V případě, že se k Severoatlantické alianci připojí Švédsko a Finsko, Rusko bude muset posílit svou obranu v oblasti Baltského moře, včetně nasazení jaderných a hypersonických zbraní. S odkazem na slova místopředsedy ruské bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva to dnes napsala agentura Reuters. Podle Litvy nejsou podobné hrozby z Moskvy žádnou novinkou.
Finsko, které s Ruskem sdílí 1300 kilometrů dlouhou hranici, a Švédsko zvažují, že s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu podají žádost o členství v NATO. Premiérky obou zemí Sanna Marinová a Magdalena Anderssonová ve středu uvedly, že země o výrazné změně své zahraniční a bezpečnostní politiky rozhodnou v několika příštích týdnech.
Medveděv prohlásil, že pokud Švédsko a Finsko vstoupí do Severoatlantické aliance, Rusko bude muset posílit své pozemní, námořní a letecké síly v Baltském moři, aby obnovilo vojenskou rovnováhu.
Medveděv také výslovně upozornil na jadernou hrozbu. Uvedl, že již nelze hovořit o „bezjaderném“ Baltu, kde má Rusko svou kaliningradskou enklávu sevřenou mezi Polskem a Litvou. „O bezjaderném statusu Baltu už nemůže být řeč. Je třeba obnovit rovnováhu,“ řekl Medveděv, který byl prezidentem Ruska v letech 2008 až 2012.
Ruská armáda i nadále soustřeďuje vojenské síly nedaleko hranic s Ukrajinou a pokračuje v ostřelování a bombardování civilních cílů v Charkovské, Doněcké a Záporožské oblasti, informoval ruskojazyčný server BBC s odvoláním na ukrajinskou armádu.
Boje neustávají ani v Mariupolu, píše se v pravidelném ranním hlášení ukrajinského generálního štábu. I přes řadu týdnů trvající operaci se zatím ruským silám nepodařilo nad strategicky položeným přístavem Mariupol plně převzít kontrolu, uvádí generální štáb. V Doněcké a Luhanské oblasti podle něj ukrajinská armáda odrazila osm útoků, zničila tank, deset dalších vozidel a jeden dělostřelecký systém. Tato tvrzení podobně jako jiné zprávy z válečné oblasti nelze nezávisle ověřit.
„Ruský nepřítel dál buduje leteckou jednotku nedaleko východní hranice s naším státem, posiluje dělostřelectvo, zpravodajství a lékařskou podporu. Po celé Ukrajině trvá hrozba ostřelování,“ napsal ukrajinský generální štáb.
V Donbasu ukrajinští vojáci během uplynulých 24 hodin odrazili šest útoků. Rusko od začátku invaze přišlo již o 19 800 vojáků, 739 tanků, 158 letadel a 143 vrtulníků, uvedl ve středu ukrajinský generální štáb. Proruští separatisté a následně mluvčí ruského ministerstva obrany naopak ohlásili, že v obléhaném Mariupolu se vzdalo 1026 příslušníků ukrajinské námořní pěchoty, včetně 162 důstojníků a 47 vojákyň. Tvrzení ani jedné ze stran současného válečného konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
Důležité zprávy:
- Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 800 milionů dolarů (18 miliard korun), součástí nové dodávky budou i dělostřelecké systémy s municí, obrněné transportéry či helikoptéry, oznámil ve středu prezident Joe Biden. Nová pomoc je podle něj určena také k obraně před očekávanou novou ruskou ofenzivou na východě Ukrajiny. O dodávkách materiálu ve čtvrtek Biden telefonicky hovořil se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.
- Rakouský kancléř Karl Nehammer se sešel s Vladimirem Putinem. Svůj pondělní rozhovor s ruským prezidentem označil za „velmi přímý, otevřený a tvrdý“. „Nebyla to žádná přátelská návštěva,“ dodal podle rakouské tiskové agentury APA. Ze schůzky nemá optimistický dojem.
- Finsko a Švédsko se pod vlivem ruské agrese proti Ukrajině chystají již v létě vstoupit do Severoatlantické aliance, píše britský list The Times s odvoláním na americké zdroje. Podle nich ruský prezident Vladimir Putin v tomto smyslu spáchal „velkou strategickou chybu“, pokud přímým důsledkem ruské invaze bude rozšíření aliance z 30 na 32 členských států.
- Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyński obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska.
- Lidé, kteří doma či ve svém volném bytě zdarma ubytovávají uprchlíky z Ukrajiny, mohou žádat o příspěvek 3000 korun na osobu za měsíc na pokrytí nákladů.
