podle nich tuto výzbroj potřebuje pro nadcházející fázi války s Ruskem.
-
Český červený kříž dopravil na Ukrajinu přes 60 tun zdravotnického materiálu
Český červený kříž (ČČK) dodal na Ukrajinu za pět týdnů od začátku ruské invaze přes 60 tun zdravotnického materiálu, přístrojů a léčiv. Vedle toho tam dopravil ochranné přilby, vesty, nosítka a zdravotnické stany, 22 zdravotnických vozů a tři auta pro přepravu humanitární pomoci. Dalších osm vozů a výstroj pro ukrajinskou civilní obranu za 11 milionů korun tam bude organizace směřovat tento týden, uvedl ČČK dnes v tiskové zprávě.
-
Oznámení polského premiéra Mateusze Morawieckého
-
Z Ukrajiny uprchly už více než čtyři miliony lidí
Z Ukrajiny od začátku ruské invaze podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uprchly již více než čtyři miliony lidí, z toho více než dva miliony do Polska. Podle agentury AP tak jde o další smutný milník v největší uprchlické krizi, která postihla Evropu od druhé světové války.
-
Na Ukrajině vznikla jednotka Svoboda Rusku, hlásí se do ní zajatci
Ukrajinská armáda vytvořila legionářskou jednotku Svoboda Rusku. Hlásí se do ní ruští občané a ruští vojáci, kteří upadli na Ukrajině do zajetí a "rozhodli se bojovat na ukrajinské straně proti diktátorskému režimu Vladimira Putina", uvedl dnes ukrajinský server Dumskaja.