Rusové okupují Ukrajinu už čtrnáctý den. V Mariupolu vybombardovali dětskou nemocnici s porodnicí. Podle gubernátora Doněcké oblasti si útok vyžádal 17 zraněných a podle něj mezi nimi není žádné dítě. Prezident Volodymyr Zelenskyj zásah označil za zvěrstvo a vyzval mezinárodní společenství k okamžitému vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou.
„Mariupol. Přímý zásah ruských vojsk do porodnice. Pod troskami jsou lidé. Pod troskami jsou děti. Je to zvěrstvo!“ vzkázal podle listu Ukrajinska pravda Zelenskyj. Prezident podle deníku položil otázku, jak dlouho ještě bude svět spolupachatelem tím, že ignoruje teror. „Okamžitě uzavřete nebe! Okamžitě zastavte vraždění! Máte k tomu sílu. Ale zdá se, že ztrácíte lidskost,“ prohlásil.
Polské stíhačky na Ukrajinu v ohrožení
Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že je proti dodávce polských letounů MiG-29 zeměmi NATO na Ukrajinu. Informovala o tom agentura DPA. Varšava v úterý oznámila, že je ochotna bojová letadla dodat na americkou základnu v Německu, načež by byla předána ukrajinské armádě. Polský premiér Mateusz Morawiecki už dnes dříve řekl, že rozhodnutí ohledně stíhaček musí přijmout společně všichni členové NATO. Mezi ty ale patří také Německo.
Pomoc ukrajinské armádě s obranou vzdušného prostoru se tak komplikuje. Působit jako prostředník při cestě polských stíhaček na Ukrajinu totiž odmítly také Spojené státy americké. Pentagon odmítl s tím, že krok vzbuzuje značné obavy celé Severoatlantické aliance.
„Budeme s Polskem a dalšími spojenci NATO pokračovat v konzultacích ohledně této záležitosti a složitých logistických výzvách, které přináší, ale nedomníváme se, že je polský návrh udržitelný,“ řekl mluvčí Pentagonu John Kirby. „Jednoduše nám není jasné, že by pro to existovalo zásadní odůvodnění,“ dodal. Po prohlášení německého kancléře však budou podobné diskuze zřejmě zbytečné.
Naopak britská vláda zvažuje plán poslat ukrajinské armádě vedle tisíců protitankových střel také protiletecké střely. V britském parlamentu to dnes řekl ministr obrany Ben Wallace. Podle agentury Reuters by případná dodávka protileteckých zbraní Starstreak představovala významný posun ve snaze Velké Británie podpořit Ukrajinu v boji proti ruské invazi.
Londýn nejdříve Ukrajincům zaslal 2000 protitankových střel NLAW, které pomáhaly brzdit postup ruských jednotek. Podle Wallace počet doručených střel tohoto typu po dnešku dosáhne 3615. „A budeme doručovat další,“ řekl. Brzy také podle médií začne přeprava malého počtu protitankových střel Javelin.
Důležité informace
- Spojené státy ve snaze posílit obranu NATO přesouvají dvě baterie raketového systému Patriot do Polska.
- Šest koridorů by mělo dnes posloužit k evakuaci ukrajinských civilistů z několika měst včetně obléhaného přístavu Mariupol. Ruské jednotky však stále útočí a podle ukrajinských zdrojů ostřelovaly soukromé domy v Mykolajivské, Žytomyrské, Sumské, Charkovské a Luhanské oblasti.
- Americký prezident Joe Biden včera oznámil, že Spojené státy zakazují dovoz ropy, zkapalněného zemního plynu a uhlí z Ruska.
- Ruské síly od začátku invaze na Ukrajinu 24. února ztratily téměř 12 tisíc vojáků, informoval v úterý generální štáb ukrajinské armády.
- Rusko poprvé od napadení Ukrajiny otevřeně pohrozilo přerušením dodávek plynu, který do Německa proudí plynovodem Nord Stream 1, pokud Západ zakáže dovoz ruské ropy.
- Ukrajinské ministerstvo obrany hlásí výrazný pokrok v dodávkách zbraní ze zahraničí. Ministr obrany Oleksij Reznikov na facebooku napsal, že „nepřítele čeká překvapení“.