-
Ruský křižník Moskva se potopil
S odvoláním na ruské ministerstvo obrany o tom informovaly ruské tiskové agentury TASS a RIA Novosti. Vlajková loď Černomořské flotily se účastnila invaze na Ukrajinu. Ukrajinské úřady už dříve prohlásily, že plavidlo zasáhly a poškodily protilodní střely Neptun. Rusko přiznalo vážné poškození lodi, nicméně neuvedlo, že by problémy způsobil cizí útok. Podle ruského ministerstva na palubě vybuchla munice.
-
Z masového hrobu u kostela svatého Ondřeje v Buče byla vyjmuta těla 73 lidí
https://twitter.com/nexta_tv/status/1514665681903669257
-
Ukrajinský parlament označil počínání ruské armády za genocidu
Ukrajinský parlament dnes schválil usnesení, v němž označil počínání ruské armády na Ukrajině za genocidu a vyzval parlamenty, vlády a organizace ve světě, aby učinily totéž. Parlament to oznámil na sociální síti telegram.
-
Varšava: Na Ruský útok jsme připraveni
„Jsme na to připraveni. Nejen my, ale i naši spojenci. Všichni členové NATO jsou připraveni. Pokud Vladimir Putin zahájí jakoukoli agresi proti Polsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku nebo Finsku, bude to pro nás všechny červená linie," řekl podle serveru NEXTA mluvčí polského ministerstva zahraničí.
-
Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny: Úřady věděly, že Rusko připravuje invazi v plném rozsahu
Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov řekl BBC Ukraine, že Kyjev očekával, že Moskva zahájí totální válku 22. února. Ukrajina ale neočekávala, že se Bělorusko zapojí do ruské invaze, dodal podle ukrajinského serveru The Kyiv Independent.
-
Kvůli blízkému vztahu s Abramovičem má zmrazený majetek i ředitel Chelsea
Britská vláda zařadila kvůli ruské invazi na Ukrajinu na sankční seznam ředitele fotbalové Chelsea Eugena Tenenbauma. Jako blízkému spolupracovníkovi majitele klubu Romana Abramoviče, který je spolu s dalšími ruskými oligarchy na seznamu už od začátku března, mu vláda zmrazí majetek.
-
Rusko viní Ukrajinu z útoku vrtulníky v příhraniční vesnici, sedm raněných
Rusko dnes obvinilo Ukrajinu z ostřelování obytných domů z vrtulníků v příhraniční vesnici Klimovo v západoruské Brjanské oblasti. Zraněno prý bylo sedm lidí. Údajný útok na jednu z vesnic, ovšem bez zraněných, hlásí podle agentury Reuters také ruská příhraniční Belgorodská oblast. Ukrajina obvinění z bombardování ruských vesnic podle agentury AFP odmítla.
-
Ukrajinská policie vyšetřuje v okolí Kyjeva nejméně 20 případů znásilnění
Ukrajinská policie vyšetřuje v Kyjevské oblasti nejméně 20 případů znásilnění, kterého se údajně dopustili ruští vojáci. V rozhovoru, který dnes zveřejnil italský deník Corriere della Sera, to řekl policejní šéf oblasti Andrij Něbytov. Případů je podle něj ale nejspíše více, ženy totiž často odmítají vypovídat. Policie má podle Něbytova k dispozici odposlechy, podle kterých někteří ruští velitelé nechali popravit vojáky, kteří znásilňovali. Policejní šéf dodal, že sexuální násilí není součástí vojenské strategie ruské armády, je ale signálem rozvratu bojové morálky ruských vojáků.
-
Vystrčil: Ukrajina nesmí skončit jako Československo podle mnichovské dohody
Ukrajina podle předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila nesmí skončit jako Československo podle předválečné mnichovské dohody, kvůli které přišlo o část svého území. Vystrčil to dnes uvedl v projevu ke členům Nejvyšší rady Ukrajiny, tedy ukrajinského parlamentu. Ústupky diktátorům nikdy nefungovaly, prohlásil. Ukrajina bude podle Vystrčila navždy příkladem všem, kteří touží po svobodě a demokracii. Bude společným úkolem Evropské unie ji po válce, kterou vyvolalo Rusko, znovu vybudovat.
-
Irsko podporuje zákaz dovozu ruského plynu do Evropské unie
Irský ministr zahraničí Simon Coveney uvedl, že Irsko je rozhodně pro to, abychom v rámci sankcí proti Rusku udělali vše, co je v našich silách, což by mohlo Moskvu odradit od pokračování války na Ukrajině.