V případě, že se k Severoatlantické alianci připojí Švédsko a Finsko, Rusko bude muset posílit svou obranu v oblasti Baltského moře, včetně nasazení jaderných a hypersonických zbraní. S odkazem na slova místopředsedy ruské bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva to dnes napsala agentura Reuters. Podle Litvy nejsou podobné hrozby z Moskvy žádnou novinkou.
Finsko, které s Ruskem sdílí 1300 kilometrů dlouhou hranici, a Švédsko zvažují, že s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu podají žádost o členství v NATO. Premiérky obou zemí Sanna Marinová a Magdalena Anderssonová ve středu uvedly, že země o výrazné změně své zahraniční a bezpečnostní politiky rozhodnou v několika příštích týdnech.
Medveděv prohlásil, že pokud Švédsko a Finsko vstoupí do Severoatlantické aliance, Rusko bude muset posílit své pozemní, námořní a letecké síly v Baltském moři, aby obnovilo vojenskou rovnováhu.
Medveděv také výslovně upozornil na jadernou hrozbu. Uvedl, že již nelze hovořit o „bezjaderném“ Baltu, kde má Rusko svou kaliningradskou enklávu sevřenou mezi Polskem a Litvou. „O bezjaderném statusu Baltu už nemůže být řeč. Je třeba obnovit rovnováhu,“ řekl Medveděv, který byl prezidentem Ruska v letech 2008 až 2012.
Ruská armáda i nadále soustřeďuje vojenské síly nedaleko hranic s Ukrajinou a pokračuje v ostřelování a bombardování civilních cílů v Charkovské, Doněcké a Záporožské oblasti, informoval ruskojazyčný server BBC s odvoláním na ukrajinskou armádu.
Boje neustávají ani v Mariupolu, píše se v pravidelném ranním hlášení ukrajinského generálního štábu. I přes řadu týdnů trvající operaci se zatím ruským silám nepodařilo nad strategicky položeným přístavem Mariupol plně převzít kontrolu, uvádí generální štáb. V Doněcké a Luhanské oblasti podle něj ukrajinská armáda odrazila osm útoků, zničila tank, deset dalších vozidel a jeden dělostřelecký systém. Tato tvrzení podobně jako jiné zprávy z válečné oblasti nelze nezávisle ověřit.
„Ruský nepřítel dál buduje leteckou jednotku nedaleko východní hranice s naším státem, posiluje dělostřelectvo, zpravodajství a lékařskou podporu. Po celé Ukrajině trvá hrozba ostřelování,“ napsal ukrajinský generální štáb.
V Donbasu ukrajinští vojáci během uplynulých 24 hodin odrazili šest útoků. Rusko od začátku invaze přišlo již o 19 800 vojáků, 739 tanků, 158 letadel a 143 vrtulníků, uvedl ve středu ukrajinský generální štáb. Proruští separatisté a následně mluvčí ruského ministerstva obrany naopak ohlásili, že v obléhaném Mariupolu se vzdalo 1026 příslušníků ukrajinské námořní pěchoty, včetně 162 důstojníků a 47 vojákyň. Tvrzení ani jedné ze stran současného válečného konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
Důležité zprávy:
- Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 800 milionů dolarů (18 miliard korun), součástí nové dodávky budou i dělostřelecké systémy s municí, obrněné transportéry či helikoptéry, oznámil ve středu prezident Joe Biden. Nová pomoc je podle něj určena také k obraně před očekávanou novou ruskou ofenzivou na východě Ukrajiny. O dodávkách materiálu ve čtvrtek Biden telefonicky hovořil se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.
- Rakouský kancléř Karl Nehammer se sešel s Vladimirem Putinem. Svůj pondělní rozhovor s ruským prezidentem označil za „velmi přímý, otevřený a tvrdý“. „Nebyla to žádná přátelská návštěva,“ dodal podle rakouské tiskové agentury APA. Ze schůzky nemá optimistický dojem.
- Finsko a Švédsko se pod vlivem ruské agrese proti Ukrajině chystají již v létě vstoupit do Severoatlantické aliance, píše britský list The Times s odvoláním na americké zdroje. Podle nich ruský prezident Vladimir Putin v tomto smyslu spáchal „velkou strategickou chybu“, pokud přímým důsledkem ruské invaze bude rozšíření aliance z 30 na 32 členských států.
- Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyński obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska.
- Lidé, kteří doma či ve svém volném bytě zdarma ubytovávají uprchlíky z Ukrajiny, mohou žádat o příspěvek 3000 korun na osobu za měsíc na pokrytí nákladů.
