V případě, že se k Severoatlantické alianci připojí Švédsko a Finsko, Rusko bude muset posílit svou obranu v oblasti Baltského moře, včetně nasazení jaderných a hypersonických zbraní. S odkazem na slova místopředsedy ruské bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva to dnes napsala agentura Reuters. Podle Litvy nejsou podobné hrozby z Moskvy žádnou novinkou.
Finsko, které s Ruskem sdílí 1300 kilometrů dlouhou hranici, a Švédsko zvažují, že s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu podají žádost o členství v NATO. Premiérky obou zemí Sanna Marinová a Magdalena Anderssonová ve středu uvedly, že země o výrazné změně své zahraniční a bezpečnostní politiky rozhodnou v několika příštích týdnech.
Medveděv prohlásil, že pokud Švédsko a Finsko vstoupí do Severoatlantické aliance, Rusko bude muset posílit své pozemní, námořní a letecké síly v Baltském moři, aby obnovilo vojenskou rovnováhu.
Medveděv také výslovně upozornil na jadernou hrozbu. Uvedl, že již nelze hovořit o „bezjaderném“ Baltu, kde má Rusko svou kaliningradskou enklávu sevřenou mezi Polskem a Litvou. „O bezjaderném statusu Baltu už nemůže být řeč. Je třeba obnovit rovnováhu,“ řekl Medveděv, který byl prezidentem Ruska v letech 2008 až 2012.
Ruská armáda i nadále soustřeďuje vojenské síly nedaleko hranic s Ukrajinou a pokračuje v ostřelování a bombardování civilních cílů v Charkovské, Doněcké a Záporožské oblasti, informoval ruskojazyčný server BBC s odvoláním na ukrajinskou armádu.
Boje neustávají ani v Mariupolu, píše se v pravidelném ranním hlášení ukrajinského generálního štábu. I přes řadu týdnů trvající operaci se zatím ruským silám nepodařilo nad strategicky položeným přístavem Mariupol plně převzít kontrolu, uvádí generální štáb. V Doněcké a Luhanské oblasti podle něj ukrajinská armáda odrazila osm útoků, zničila tank, deset dalších vozidel a jeden dělostřelecký systém. Tato tvrzení podobně jako jiné zprávy z válečné oblasti nelze nezávisle ověřit.
„Ruský nepřítel dál buduje leteckou jednotku nedaleko východní hranice s naším státem, posiluje dělostřelectvo, zpravodajství a lékařskou podporu. Po celé Ukrajině trvá hrozba ostřelování,“ napsal ukrajinský generální štáb.
V Donbasu ukrajinští vojáci během uplynulých 24 hodin odrazili šest útoků. Rusko od začátku invaze přišlo již o 19 800 vojáků, 739 tanků, 158 letadel a 143 vrtulníků, uvedl ve středu ukrajinský generální štáb. Proruští separatisté a následně mluvčí ruského ministerstva obrany naopak ohlásili, že v obléhaném Mariupolu se vzdalo 1026 příslušníků ukrajinské námořní pěchoty, včetně 162 důstojníků a 47 vojákyň. Tvrzení ani jedné ze stran současného válečného konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
Důležité zprávy:
- Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 800 milionů dolarů (18 miliard korun), součástí nové dodávky budou i dělostřelecké systémy s municí, obrněné transportéry či helikoptéry, oznámil ve středu prezident Joe Biden. Nová pomoc je podle něj určena také k obraně před očekávanou novou ruskou ofenzivou na východě Ukrajiny. O dodávkách materiálu ve čtvrtek Biden telefonicky hovořil se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.
- Rakouský kancléř Karl Nehammer se sešel s Vladimirem Putinem. Svůj pondělní rozhovor s ruským prezidentem označil za „velmi přímý, otevřený a tvrdý“. „Nebyla to žádná přátelská návštěva,“ dodal podle rakouské tiskové agentury APA. Ze schůzky nemá optimistický dojem.
- Finsko a Švédsko se pod vlivem ruské agrese proti Ukrajině chystají již v létě vstoupit do Severoatlantické aliance, píše britský list The Times s odvoláním na americké zdroje. Podle nich ruský prezident Vladimir Putin v tomto smyslu spáchal „velkou strategickou chybu“, pokud přímým důsledkem ruské invaze bude rozšíření aliance z 30 na 32 členských států.
- Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyński obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska.
- Lidé, kteří doma či ve svém volném bytě zdarma ubytovávají uprchlíky z Ukrajiny, mohou žádat o příspěvek 3000 korun na osobu za měsíc na pokrytí nákladů.
-
Asistenční centrum ve Zlíně zaregistrovalo 8127 uprchlíků
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve Zlíně dosud zaregistrovalo 8127 uprchlíků. V provozu je od 3. března. Od pátku bude o víkendech a svátcích otevřeno mezi 07:00 a 15:00, ve všední dny zůstane jeho provoz od 07:00 do 19:00. Kraj zkrácením otevírací doby reaguje na počet lidí, kteří služby centra využívají. Zatímco ze začátku jich bylo i 400 až 450 denně, nyní je to 70 až 100 za den, řekl dnes novinářům hejtman Radim Holiš (ANO).
