Boje na Ukrajině trvají čtvrtý týden a řada měst čelí ostřelování. Katastrofální humanitární situace panuje především v Mariupolu, který navzdory tomu odmítl ruskou výzvu ke kapitulaci. Rusové podle Ukrajiny brání evakuaci asi 100 tisíc uvězněných civilistů. Ostřelování čelí i Kyjev, kde v noci na dnešek při útoku na obchodní středisko zemřelo osm lidí. Podle OSN od začátku války na Ukrajině zahynulo nejméně 925 civilistů, ukrajinská prokuratura dnes uvedla, že zemřelo i 115 dětí. Premiér Petr Fiala sdělil, že do Česka už přišlo 300 tisíc válečných uprchlíků.
Důležité informace:
- Počty obětí ruské invaze na Ukrajinu jsou ale zřejmě výrazně vyšší. Jen z Mariupolu hlásí místní činitelé asi 2500 mrtvých. Podle místního gubernátora dnes ruští vojáci ostřelovali i dvě desítky autobusů, které se snažily vyjet z města s civilisty. Zranění utrpěly čtyři děti. Z Mariupolu se podařilo dosud evakuovat jen několik tisíc lidí, většina z jeho asi 400 000 obyvatel zůstává na místě. Ve městě přitom nefungují dodávky elektřiny ani tepla a je tam nedostatek vody, potravin a léků.
- Ruské armádě se za téměř čtyři týdny invaze nepodařilo na Ukrajině dobýt větší město. Podle některých analytiků proto ruské jednotky pokračují v chaotickém ostřelování, aby vyvinuly na Ukrajince psychologický tlak. Podle britského ministerstva obrany se zastavil i postup ruských vojsk ke Kyjevu.
- Ukrajina tvrdí, že Rusko od začátku války ztratilo kolem 15 000 vojáků a skoro 500 tanků a asi 100 letadel; tyto údaje ovšem nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
- Zprávy, že se Rusko snaží získat vojenskou pomoc od Číny, dnes odmítl čínský velvyslanec v USA Čchin Kang. Podle něj se Čína nechystá poskytnout Rusku zbraně ani munici.
- V rozhovoru, který Zelenskyj poskytl v Kyjevě České televizi a dalším zahraničním médiím a který byl zveřejněn večer, ukrajinský prezident mimo jiné řekl, že jakoukoli případnou kompromisní dohodu s Ruskem o ukončení války by ukrajinští občané měli schválit v referendu.
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE.
-
Rádio Ukrajina zahájilo vysílání
Dnes ráno zahájilo vysílání Rádio Ukrajina, které vysílá v ukrajinštině. Určené je především pro uprchlíky, kteří do Česka utekli před válkou na Ukrajině. Za rádiem stojí mediální skupina Media Bohemia, do které patří mimo jiné Rádio Blaník či Hitrádia. Zájemci si jej mohou poslechnout na webu radioukrajina.cz nebo v aplikaci pro poslech rádií v mobilních telefonech.
On-air manažerkou je Natalija Čuriková, která působila jako novinářka v ukrajinské redakci rádia Svobodná Evropa. Rádio vytváří vlastní autorský obsah. Posluchači mohou ve vysílání slyšet aktuální zprávy z Ukrajiny a praktické informace důležité pro život v Česku. Ve vysílání zazní ukrajinská hudba i pohádky, protože velkou část válečných uprchlíků v ČR tvoří děti. Nebudou chybět poradny s experty z různých oborů a duchovní promluvy.
Zahájení vysílání se zúčastnili ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, ministr školství Petr Gazdík (STAN) a ministr kultury Martin Baxa (ODS). Rádio podle zástupců Media Bohemia vzniklo během tří týdnů. „V tuto chvíli náš tým tvoří deset ukrajinských moderátorů, z nichž někteří ještě před třemi týdny žili na Ukrajině,“ uvedla Čuriková. Redakce se bude starat také o web a sociální sítě rádia.