-
Z Česka na Ukrajinu odjede denně 400 až 600 lidí
Po železnici odjelo od začátku dubna z Česka na Ukrajinu, která čelí invazi ruských vojsk, zhruba šest tisíc lidí. Denně podle údajů drah odjíždí směrem Ukrajina 400 až 600 lidí, sdělil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Jde podle něj o Ukrajince, kteří se vracejí zpět, nebo o muže, kteří jedou bránit svou vlast. Počty uprchlíků před válkou na Ukrajině, kteří přijížděli v posledních dnech minulého týdne do Česka, byly dvojnásobné až trojnásobné.
-
Státní pohraniční služba zabrala v Oděse 10 ruských lodí
Osm ruských nákladních lodí a dva tankery, které byly v oděských přístavech kvůli údržbě, budou nyní sloužit v zájmu Ukrajiny k obnově její ekonomiky, uvedla dnes Státní pohraniční služba.
-
Gubernátor: Sedm mrtvých a 22 raněných při ostřelování Charkova
Nejméně sedm lidí přišlo o život a dalších 22 osob, včetně tří dětí, utrpělo zranění během uplynulých 24 hodin při ruském ostřelování východoukrajinského Charkova a okolí, uvedl dnes gubernátor Oleh Syněhubov na facebooku. V nemocnici zemřel dvouletý chlapec, který byl zraněn při ostřelování před několika dny, uvedl zároveň gubernátor. Varoval obyvatelstvo před časovanou a nevybuchlou municí nepřítele, ke které je záhodno se nepřibližovat, ale hned volat záchranáře.
-
Moskevský soud poslal do vazby Rusa, který chtěl bojovat za Ukrajinu
Moskevský soud dnes poslal na dva měsíce do vyšetřovací vazby ruského občana Maxima Dmitrijenka, který se chystal vstoupit do ukrajinské armády, aby bojoval proti Rusku. Oznámila to dnes ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek. Dodala, že informaci potvrdil soud. Dmitrijenkovi hrozí až 15 let vězení.
-
Ruské vedení nařídilo zničit veškeré důkazy o zločinech své armády, uvádí ukrajinská rozvědka
Ukrajinská rozvědka uvádí, že ruské vedení nařídilo zničit veškeré důkazy o zločinech své armády. Proto také používá mobilní krematoria. Konkrétně v Mariupolu bylo zaznamenáno 13 krematorií, která prováděla pouliční očistu od těl mrtvých civilistů. Informuje o tom server NEXTA.
-
Evakuace humanitárními koridory se dnes neuskuteční
Ruské jednotky blokují evakuační autobusy a porušují dohodu o příměří, čímž nutí Ukrajinu neotevírat humanitární koridory kvůli vysoké míře nebezpečí, uvedla podle ukrajinského serveru The Kyiv Independent vicepremiérka Iryna Vereščuková.
-
Prezidenti Estonska, Litvy, Lotyšska a Polska dnes navštíví ukrajinskou metropoli Kyjev.
-
Rusové dál ostřelují Charkov, bombardují a útočí v Mariupolu, hlásí Kyjev
Ruská vojska pokračují v ostřelování Charkova a bombardování Mariupolu, ničí raketami a bombami civilní infrastrukturu v Charkovské a Záporožské oblasti. V Donbasu ukrajinští vojáci během uplynulých 24 hodin odrazili šest útoků nepřítele. Rusko od začátku invaze ztratilo již 19 800 vojáků, 739 tanků, 158 letadel a 143 vrtulníků, uvedl dnes ukrajinský generální štáb. Proruští separatisté a následně mluvčí ruského ministerstva obrany dnes ohlásili, že v obléhaném Mariupolu se do zajetí vzdala tisícovka ukrajinských vojáků, včetně 162 důstojníků a 47 vojákyň. Tato tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
-
Víza dostalo v Česku již 286 tisíc Ukrajinců, v úterý jich přibylo tři tisíce
Česko udělilo lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu doposud 286 tisíc speciálních víz. V úterý jich přibylo téměř 3000, podobně jako minulý týden. Ministerstvo vnitra to dnes uvedlo na twitteru. Počty vydaných víz začaly koncem března klesat, nyní stagnují.
-
Ruské rakety zasáhly objekty infrastruktury v Žytomyrské a Poltavské oblasti
Podle místních úřadů ruské síly ostřelovaly objekty infrastruktury ve městech Chudniv v Žytomyrské oblasti a Myrhorod v Poltavské oblasti. Informuje o tom ukrajinský server The Kyiv Independent.