Rusové okupují Ukrajinu už čtrnáctý den. V Mariupolu vybombardovali dětskou nemocnici s porodnicí. Podle gubernátora Doněcké oblasti si útok vyžádal 17 zraněných a podle něj mezi nimi není žádné dítě. Prezident Volodymyr Zelenskyj zásah označil za zvěrstvo a vyzval mezinárodní společenství k okamžitému vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou.
„Mariupol. Přímý zásah ruských vojsk do porodnice. Pod troskami jsou lidé. Pod troskami jsou děti. Je to zvěrstvo!“ vzkázal podle listu Ukrajinska pravda Zelenskyj. Prezident podle deníku položil otázku, jak dlouho ještě bude svět spolupachatelem tím, že ignoruje teror. „Okamžitě uzavřete nebe! Okamžitě zastavte vraždění! Máte k tomu sílu. Ale zdá se, že ztrácíte lidskost,“ prohlásil.
Polské stíhačky na Ukrajinu v ohrožení
Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že je proti dodávce polských letounů MiG-29 zeměmi NATO na Ukrajinu. Informovala o tom agentura DPA. Varšava v úterý oznámila, že je ochotna bojová letadla dodat na americkou základnu v Německu, načež by byla předána ukrajinské armádě. Polský premiér Mateusz Morawiecki už dnes dříve řekl, že rozhodnutí ohledně stíhaček musí přijmout společně všichni členové NATO. Mezi ty ale patří také Německo.
Pomoc ukrajinské armádě s obranou vzdušného prostoru se tak komplikuje. Působit jako prostředník při cestě polských stíhaček na Ukrajinu totiž odmítly také Spojené státy americké. Pentagon odmítl s tím, že krok vzbuzuje značné obavy celé Severoatlantické aliance.
„Budeme s Polskem a dalšími spojenci NATO pokračovat v konzultacích ohledně této záležitosti a složitých logistických výzvách, které přináší, ale nedomníváme se, že je polský návrh udržitelný,“ řekl mluvčí Pentagonu John Kirby. „Jednoduše nám není jasné, že by pro to existovalo zásadní odůvodnění,“ dodal. Po prohlášení německého kancléře však budou podobné diskuze zřejmě zbytečné.
Naopak britská vláda zvažuje plán poslat ukrajinské armádě vedle tisíců protitankových střel také protiletecké střely. V britském parlamentu to dnes řekl ministr obrany Ben Wallace. Podle agentury Reuters by případná dodávka protileteckých zbraní Starstreak představovala významný posun ve snaze Velké Británie podpořit Ukrajinu v boji proti ruské invazi.
Londýn nejdříve Ukrajincům zaslal 2000 protitankových střel NLAW, které pomáhaly brzdit postup ruských jednotek. Podle Wallace počet doručených střel tohoto typu po dnešku dosáhne 3615. „A budeme doručovat další,“ řekl. Brzy také podle médií začne přeprava malého počtu protitankových střel Javelin.
Důležité informace
- Spojené státy ve snaze posílit obranu NATO přesouvají dvě baterie raketového systému Patriot do Polska.
- Šest koridorů by mělo dnes posloužit k evakuaci ukrajinských civilistů z několika měst včetně obléhaného přístavu Mariupol. Ruské jednotky však stále útočí a podle ukrajinských zdrojů ostřelovaly soukromé domy v Mykolajivské, Žytomyrské, Sumské, Charkovské a Luhanské oblasti.
- Americký prezident Joe Biden včera oznámil, že Spojené státy zakazují dovoz ropy, zkapalněného zemního plynu a uhlí z Ruska.
- Ruské síly od začátku invaze na Ukrajinu 24. února ztratily téměř 12 tisíc vojáků, informoval v úterý generální štáb ukrajinské armády.
- Rusko poprvé od napadení Ukrajiny otevřeně pohrozilo přerušením dodávek plynu, který do Německa proudí plynovodem Nord Stream 1, pokud Západ zakáže dovoz ruské ropy.
- Ukrajinské ministerstvo obrany hlásí výrazný pokrok v dodávkách zbraní ze zahraničí. Ministr obrany Oleksij Reznikov na facebooku napsal, že „nepřítele čeká překvapení“.
- Počet lidí, kteří uprchli před ruskými vojsky z Ukrajiny do Polska, přesáhl milion.
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE.
-
Zelenskyj: Je to další ultimátum a my na ultimáta nejsme připraveni. Ale máme možnosti řešení
TASS: Ukrajina má možné řešení otázky uznání území Krymu a Doněcké a Luganské lidové republiky (DLR a LLR), řekl v úterý ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj v rozhovoru pro televizi ABC. "Je to další ultimátum a my na ultimáta nejsme připraveni. Ale máme možné řešení rezoluce pro tyto (....) klíčové body," řekl Zelenskyj v odpovědi na otázku, zda Kyjev nadále odmítá požadavky Moskvy - uznání Krymu, DLR a LLR a také odmítnutí vstupu Ukrajiny do NATO. "To, co je třeba udělat, je, aby (ruský) prezident Putin začal jednat," dodal ukrajinský vůdce. Zaměřil se na otázku ohledně možnosti Kyjeva uznat Krym jako součást Ruska a nezávislost dvou samozvaných lidových republik, Zelenskyj upozornil, že "je to obtížnější než je prostě uznat".
