Boje na Ukrajině trvají čtvrtý týden a řada měst čelí ostřelování. Katastrofální humanitární situace panuje především v Mariupolu, který navzdory tomu odmítl ruskou výzvu ke kapitulaci. Rusové podle Ukrajiny brání evakuaci asi 100 tisíc uvězněných civilistů. Ostřelování čelí i Kyjev, kde v noci na dnešek při útoku na obchodní středisko zemřelo osm lidí. Podle OSN od začátku války na Ukrajině zahynulo nejméně 925 civilistů, ukrajinská prokuratura dnes uvedla, že zemřelo i 115 dětí. Premiér Petr Fiala sdělil, že do Česka už přišlo 300 tisíc válečných uprchlíků.
Důležité informace:
- Počty obětí ruské invaze na Ukrajinu jsou ale zřejmě výrazně vyšší. Jen z Mariupolu hlásí místní činitelé asi 2500 mrtvých. Podle místního gubernátora dnes ruští vojáci ostřelovali i dvě desítky autobusů, které se snažily vyjet z města s civilisty. Zranění utrpěly čtyři děti. Z Mariupolu se podařilo dosud evakuovat jen několik tisíc lidí, většina z jeho asi 400 000 obyvatel zůstává na místě. Ve městě přitom nefungují dodávky elektřiny ani tepla a je tam nedostatek vody, potravin a léků.
- Ruské armádě se za téměř čtyři týdny invaze nepodařilo na Ukrajině dobýt větší město. Podle některých analytiků proto ruské jednotky pokračují v chaotickém ostřelování, aby vyvinuly na Ukrajince psychologický tlak. Podle britského ministerstva obrany se zastavil i postup ruských vojsk ke Kyjevu.
- Ukrajina tvrdí, že Rusko od začátku války ztratilo kolem 15 000 vojáků a skoro 500 tanků a asi 100 letadel; tyto údaje ovšem nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
- Zprávy, že se Rusko snaží získat vojenskou pomoc od Číny, dnes odmítl čínský velvyslanec v USA Čchin Kang. Podle něj se Čína nechystá poskytnout Rusku zbraně ani munici.
- V rozhovoru, který Zelenskyj poskytl v Kyjevě České televizi a dalším zahraničním médiím a který byl zveřejněn večer, ukrajinský prezident mimo jiné řekl, že jakoukoli případnou kompromisní dohodu s Ruskem o ukončení války by ukrajinští občané měli schválit v referendu.
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE.
-
Ruští okupanti po pohovoru propustili novinářky na svobodu
Ruské úřady v okupovaném ukrajinském městě Melitopol po "preventivním pohovoru" propustily na svobodu novinářky z místního holdingu MV a také vydavatele, kterého zadržely i s jeho rodinou. Uvedla to dnes agentura Ukrinform s odvoláním na místní zdroje. K osvobození přispěl i rozruch, který vyvolalo zadržení vydavatele a novinářek ozbrojenci, kteří je odvezli na neznámé místo.
„Díky bohu, pustili je,“ uvedla generální ředitelka holdingu MV Hanna Medvidová. Na svobodě je tak vydavatel Michail Kumok i jeho manželka Vira a dcera Tetjana, vydávající editorka Jevhenija Borjanová a novinářky Julija Olchovská a Ljubov Čajková.
Rusové propustili novinářky poté, co je přesvědčovali o nutnosti „spolupracovat“, poznamenala BBC na svém ruskojazyčném webu.
-
Úřady začaly vyřizovat humanitární dávku
Úřady práce začaly dnes vyřizovat novou humanitární dávku pro válečné uprchlíky z Ukrajiny. U poboček se znovu tvořily fronty. Novou on-line aplikaci mohli k vyřízení využít zatím jen lidé, kteří uprchli do Česka v prvních dnech ruské invaze a získali uprchlické vízum do 4. března. Podle mluvčí ministerstva práce Evy Davidové je aplikace v pilotním provozu pro asi 10 000 osob a postupně se bude rozšiřovat. MInistr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) požádal ukrajinské příchozí, aby kvůli urychlení procesu žádali on-line a co nejdřív si zřídili také účet u české banky. Kolik lidí o humanitární podporu první den požádalo a kolik využilo aplikaci, ministerstvo a úřad práce nesdělily.
