Z Ukrajiny od začátku ruské invaze podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uprchly již více než čtyři miliony lidí, z toho více než dva miliony do Polska. Na území Ukrajiny je pak podle odhadu OSN vysídleno dalších 6,5 milionu lidí. Jde tak o další smutný milník v největší uprchlické krizi, která postihla Evropu od druhé světové války.
Do zahraničí podle UNHCR od zahájení invaze 24. února uprchly z Ukrajiny 4,01 milionu lidí. Zdaleka nejvíce lidí přišlo do Polska (2,3 milionu). Do Rumunska zamířilo 609 tisíc lidí a statisíce Ukrajinců přišly také do Moldavska, Maďarska a na Slovensko.
Česko udělilo lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu doposud přes 245 000 víz. Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Už před osmi dny premiér Petr Fiala uvedl, že jich je zhruba 300 tisíc. Téměř polovinu tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy.
Podle humanitárních pracovníků se v posledních dnech nápor uprchlíků zmírnil, protože mnoho lidí čeká na vývoj války, píše agentura AP.
Důležité informace:
- Rusko výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu, oznámilo v úterý ruské ministerstvo obrany po ukončení dalšího kola rozhovorů mezi delegacemi Kyjeva a Moskvy v Istanbulu. Ukrajinská strana při rozhovorech navrhla ukrajinskou neutralitu, která by se opírala o systém bezpečnostních záruk, uvedl podle agentury Reuters jeden z ukrajinských vyjednavačů. Podle Turecka jde o dosud nejvýznamnější posun v jednání mezi oběma zeměmi, rozhovory ale ve středu pokračovat nebudou, upozornila turecká diplomacie.
- Generální štáb ukrajinské armády v noci na středu konstatoval, že pokračuje stahování ruských jednotek z Kyjevské a Černihivské oblasti. Zároveň však dodal, že Rusko podle určitých indicií přeskupuje jednotky, aby soustředilo své hlavní úsilí na východě země. Stahování vojsk je podle něj zároveň pravděpodobně rotací jednotlivých jednotek, která má za cíl zmást velení ukrajinské armády a vytvořit klamnou představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev. Že se Rusové pouze přeskupují, tvrdí i Britové a Američané. Ti dokonce varují před velkou ofenzívou.
- Rusko použije jaderné zbraně jen v případě ohrožení vlastní existence. Operace na Ukrajině, ať už bude mít jakýkoliv výsledek, důvodem pro jejich použití není, řekl americké veřejnoprávní stanici PBS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zvláštní vojenská operace je oficiální kremelský termín pro ruskou invazi na Ukrajinu.
- Letecký poplach byl v noci na středu opět vyhlášen po celé Ukrajině. Zprávy o explozích přicházely z Kyjeva, Charkova i dalších měst.
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na twitteru ocenil českou podporu Ukrajině. Českému premiéru Petru Fialovi poděkoval za významnou humanitární i bezpečnostní asistenci.
- Rusko od začátku invaze přišlo o 17 200 vojáků, 597 tanků, 1710 dalších obrněných vozidel, 303 děl, 96 raketometů, 127 letadel, 129 vrtulníků a 71 bezpilotních letounů, uvedl ukrajinský generální štáb.
- Ukrajinské jednotky v Donbasu na východě země během uplynulých 24 hodin odrazily sedm útoků ruských vojsk a zničily 12 tanků a deset bojových vozidel pěchoty. Ukrajinské letectvo ve stejné době sestřelilo 17 vzdušných cílů, včetně osmi letadel, tří vrtulníků, čtyř dronů a dvou střel s plochou dráhou letu. Oznámil to ukrajinský generální štáb. Naopak ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruské letectvo během noci zničilo 68 ukrajinských vojenských objektů, včetně tří raketových systémů protivzdušné obrany Buk-M1. Ruské síly od začátku „speciální operace“ zničily 123 ukrajinských letadel, 311 dronů, 1738 tanků a dalších obrněnců, napsala agentura TASS.
- Moskva přesouvá na Ukrajinu více než 1000 členů Wagnerovy skupiny soukromých žoldnéřů. Informovalo o tom dnes britské ministerstvo obrany, podle nějž se tak děje kvůli ztrátám ruské armády a zastavení jejího postupu na Ukrajině.
- Ukrajinské úřady mají důkazy, že ruské síly použily kazetové bomby v Chersonské a Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, řekla podle webu Ukrajinska pravda ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktovová. Z ostřelování ukrajinských měst touto municí, kterou řada zemí zakazuje, obvinila dříve Rusko například organizace Human Rights Watch (HRW).