Ruský prezident Vladimir Putin 24. února v televizním projevu uvedl, že v reakci na žádost představitelů donbaských republik přijal rozhodnutí o provedení zvláštní vojenské operace. Ruská hlava státu zdůraznila, že Moskva nemá v plánu okupovat ukrajinská území. -
EU představila plán na snížení závislosti na plynu z Ruska
Evropská komise plánuje v letošním roce snížit závislost Evropské unie na ruském plynu o dvě třetiny a ukončit závislost a ruských dodávkách plynu „mnohem dříve než v roce 2030“. Dosáhnout toho chce rychlejším přechodem na alternativní dodávky a rozšířením čisté energie. Za realizaci těchto plánů budou z velké části zodpovědné vlády jednotlivých států. Vyplývá to z dnešního prohlášení EK.
Ruská invaze na Ukrajinu minulý měsíc způsobila revizi energetických priorit 27 členských zemí EU. Rusko se na dodávkách zemního plynu do unie podílí zhruba 40 procenty, napsala agentura Reuters.
-
Nizozemsko pošle na Slovensko rakety Patriot a 150 vojáků na jejich obsluhu
Nizozemsko pošle na Slovensko na žádost NATO rakety Patriot a 150 vojáků na jejich obsluhu, oznámila dnes nizozemská ministryně obrany Kasja Ollongrenová. Informoval o tom deník De Telegraaf. Na protivzdušné obraně Slovenska se Nizozemsko bude podílet spolu s Německem v rámci mise Severoatlantické aliance, která posiluje své východní křídlo v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď příchod německých a nizozemských vojáků se systémem Patriot potvrdil už 26. února. „Zatím nevidíme začátek konce této války,“ řekla Ollongrenová. „Přijali jsme zásadní rozhodnutí, že spolu s Němci zajistíme na Slovensku protivzdušnou obranu. Je to opravdu nutné kvůli hrozbě, kterou právě zažíváme,“ sdělila ministryně deníku De Telegraaf.
Definitivní rozhodnutí padne příští týden, na Slovensko by vojáci mohli vyrazit v dubnu. V současné době probíhají logistické přípravy na rozmístění raket protivzdušné obrany pod německým vedením, uvedla agentura DPA.
-
Pozastavení ruského statusu pozorovatele u Evropské organizace pro jaderný výzkum
CERN (Evropská organizace pro jaderný výzkum) pozastavuje Rusku status pozorovatele.
-
Mezinárodní házenkářská federace vyloučila Rusy a Bělorusy ze svých akcí
Na ruskou invazi na Ukrajinu podporovanou Běloruskem zareagovala i Mezinárodní házenkářská federace (IHF). Ze všech svých akcí vyloučila ruské a běloruské týmy, funkcionáře, rozhodčí a další zástupce. Ruské reprezentace tak přijdou o účast na letošních světových šampionátech juniorek a kadetek i mistrovství světa mužů v plážové házené.
„Rozhodnutí je v souladu s doporučením Mezinárodního olympijského výboru a potvrzuje rozhodnutí přijaté Evropskou házenkářskou federací, které se tímto rozšíří na globální úroveň,“ uvedla IHF na svém webu.
-
Na Ukrajině podle OSN od začátku ruské invaze zemřelo 474 civilistů a 41 dětí
Boje na Ukrajině si od 24. února vyžádaly 474 obětí na životech mezi civilisty, dalších 861 lidí bylo zraněno. Informoval o tom dnes v Ženevě Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Podle něj lze předpokládat, že bilance strmě poroste, protože se ověřují informace o stovkách dalších civilních obětí například ve městech Mariupol a Volnovacha. Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová dnes oznámila, že při bojích zemřelo nejméně 41 dětí.
„Neuplyne ani den bez toho, aby přišly zprávy o desítkách dalších civilních obětí, které jsou důsledkem nevybíravého bombardování a ostřelování obytných oblastí ve velkých ukrajinský městech,“ řekla ukrajinská vyslankyně při Radě OSN pro lidská práva Jevhenija Filipenková.
-
Možný průlom v pozici Ukrajiny: Nechce vstoupit do NATO
Ukrajinci se vzdali ambice vstoupit do Severoatlantické aliance a jsou ochotni hledat kompromis ohledně statutu Krymu a separatistických regionů na východě země. V rozhovoru pro stanici ABC News to prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dal tak najevo, že poslední požadavky Moskvy nejsou podle Kyjeva úplně nepřijatelné.
-
Lídři V4 se s Johnsonem shodli na potřebě snížit energetickou závislost na Rusku
Premiéři zemí Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se s předsedou britské vlády Borisem Johnsonem shodli na nutnosti snížit energetickou závislost na Rusku a společném postupu proti ruské agresi na Ukrajině. Na twitteru to po dnešním jednání v Londýně uvedl předseda české vlády Petr Fiala.
O situaci na Ukrajině nejprve jednali samostatně premiéři zemí V4. Ruská válečná agrese v zemi se podle Fialy středoevropského společenství bezprostředně dotýká, napsal na twitteru. Po společném jednání s Johnsonem se shodli i na dalším posilování spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti.
-
Scholz, Macron a Si chtějí podpořit mírové řešení války na Ukrajině
Německý kancléř Olaf Scholz se dnes na videokonferenci s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a hlavou čínského státu Si Ťin-pchingem shodli, že podpoří všechna jednání o diplomatickém řešení války na Ukrajině. Novinářům to sdělil Scholzův tiskový mluvčí Steffen Hebestreit. Konkrétní kroky, jak podpora mírových jednání bude vypadat, ale Berlín nezmínil.
"Kvůli koordinaci dalších snah o ukončení konfliktu budou ministerstva zahraničí Německa, Francie a Číny úzce spolupracovat," řekl Hebestreit.
-
Zelenskyj varuje před humanitární katastrofou v Mariupolu