V případě, že se k Severoatlantické alianci připojí Švédsko a Finsko, Rusko bude muset posílit svou obranu v oblasti Baltského moře, včetně nasazení jaderných a hypersonických zbraní. S odkazem na slova místopředsedy ruské bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva to dnes napsala agentura Reuters. Podle Litvy nejsou podobné hrozby z Moskvy žádnou novinkou.
Finsko, které s Ruskem sdílí 1300 kilometrů dlouhou hranici, a Švédsko zvažují, že s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu podají žádost o členství v NATO. Premiérky obou zemí Sanna Marinová a Magdalena Anderssonová ve středu uvedly, že země o výrazné změně své zahraniční a bezpečnostní politiky rozhodnou v několika příštích týdnech.
Medveděv prohlásil, že pokud Švédsko a Finsko vstoupí do Severoatlantické aliance, Rusko bude muset posílit své pozemní, námořní a letecké síly v Baltském moři, aby obnovilo vojenskou rovnováhu.
Medveděv také výslovně upozornil na jadernou hrozbu. Uvedl, že již nelze hovořit o „bezjaderném“ Baltu, kde má Rusko svou kaliningradskou enklávu sevřenou mezi Polskem a Litvou. „O bezjaderném statusu Baltu už nemůže být řeč. Je třeba obnovit rovnováhu,“ řekl Medveděv, který byl prezidentem Ruska v letech 2008 až 2012.
Ruská armáda i nadále soustřeďuje vojenské síly nedaleko hranic s Ukrajinou a pokračuje v ostřelování a bombardování civilních cílů v Charkovské, Doněcké a Záporožské oblasti, informoval ruskojazyčný server BBC s odvoláním na ukrajinskou armádu.
Boje neustávají ani v Mariupolu, píše se v pravidelném ranním hlášení ukrajinského generálního štábu. I přes řadu týdnů trvající operaci se zatím ruským silám nepodařilo nad strategicky položeným přístavem Mariupol plně převzít kontrolu, uvádí generální štáb. V Doněcké a Luhanské oblasti podle něj ukrajinská armáda odrazila osm útoků, zničila tank, deset dalších vozidel a jeden dělostřelecký systém. Tato tvrzení podobně jako jiné zprávy z válečné oblasti nelze nezávisle ověřit.
„Ruský nepřítel dál buduje leteckou jednotku nedaleko východní hranice s naším státem, posiluje dělostřelectvo, zpravodajství a lékařskou podporu. Po celé Ukrajině trvá hrozba ostřelování,“ napsal ukrajinský generální štáb.
V Donbasu ukrajinští vojáci během uplynulých 24 hodin odrazili šest útoků. Rusko od začátku invaze přišlo již o 19 800 vojáků, 739 tanků, 158 letadel a 143 vrtulníků, uvedl ve středu ukrajinský generální štáb. Proruští separatisté a následně mluvčí ruského ministerstva obrany naopak ohlásili, že v obléhaném Mariupolu se vzdalo 1026 příslušníků ukrajinské námořní pěchoty, včetně 162 důstojníků a 47 vojákyň. Tvrzení ani jedné ze stran současného válečného konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
Důležité zprávy:
- Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 800 milionů dolarů (18 miliard korun), součástí nové dodávky budou i dělostřelecké systémy s municí, obrněné transportéry či helikoptéry, oznámil ve středu prezident Joe Biden. Nová pomoc je podle něj určena také k obraně před očekávanou novou ruskou ofenzivou na východě Ukrajiny. O dodávkách materiálu ve čtvrtek Biden telefonicky hovořil se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.
- Rakouský kancléř Karl Nehammer se sešel s Vladimirem Putinem. Svůj pondělní rozhovor s ruským prezidentem označil za „velmi přímý, otevřený a tvrdý“. „Nebyla to žádná přátelská návštěva,“ dodal podle rakouské tiskové agentury APA. Ze schůzky nemá optimistický dojem.
- Finsko a Švédsko se pod vlivem ruské agrese proti Ukrajině chystají již v létě vstoupit do Severoatlantické aliance, píše britský list The Times s odvoláním na americké zdroje. Podle nich ruský prezident Vladimir Putin v tomto smyslu spáchal „velkou strategickou chybu“, pokud přímým důsledkem ruské invaze bude rozšíření aliance z 30 na 32 členských států.
- Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyński obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska.
- Lidé, kteří doma či ve svém volném bytě zdarma ubytovávají uprchlíky z Ukrajiny, mohou žádat o příspěvek 3000 korun na osobu za měsíc na pokrytí nákladů.