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE:
-
Nizozemsko se chystá vyhostit 17 ruských diplomatů
Nizozemsko vyhostí 17 zaměstnanců ruské ambasády, považuje je za důstojníky zpravodajských služeb a hrozbu pro bezpečnost země. Na twitteru to dnes oznámil nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra. Vláda se tak rozhodla na základě informací od civilní i vojenské zpravodajské a bezpečnostní služby. Podobně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu postupovaly i další země. Nizozemsko s nimi svůj krok koordinovalo, uvedl ministr.
-
Ropa kvůli pozitivním signálům z mírových rozhovorů ztrácí přes 5 %
Ropa ztrácí přes pět procent kvůli pozitivním signálům z mírových rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou. Dolů ji tlačí i nové uzávěry v Číně, které mají omezit šíření koronaviru a mohly by snížit tamní poptávku po palivech.
Cena severomořské ropy Brent krátce po 15:00 SELČ oslabovala o 5,3 procenta na 106,51 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 5,5 procenta na 100,16 dolaru za barel.
-
Na Ukrajině byl zraněn první český dobrovolník
Na Ukrajině utrpěl zranění první český dobrovolník, který se tam vydal bojovat, uvedl server Seznam zprávy. Má se jednat o zranění hrudníku a je ošetřován v Kyjevě. Seznam Zprávám to potvrdily dva důvěryhodné zdroje.
-
Rusko do čtvrtka vypracuje konkrétní pravidla pro platby za plyn v rublech
Rusko do čtvrtka vypracuje pro zahraniční společnosti konkrétní pravidla plateb za dodávky plynu v rublech. Novinářům to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle agentury Reuters to zvyšuje pravděpodobnost přerušení dodávek, protože západní země dosud odmítaly požadavek Moskvy na změnu měny, ve které se za dodávky platí.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden nařídil požadovat od "nikoli přátelských" zemí za dodávky plynu platby v rublech. To posílilo domácí měnu, když předtím klesla na rekordní minimum kvůli sankcím západních zemí vůči Moskvě za invazi na Ukrajinu. Způsobilo to ale také zvýšení evropských cen plynu.
"Nikdo nebude dodávat plyn zadarmo, to je prostě nemožné, a platit za něj můžete jen v rublech," řekl Peskov.
-
Ztráty ruských ozbrojených sil na Ukrajině k 29. březnu
-
Johnson & Johnson nebude do Ruska dodávat kosmetické výrobky
Americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson (J&J) přestane do Ruska dodávat kosmetické výrobky. Zemi ale bude dál zásobovat léky a zdravotnickými potřebami. Firma, která tak podobně jako jiné západní společnosti reaguje na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu, to uvedla ve svém dnešním sdělení. J&J prodává řadu produktů zaměřených na zdraví pleti, krásu a péči o ústní dutinu. Stojí za značkami jako jsou Neutrogena, Aveeno a Listerine.
-
Rusko výrazně omezí vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu
Rusko výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu, oznámil dnes po ukončení mírových rozhovorů mezi delegacemi Kyjeva a Moskvy náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin. Krok zdůvodnil zlepšením vzájemné důvěry a vytvořením podmínek vhodných pro dosažení dohody, píše agentura TASS.
-
Rusko do čtvrtka vypracuje konkrétní pravidla plateb za plyn v rublech
Rusko do čtvrtka vypracuje pro zahraniční společnosti konkrétní pravidla pro platby za dodávky plynu v rublech. Novinářům to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle agentury Reuters to zvyšuje pravděpodobnost přerušení dodávek, protože západní země dosud odmítaly požadavek Moskvy na změnu měny, ve které se za dodávky platí.
-
Asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Zlíně zaregistrovalo 6739 lidí
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve Zlíně zaregistrovalo za dobu svého provozu 6739 lidí. Kromě povinné registrace si v zařízení uprchlíci od 3. března vyřizují pobytové povolení, zdravotní pojištění nebo ubytování. O zprostředkování ubytování zažádalo přes 300 uprchlíků, řekl dnes novinářům hejtman Radim Holiš (ANO). Lidí opouštějících Ukrajinu se v regionu ujaly také farnosti, obce nebo dobrovolnické organizace.
-
Šojgu za hlavní cíl ruské operace označil Donbas
Pokles bojového potenciálu ukrajinských ozbrojených sil umožňuje soustředit pozornost a úsilí na hlavní cíl: osvobození Donbasu, prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu během dnešní porady s ruskou generalitou. Ruské ministerstvo obrany následně podle BBC ohlásilo, že zásadně omezí bojové aktivity v Kyjevské a Černihivské oblasti v centrální, resp. severní části země. Tento krok má vytvořit podmínky pro dialog mezi oběma stranami. Vedoucí ruských vyjednávačů Vladimir Medinskij podle TASS prohlásil, že Rusko dělá vstřícné kroky ke snížení eskalace.