-
Svaz pekařů: ČR by měla omezit vývoz pšenice, chléb může stát i 60 Kč
Česká republika by měla podle Svazu pekařů a cukrářů omezit vývoz pšenice, její cena je kvůli bojům na Ukrajině meziročně zhruba dvojnásobná. Běžný chléb by tak letos mohl stát i 60 korun. Prudké zdražení pšenice prohlubuje problémy pekařů, kteří se potýkají s rostoucími cenami energií nebo pohonných hmot. Mnozí kvůli tomu čelí existenčním problémům. Snížení dopadů by mohl stát dosáhnout i prostřednictvím dotací pro pekárny. Svaz pekařů a cukrářů to dnes uvedl v tiskové zprávě.
Pšenice se v současné době podle Svazu pekařů a cukrářů prodává za rekordních 10 500 až 11 500 korun za tunu, loni v březnu jí tuna stála 5500 korun. Mnoho asijských a afrických států je závislých na dovozu obilovin z Ruska a Ukrajiny, kvůli zákazu vývozu z těchto zemí tak začaly skupovat obiloviny z jiných států, včetně ČR. Maďarsko už v minulých týdnech vývoz pšenice omezilo.
-
Vedení Prahy připravuje systém pomoci ukrajinským uprchlíkům
Vedení hlavního města připravuje systém pomoci ukrajinským uprchlíkům, kterou v metropoli poskytuje magistrát, městské části a nevládní organizace. Ve strategii bude mimo jiné stanoveno, jakou pomoc a v jakém objemu je třeba zajistit, a řešit bude také financování. Na dotaz ČTK to po pondělním jednání rady odpověděla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Hlavní město ze svého rozpočtu už vyčlenilo na pomoc Ukrajincům 250 milionů korun. Společně s radnicemi pak zajišťuje ubytování a další pomoc. Asistenční centrum pro uprchlíky v Kongresovém centru Praha (KCP) pro metropoli a Středočeský kraj už odbavilo přes 50 000 lidí.
„Nevládních organizací, které pomáhají zvládnout krizi, je celá řada. Připravujeme systém financování pomoci, aby mohly koordinovat dobrovolníky, zabezpečovat tlumočení, rozdělování humanitární pomoci a všechny ty další věci i v tom dlouhodobějším horizontu, jako jsou například jazykové kurzy,“ uvedla Johnová.
-
Česko v pondělí vydalo 7 200 víz pro Ukrajince
Přes 212 600 lidí zasažených ruskou invazí na Ukrajinu dostalo v Česku speciální víza. V pondělí jich vnitro udělilo zhruba 7200. Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se zaregistrovalo více než 113 600 uprchlíků, v úterý jich přibylo kolem 4000. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru.
-
Německé policejní odbory chtějí pro uprchlíky na nádražích bezpečné zóny
Německé policejní odbory GdP v zájmu ochrany válečných běženců z Ukrajiny požadují zřídit na nádražích ochranné zóny, kde by děti a ženy byly v bezpečí před sexuálními násilníky. V dnes zveřejněném rozhovoru s deníkem Rheinische Post to řekl šéf GdP Andreas Rosskopf. Německá policie dlouhodobě upozorňuje, že na prchající ženy a děti se zaměřují kriminálníci. Ministryně vnitra Nancy Faeserová takové případy označila za opovrženíhodné.
„Nutně potřebujeme ochranné zóny,“ řekl Rosskopf, podle kterého se kriminálníci snaží prchající Ukrajinky s dětmi oslovit ještě dříve, než se dostanou do kontaktu s dobrovolníky a policií. Dodal, že policie s dalšími úřady musí být první, kdo se o registraci běženců postará. Uvedl, že již nyní na německých nádražích hlídkuje o 650 policistů více než obvykle.