-
Británie přidala na sankční seznam 206 osob spojovaných s Kremlem
Na britský sankční seznam přibude 206 osob spojovaných s Moskvou, včetně 178 podporovatelů samozvaných republik na východě Ukrajiny ovládaných separatisty. Je mezi nimi i prominentní ukrajinský politik Viktor Medvedčuk podezřelý z vlastizrady, kterého zřejmě zadržely ukrajinské tajné služby, nebo šéf ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov. Sankce spočívají v zákazu cestování do Británie a zmrazení majetku, který osoby na sankčním seznamu v Británii mají.
-
Prezidenti Polska, Estonska, Litvy a Lotyšska přijeli do Kyjev
https://twitter.com/KyivIndependent/status/1514202730268610561
-
Ruští uživatelé Netflixu žalují streamovací společnost kvůli odchodu z Ruska
Ruští uživatelé Netflixu podali na streamovací společnost hromadnou žalobu kvůli jejímu odchodu z ruského trhu. Požadují odškodnění 60 milionů rublů (16,4 milionu korun), informovala dnes agentura RIA Novosti. "Dnes podala advokátní kancelář zastupující zájmy uživatelů Netflixu hromadnou žalobu na americkou službu Netflix," uvedla advokátní kancelář Černyšov, Lukojanov a partneři. "Důvodem žaloby bylo porušení práv ruských uživatelů v důsledku jednostranného odmítnutí společnosti Netflix poskytovat služby v Rusku," dodala.
-
Finsko a Švédsko se ještě nerozhodly ohledně možného vstupu do NATO
Finsko a Švédsko se ještě nerozhodly, zda podají žádost o členství v Severoatlantické alianci, rozhodnutí chtějí ale přijmout co nejrychleji. Uvedly to premiérky obou zemí Sanna Marinová a Magdalena Andersonová, které dnes jednaly ve Stockholmu o bezpečnostní situaci v regionu v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.
-
Národní garda objevila v Kyjevské oblasti ruský muniční sklad
https://twitter.com/KyivIndependent/status/1514195956828364810
-
Stát kvůli sankcím zablokoval hotel Rusa Pumpjanského v Mariánských Lázních
Finanční analytický úřad předběžným opatřením zakázal nakládat s majetkem firmy, kterou řídí sankcionovaný Rus Alexander Pumpjanskij. Jde o budovu hotelu Westend v Mariánských Lázních na Chebsku. Uvedla to dnes Česká televize. Mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss řekl, že majetek je zaplombován. Česká republika podle něj dosud ruským občanům a firmám, na které se vztahují sankce EU uvalené na Moskvu po invazi na Ukrajinu, zmrazila majetek za vyšší stovky milionů korun.
-
V dněperských márnicích je více než 1 500 mrtvých ruských vojáků
Těla ruských vojáků zůstávají v lednicích márnic, protože je nikdo nechce odvézt, řekl 13. dubna v rozhovoru pro Current Time náměstek primátora Mychajlo Lysenko.
-
Ministerstvo zdravotnictví zřídí informační linku k zaměstnávání Ukrajinců
Ministerstvo zdravotnictví zřídí informační linku k zaměstnávání zdravotníků z Ukrajiny. Bude jim radit individuální postup pro každé zdravotnické zařízení. Novinářům to řekl před jednáním vlády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podrobnosti k možnostem zaměstnávání ukrajinských uprchlíků ve zdravotnictví chce sdělit po odpoledním jednání výboru pro zdravotnictví.
-
Přestaňte propojovat osamělé Ukrajinky s nezadanými muži, vzkázala OSN Londýnu
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval britskou vládu, aby v rámci hostitelského programu pro ukrajinské běžence nepropojovala svobodné muže s osamělými Ukrajinkami. Informoval o tom dnes list The Guardian, podle kterého se úřad obává, že ženám hrozí sexuální obtěžování. UNHCR uvedl, že britská vláda by mohla vytvořit lepší systém, který zajistí, že Ukrajinky, které přicestovaly samy nebo jen s dětmi, budou žít s páry a rodinami. Úřad tak reagoval na zprávy britských médií, podle kterých někteří muži zneužívají programu a zaměřují se na zranitelné ženy.
-
Nevládní organizace představily sérii doporučení k omezení ruského vlivu
K omezení ruského vlivu v Česku by podle skupiny nevládních organizací přispělo například schválení zákonů o skutečných zahraničních majitelích nemovitostí a o sankcích vůči lidem, kteří porušují lidská práva nebo perou špinavé peníze. V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu je nutné zmapovat firmy s ruskou vazbou a jejich majetek v Česku, zmrazit majetek lidem ze sankčních seznamů a odstavit je od přísunu veřejných peněz, uvedli zástupci organizací v čele s iniciativou Rekonstrukce státu na dnešní tiskové konferenci.