- Počet lidí, kteří uprchli před ruskými vojsky z Ukrajiny do Polska, přesáhl milion.
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE.
-
Fiala: Na Putina platí jen síla
-
Naďa Tolokonnikovová: Počet lidí, kteří jsou proti válce, je ve skutečnosti mnohem vyšší
CNN: Zakládající členka Pussy Riot Naďa Tolokonnikovová v neděli na CNN řekla Jakeu Tapperovi, že je neuvěřitelné vidět pokračující protesty v jejím rodném Rusku, zejména vzhledem k riziku spojenému s vystupováním proti invazi na Ukrajinu.
"Jedna věc, kterou musíme pochopit, pokud jde o Rusy, kteří jsou proti válce na Ukrajině, je, že počet lidí, kteří jsou proti válce, je ve skutečnosti mnohem vyšší než těch, které můžete vidět v ulicích," řekla Tolokonnikovová. "Cena za účast v ní je dnes stále vyšší, zejména v posledním týdnu je to neuvěřitelně nebezpečné a lidem hrozí podle nového zákona vězení až na 15 let, a to i za tweety a články a příspěvky na sociálních sítích." "Když to víme a vidíme, že tisíce lidí stále chodí do ulic a nechávají se zatýkat, ukazuje to, že spousta Rusů je skutečně proti válce," dodala. -
Macron telefonoval s Putinem
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem uvedl, že za incident z 3. března v Záporožské jaderné elektrárně nesou odpovědnost ukrajinští radikálové. S odkazem na vyjádření Kremlu o tom dnes informovala agentura Reuters. Elysejský palác později potvrdil, že se hovor týkal zejména bezpečnosti ukrajinských jaderných elektráren. Macron zároveň vyjádřil znepokojení z hrozícího ruského útoku na ukrajinské město Oděsa a vyzval Putina, aby neohrožoval civilisty. Putin útoky ruské armády na civilisty popřel.
-
Aktuální informace o aktivitách v Záporožské jaderné elektrárně
BBC: Aktuální informace o aktivitách v Záporožské jaderné elektrárně, kterou v pátek obsadily ruské jednotky: Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že ji Ukrajina informovala, že v elektrárně stále pracují běžní zaměstnanci, kteří se však nyní řídí rozkazy velitele tamních ruských sil. Ukrajina MAAE rovněž informovala, že ruští vojáci v areálu vypnuli některé mobilní sítě a internet, což značně ztěžuje komunikaci. Jaderný regulační úřad v zemi uvedl, že se setkal s velkými problémy, jak se spojit s personálem elektrárny. Navzdory tomu byl regulátor schopen potvrdit, že úroveň radiace tam zůstává v normě.
-
Ruské ministerstvo obrany nařídilo zničit těla ruských vojáků zabitých na Ukrajině
Unian.net: "Ruské ministerstvo obrany nařídilo zničit těla svých vojáků zabitých na Ukrajině. Příslušný dokument datovaný 26. února a podepsaný náměstkem ruského ministra obrany Alexejem Krivoručkem zveřejnilo Severní operační velitelství. V tomto dokumentu 'pro služební použití' ruské ministerstvo obrany zejména požaduje, aby od 1. března byly personálu bojujícímu na Ukrajině odebrány osobní doklady, aby byla co nejdříve přijata opatření k evakuaci těl ruských vojáků z Ukrajiny a aby byla těla v noci tajně odvezena do 'míst stálého rozmístění a pohřbena v hromadném hrobě s přiděleným číslem', a to i v Bělorusku. Kromě toho dokument stanoví, že pokud není možné těla evakuovat, 'mělo by být rozhodnuto o jejich zničení na místě'."
-
Ať se všechny západní společnosti z Ruska stáhnou, vyzval ukrajinský ministr zahraničí
CNN: Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba řekl televizi CNN, že "všechny západní společnosti se musí z Ruska stáhnout" z humanitárních důvodů. V nedělním rozhovoru s Fareedem Zakariou na CNN ministr zahraničí řekl, že je "prostě proti základním morálním principům pokračovat v práci v Rusku a vydělávat tam peníze. Tyto peníze jsou nasáklé ukrajinskou krví". Poté, co ji Kuleba kritizoval za to, že pokračuje v nákupu ropy z Ruska, energetická společnost Shell prohlásila, že "zisky z omezeného množství ruské ropy, které musíme nakupovat, věnuje do zvláštního fondu... na zmírnění strašlivých následků, které má tato válka pro lidi na Ukrajině". Když se ho na to Zakaria zeptal, Kuleba řekl, že všechny energetické společnosti musí "přestat kupovat ruskou ropu. To se týká nejen společnosti Shell, ale i dalších společností. Na Rusko byla uvalena některá tvrdá opatření, ale všichni víme, že největší příjmy pocházejí z obchodu s ropou a plynem."