-
Obyvatelé Kyjevské oblasti by se ještě neměli vracet domů
Obyvatelé Kyjevské oblasti by kvůli opravám infrastruktury a nastraženým minám neměli spěchat s návratem domů. Podle listu Ukrajinska pravda to řekl gubernátor oblasti Oleksandr Pavljuk. Území nedávno opustila ruská okupační vojska. Ukrajinské úřady již dříve varovaly před nastraženými minami, v oblasti ale také plně nefungují dodávky elektřiny či plynu.
-
V ubytování humanitárního typu zůstává jen 900 uprchlíků
V ubytování humanitárního typu, například tělocvičnách, zůstává v Česku na 900 uprchlíků z Ukrajiny. Po jednání se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců to dnes uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Za podíl na tom, že drtivá většina ze zhruba 300 000 příchozích našla lepší bydlení, poděkoval předseda vlády nevládním organizacím, krajům s obcím. Uprchlickou vlnu zvedl útok Ruska na Ukrajinu 24. února.
-
Vesnice na Klatovsku ubytovala ukrajinské uprchlíky
Obec Chanovice na Klatovsku se 700 obyvateli ubytovala přes 100 ukrajinských uprchlíků. Třetina je ve sportovním areálu, třetina u šesti českých rodin a třetina u svých blízkých, kteří už mají ve vesnici byty a z nichž někteří tam přišli pracovat už před 20 lety. ČTK to dnes řekl starosta Petr Klásek (Hasiči).
-
Odborná společnost podpoří praktické lékaře
Ordinace praktických lékařů pro dospělé, které zaměstnají kolegy z Ukrajiny, mohou získat finanční podporu od odborné společnosti. Pracovat by měli jako administrativní síla na část úvazku a pomáhat zejména s komunikací s dalšími ukrajinskými pacienty. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci Společnosti všeobecného lékařství (SVL) České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
-
Uprchlíkům z Ukrajiny pomůže nová aplikace ministerstva
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) jako součást pomoci uprchlíkům z Ukrajiny spustilo mobilní aplikaci Smart Migration. Cizincům přináší rady pro konkrétní situace, které nejčastěji řeší po příjezdu do Česka, například ohledně zaměstnání, zdravotní péče a vzdělávání. Ministerstvo o aplikaci informovalo v tiskové zprávě, stejně jako Mendelova univerzita v Brně, kde vznikla.
Aplikace funguje v ukrajinštině, angličtině a ruštině. Původně měla sloužit všem cizincům přijíždějícím do Česka za prací, po ruském vpádu na Ukrajinu ji informatici upravili specificky pro potřeby Ukrajinců.
-
ČR chce během předsednictví uspořádat dárcovskou konferenci pro Ukrajinu
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude usilovat během českého předsednictví Evropské unii (EU) o pokrok v diskusi o pozastavení dovozu ropy z Ruska. Je potřeba podle něj omezit příjmy Ruska z obchodování s EU. Lipavský to dnes řekl po zasedání ministrů zahraničí pěti středoevropských zemí Central 5. Česko bude podle něj chtít během svého předsednictví uspořádat dárcovskou konferenci na pomoc Ukrajině. Podpořil také členství Ukrajiny v EU.
Neformální skupinu Central 5 (C5) tvoří vedle Česka Slovensko, Maďarsko, Rakousko a Slovinsko. Založena byla v souvislosti se zvládáním koronavirové pandemie. Ministři zahraničních věcí skupiny naposledy jednali asi před půl rokem ve Vídni. Dnes podle Lipavského ministři mluvili hlavně o ruské agresi na Ukrajině. Diskutovali také o prioritách českého předsednictví Radě EU.
-
Podle ukrajinské rozvědky plánuje Rusko teroristické útoky na vlastní území
„Ruské speciální služby plánují sérii teroristických útoků pomocí min a bombardování obytných oblastí. Stejně jako raketové útoky na město Bělgorod nebo jedno z měst na Krymu,“ uvedl podle serveru NEXTA šéf ukrajinské rozvědky.
-
Polský soud uvalil vazbu na Rusa obviněného ze špionáže
Polský soud uvalil tříměsíční vazbu na ruského občana, který byl zadržen a obviněn ze špionáže. Rus žije v Polsku 18 let, uvedla dnes na svém webu televize TVN 24 s odvoláním na polské úřady. Kauzu vyšetřuje vojenské oddělení prokuratury v Gdaňsku.
-
Rusové se ve všech okupovaných městech chovali jako v Buči
Ruští vojáci se všech ukrajinských městech, která nějakou dobu okupovali, chovali jako v Buči, kde se po jejich odchodu našly stovky zabitých civilistů. Litevským poslancům to dnes skrze videohovor řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Evropskou unii vyzval, aby vůči Rusku schválila další sankce, které budou mířit na všechny ruské banky a na ruskou ropu, informovala agentura Reuters.