V případě, že se k Severoatlantické alianci připojí Švédsko a Finsko, Rusko bude muset posílit svou obranu v oblasti Baltského moře, včetně nasazení jaderných a hypersonických zbraní. S odkazem na slova místopředsedy ruské bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva to dnes napsala agentura Reuters. Podle Litvy nejsou podobné hrozby z Moskvy žádnou novinkou.
Finsko, které s Ruskem sdílí 1300 kilometrů dlouhou hranici, a Švédsko zvažují, že s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu podají žádost o členství v NATO. Premiérky obou zemí Sanna Marinová a Magdalena Anderssonová ve středu uvedly, že země o výrazné změně své zahraniční a bezpečnostní politiky rozhodnou v několika příštích týdnech.
Medveděv prohlásil, že pokud Švédsko a Finsko vstoupí do Severoatlantické aliance, Rusko bude muset posílit své pozemní, námořní a letecké síly v Baltském moři, aby obnovilo vojenskou rovnováhu.
Medveděv také výslovně upozornil na jadernou hrozbu. Uvedl, že již nelze hovořit o „bezjaderném“ Baltu, kde má Rusko svou kaliningradskou enklávu sevřenou mezi Polskem a Litvou. „O bezjaderném statusu Baltu už nemůže být řeč. Je třeba obnovit rovnováhu,“ řekl Medveděv, který byl prezidentem Ruska v letech 2008 až 2012.
Ruská armáda i nadále soustřeďuje vojenské síly nedaleko hranic s Ukrajinou a pokračuje v ostřelování a bombardování civilních cílů v Charkovské, Doněcké a Záporožské oblasti, informoval ruskojazyčný server BBC s odvoláním na ukrajinskou armádu.
Boje neustávají ani v Mariupolu, píše se v pravidelném ranním hlášení ukrajinského generálního štábu. I přes řadu týdnů trvající operaci se zatím ruským silám nepodařilo nad strategicky položeným přístavem Mariupol plně převzít kontrolu, uvádí generální štáb. V Doněcké a Luhanské oblasti podle něj ukrajinská armáda odrazila osm útoků, zničila tank, deset dalších vozidel a jeden dělostřelecký systém. Tato tvrzení podobně jako jiné zprávy z válečné oblasti nelze nezávisle ověřit.
„Ruský nepřítel dál buduje leteckou jednotku nedaleko východní hranice s naším státem, posiluje dělostřelectvo, zpravodajství a lékařskou podporu. Po celé Ukrajině trvá hrozba ostřelování,“ napsal ukrajinský generální štáb.
V Donbasu ukrajinští vojáci během uplynulých 24 hodin odrazili šest útoků. Rusko od začátku invaze přišlo již o 19 800 vojáků, 739 tanků, 158 letadel a 143 vrtulníků, uvedl ve středu ukrajinský generální štáb. Proruští separatisté a následně mluvčí ruského ministerstva obrany naopak ohlásili, že v obléhaném Mariupolu se vzdalo 1026 příslušníků ukrajinské námořní pěchoty, včetně 162 důstojníků a 47 vojákyň. Tvrzení ani jedné ze stran současného válečného konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
Důležité zprávy:
- Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 800 milionů dolarů (18 miliard korun), součástí nové dodávky budou i dělostřelecké systémy s municí, obrněné transportéry či helikoptéry, oznámil ve středu prezident Joe Biden. Nová pomoc je podle něj určena také k obraně před očekávanou novou ruskou ofenzivou na východě Ukrajiny. O dodávkách materiálu ve čtvrtek Biden telefonicky hovořil se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.
- Rakouský kancléř Karl Nehammer se sešel s Vladimirem Putinem. Svůj pondělní rozhovor s ruským prezidentem označil za „velmi přímý, otevřený a tvrdý“. „Nebyla to žádná přátelská návštěva,“ dodal podle rakouské tiskové agentury APA. Ze schůzky nemá optimistický dojem.
- Finsko a Švédsko se pod vlivem ruské agrese proti Ukrajině chystají již v létě vstoupit do Severoatlantické aliance, píše britský list The Times s odvoláním na americké zdroje. Podle nich ruský prezident Vladimir Putin v tomto smyslu spáchal „velkou strategickou chybu“, pokud přímým důsledkem ruské invaze bude rozšíření aliance z 30 na 32 členských států.
- Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyński obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska.