-
Hradecké asistenční centrum v pondělí odbavilo 243 uprchlíků
Uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny v Královéhradeckém kraji nadále přibývá. Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraj v pondělí odbavilo 243 uprchlíků, z toho 16 získalo prostřednictvím krajských hasičů ubytování. Od začátku fungování hradecké centrum do pondělní půlnoci zaregistrovalo celkem 8975 válečných ukrajinských uprchlíků, z nichž ubytování přes hasiče dostalo 1217. ČTK to dnes řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.
V neděli hradecké asistenční centrum odbavilo 200 uprchlíků, v sobotu 353 a v pátek 331. Podle hejtmanství asi dvě třetiny uprchlíků, kteří prošli hradeckým KACPU, bydlí v ubytovacích kapacitách kraje, obcí, neziskových a jiných organizací, zbylá třetina u rodin a u soukromých osob.
-
Pardubická radnice spustila informační linku
Pardubická radnice spustila novou informační linku pro lidi, kteří chtějí pomoci Ukrajině a uprchlíkům a potřebují poradit. Je v provozu denně od 8:00 do 17:00, uvedl magistrát v tiskové zprávě. Zájemci mohou volat na telefonní číslo 603 200 500. Fungovat bude do odvolání.
-
Pražské centrum pro uprchlíky odbavilo v pondělí přes 1900 Ukrajinců
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Praze v pondělí odbavilo 1937 lidí, to je zhruba o tisíc méně než před týdnem. Pro 42 Ukrajinců zajistilo za uplynulý den ubytování, dalších 146 osob autobusy odvezly do jiných, méně vytížených center v zemi. Od začátku ruské invaze proti sousední zemi evidovalo centrum skoro 51 000 uprchlíků, nejvíce ze všech krajů. Pražští hasiči o tom dnes informovali na twitteru.
„V Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v Praze bylo od začátku války odbaveno již 51 000 válečných uprchlíků. Ubytování bylo zajištěno pro 4400 uprchlíků. Na jiná KACPU hasiči převezli přes 2000 lidí,“ informoval ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Na provozu centra se podle něj podílejí pražští i středočeští hasiči stejně jako dobrovolní hasiči, policisté, pracovníci Českého červeného kříže a další neziskové nebo dobrovolnické organizace. Pomáhají i soukromé firmy. Středisko také zajišťuje materiální dodávky jídla a další pomoci na pražské hlavní nádraží, kam do hlavního města přijíždějí běženci z Ukrajiny.
-
Asistenční centra mimo Prahu doposud odbavila 16 124 lidí
Za pondělí se na asistenčních centrech Středočeského kraje v Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami zaregistrovalo 669 ukrajinských běženců. Je to zhruba o polovinu méně než minulé pondělí. Pro 130 z nich zajistili pracovníci center rovněž ubytování, sdělil mluvčí hejtmanství David Šíma. Od začátku fungování centra pomoci mimo Prahu odbavila 16.124 Ukrajinců prchajících ze své země před ruskou agresí a zajistila ubytování 2361 lidem.
Nejvíce Ukrajinců se v pondělí zaregistrovalo v Příbrami, bylo jich 239, ubytování získalo 79. Asistenční centrum v Mladé Boleslavi obsloužilo 230 uprchlíků, 24 z nich dostalo rovněž možnost ubytování. V Kutné Hoře odbavili 200 běženců a 27 pomohli s ubytováním.
-
Vztahy s USA jsou podle Moskvy na pokraji přerušení
Vztahy Ruska a Spojených států jsou na pokraji přerušení. Řekl to dnes podle agentury Interfax náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v souvislosti s válkou na Ukrajině. Rjabkov vyzval USA k ukončení údajné eskalace.
"Včera byla americkému velvyslanci předána protestní nóta, v níž bylo poukázáno na to, že vztahy se ocitly na pokraj přerušení," řekl v úterý Rjabkov v Moskvě.
Zároveň uvedl podmínky pro pokračování rozhovorů mezi Moskvou a Washingtonem. USA podle něj musí zastavit eskalaci - jak verbální, tak při dodávkách zbraní na Ukrajinu. "Musí přestat s vyhrožováním Rusku," prohlásil Rjabkov.