-
Téměř 20 tisíc cizinců požádalo o možnost odejít bojovat na Ukrajinu, sdělil ministr Kuleba
BBC: Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby, kterého citovala místní média, téměř 20 000 cizinců požádalo o možnost odejít tam bojovat. Stalo se tak poté, co ukrajinská vláda včera spustila internetové stránky pro podávání žádostí. V nedělním projevu na internetovém brífinku ministr Kuleba uvedl, že se do bojů zatím přihlásili dobrovolníci z 52 zemí. Dodal, že nebude specifikovat, ze kterých zemí přesně žádosti přišly.
-
Západní představitelé diskutují, jak by Západ podpořil případnou ukrajinskou exilovou vládu
Západní představitelé podle CNN diskutují o tom, jak by Západ podpořil exilovou vládu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v případě, že by musel uprchnout z Kyjeva. Diskuse se vedly na téma od podpory Zelenského a vrcholných ukrajinských představitelů při případném přesunu do Lvova na západě Ukrajiny až po možnost, že Zelenskyj a jeho pomocníci budou nuceni z Ukrajiny uprchnout úplně a založit novou vládu v Polsku, uvedli úředníci. Jednání jsou pouze předběžná a nebylo přijato žádné rozhodnutí, uvedly zdroje. Západní představitelé se také obávají jednat o exilové vládě přímo se Zelenským, protože ten chce zůstat v Kyjevě a dosud odmítal rozhovory, které by se zaměřovaly na cokoli jiného než na podporu Ukrajiny v jejím boji proti Rusku, vysvětlili dva západní diplomaté. Dodali, že se diskutovalo o vyslání jednoho nebo více členů Zelenského vlády na jiné místo, kde by mohla být vytvořena vláda pro případ, že by Kyjev padl a Zelenskij by nechtěl nebo nemohl odejít.
-
Boris Johnson se s prezidentem Zelenským dohodl na poskytnutí dalšího obranného vybavení Ukrajině
BBC: Podle mluvčího Downing Street se britský premiér Boris Johnson po telefonátu s prezidentem Zelenským dohodl na poskytnutí dalšího obranného vybavení Ukrajině. "Vedoucí představitelé jednali o naléhavých potřebách ukrajinských ozbrojených sil a premiér se zavázal spolupracovat s partnery na poskytnutí dalšího obranného vybavení," uvedl mluvčí. Oba vedoucí představitelé se dohodli, že budou v rozhovorech pokračovat i v nadcházejících dnech.
-
Blinken v neděli prohlásil, že členové NATO mají povolení dodat na Ukrajinu stíhačky
CBSNews: Ministr zahraničí Antony Blinken v neděli prohlásil, že členové NATO mají povolení dodat na Ukrajinu stíhačky, protože USA a spojenci pokračují ve svém úsilí pomoci Ukrajině bránit se ruské invazi. "To dostává zelenou," řekl Blinken v rozhovoru pro pořad Face the Nation na otázku, zda může polská vláda, která je členem NATO, vyslat na Ukrajinu stíhací letouny.
"Ve skutečnosti právě teď jednáme s našimi polskými přáteli o tom, co bychom mohli udělat pro doplnění jejich potřeb, pokud se skutečně rozhodnou poskytnout tyto stíhačky Ukrajincům. Co můžeme udělat? Jak můžeme pomoci, abychom se ujistili, že dostanou něco jako náhradu za letouny, které předají Ukrajincům?" řekl.
"Viděli jsme velmi důvěryhodné zprávy o úmyslných útocích na civilisty, což by představovalo válečný zločin. Viděli jsme i důvěryhodné zprávy o použití jistých zbraní," uvedl Blinken, aniž by specifikoval, o jaké zbraně se jednalo.