- Lidé, kteří doma či ve svém volném bytě zdarma ubytovávají uprchlíky z Ukrajiny, mohou žádat o příspěvek 3000 korun na osobu za měsíc na pokrytí nákladů.
-
V Račicích se připravují ukrajinští kanoisté
V Labe Aréně v Račicích se od začátku dubna připravuje devět mladých ukrajinských kanoistů s trenérkou. Plánuje se také příjezd patnáctičlenné skupiny ukrajinských veslařů. Členové ukrajinské veslařské reprezentace dosud nabídku české strany nevyužili, protože byli při zahájení ruského útoku na Ukrajinu na soustředění v různých koutech světa a tam zůstávali.
-
Prodeje jódových tablet v souvislosti s ruskou invazí vzrostly násobně
Prodeje jódových tablet stouply v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu v českých lékárnách v letošním prvním čtvrtletí násobně. Zásoby jsou v tuto chvíli dostatečné. Odborníci upozorňují, že snaha chránit se před radiací vysokými dávkami jódu může být riziková. Vyplývá to z vyjádření zástupců lékáren.
-
Slovensko nejedná o předání svých stíhaček Ukrajině
Slovensko podle ministra obrany Jaroslava Nadě nejedná o předání svých vojenských stíhaček ruské výroby MiG-29 Ukrajině. Ministr dnes před novináři také popřel informace o zničení raketového systému S-300, který Bratislava minulý týden darovala Kyjevu v zájmu posílení ukrajinské obrany před útoky ruské armády.
-
Velká kolona ruských sil míří na Donbas
CNN geolokalizovala video, na kterém je vidět skupina ruských vojenských vozidel poblíž ruské osady v Rostovské oblasti Matveev Kurgan. Vozidla směřují k ukrajinskému Donbasu.
-
Asistenční centrum zůstane v budově Libereckého kraje
Asistenční centrum pomoci Ukrajině zůstane v prostorách bývalého očkovacího centra v budově Libereckého kraje nejméně do konce dubna. Příchozích ale ubývá. Od 1. března, kdy se otevřelo, tudy prošlo 10 323 lidí, z toho 2942 potřebovalo zajistit i ubytování, řekl dnes po jednání Krizového štábu Libereckého kraje náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Za poslední týden využilo služby centra denně v průměru 120 uprchlíků.
-
Operace „Oscar“
Europol spolu s Eurojustem, Frontexem a zeměmi EU zahajují operaci „Oscar“, jejímž cílem je najít majetek Rusů, na které byly uvaleny sankce. Doba trvání operace je minimálně jeden rok. Účelem je zabránit vyhýbání se sankcím.
https://twitter.com/nexta_tv/status/1513791794118602754
-
Pražské uprchlické centrum bude od čtvrtka ve Vysočanech
Pražské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny bude od čtvrtka v budově firmy Central Group u metra Vysočanská, kam se přesune z Kongresového centra Praha (KCP). Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Ředitel Centra Group Dušan Kunovský dodal, že po skončení činnosti centra chce firma objekt poskytnout Praze 9 pro účely vzdělávání.
-
Japonská vláda zmrazila majetky dalším Rusům
Japonská vláda přijala další sankce proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu, informovala dnes agentura Kjódó. Nově Japonsko zmrazilo majetky 398 Rusů. Sankce dopadnou i na některé společnosti a zakazují také dovoz některých ruských produktů, například vodky.
Na japonském sankčním seznamu, kde je nyní už 499 osob, se objevují i ruští poslanci, zástupci armády, dvě dospělé dcery prezidenta Vladimira Putina či manželka ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Na Putinovy dcery již dříve uvalily sankce USA, Británie i Evropská unie.
-
Válka vychýlila poptávku po lékárenských produktech jen dočasně
Ruská invaze na Ukrajinu vychýlila podle generálního ředitele sítě lékáren Dr.Max Daniela Horáka poptávku po lékárenském sortimentu jen dočasně. U některých produktů to vedlo k dočasné nedostupnosti, nyní je ale situace již dobrá, řekl dnes na tiskové konferenci Horák.
-
Ruská ekonomika letos klesne o 10 procent
Ruská ekonomika by v letošním roce mohla klesnout o deset procent, což bude největší pokles hrubého domácího produktu od roku 1994. Řekl to dnes agentuře RIA Novosti bývalý ruský ministr financí a nynější šéf Účetní komory Alexej Kudrin. Ruská ministerstva hospodářství a financí v současné době podle něj pracují na nových prognózách.