-
STV Group prověřuje informace o selhání její zbraně
Česká zbrojařská firma STV Group prověřuje informace o selhání její zbraně v bojích na Ukrajině. Twitterový účet Ukraine Weapons Tracker v neděli uvedl, že granátomet LGL-7 při používání praskl a zranil dva ukrajinské vojáky. Firma při řešení této události spolupracuje i s ukrajinským velvyslanectvím. Sdělila to na svém webu. Podobnou nehodu dosud nezaznamenala.
-
Nizozemský král ubytuje ukrajinské uprchlíky na zámku
Nizozemský král Willem-Alexander se osobně angažuje v pomoci ukrajinským uprchlíkům. Na zámku 't Oude Loo u města Apeldoorn chce od poloviny dubna ubytovat šest až osm rodin, respektive 20 až 30 osob. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na dnešní sdělení královského dvora v Haagu.
-
BBC: Náklad 200 aneb kolik ruských vojáků už bylo zabito na Ukrajině
Ruské ministerstvo obrany už 18 dní nepodává informace o ztrátách ruské armády na Ukrajině. Jen 2. března poprvé a zatím naposledy ohlásilo, že na Ukrajině zahynulo 498 vojáků. Od té doby nic. Na základě otevřených zdrojů se podařilo potvrdit jména již 557 zabitých ruských vojáků, píše na svém webu ruská redakce BBC. Požádala ruské ministerstvo o údaje a čeká na odpověď.
Ukrajina odhaduje ruské ztráty na 15 000 vojáků, ale to může zahrnovat nejen zabité, ale i raněné a zajaté. Americký list The New York Times s odvoláním na "konzervativní odhady" americké rozvědky psal o 7000 zabitých, a to na základě analýz médií, satelitních snímků a záběrů ruských vojáků a techniky pod palbou. I tyto údaje mohou být nepřesné.
V Rusku se každý den objevují nová jména zabitých a snímky pohřbů. Nejčastěji jména zabitých uvádějí hlavy regionů, místní média či školy, kde zabití dříve studovali. V několika případech o zabitých informovali blízcí příbuzní. BBC na základě konkrétních informací, zahrnujících úplné jméno a hodnost, sestavila seznam 557 zabitých ruských vojáků.
-
Zdravotní ústav nezaznamenal mezi vzorky covidu pozitivní z Ukrajiny
Státní zdravotní ústav (SZÚ) mezi vzorky pozitivními na koronavirus určenými k sekvenaci nezaznamenal žádný od běženců z Ukrajiny. Spolupracující laboratoře je mají všechny posílat k vyšetření, uvedl v pravidelné týdenní zprávě. Mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová na dotaz ČTK upřesnila, že nejde o všechny případné pozitivní případy. Výsledky do Národní referenční laboratoře (NRL) SZÚ hlásí 32 laboratoří, která provádějí vyšetření metodou diskriminačního PCR testu. Celkově vzorky testuje přes 150 laboratoří.
-
VŠCHT přijala osm vědců a vědkyň z Ukrajiny
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) zatím zaměstnala osm vědců a vědkyň, kteří odešli z Ukrajiny kvůli válce. První ukrajinské odborníky přijaly také Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) a ČVUT. ČTK to dnes sdělili zástupci oslovených škol. Řada tuzemských vysokých škol a akademických pracovišť nabídly různé formy spolupráce a pomoci ukrajinským vědcům i studentům už krátce po ruské invazi na Ukrajinu.
-
Rusko zastavilo mírová jednání s Japonskem
Rusko nehodlá pokračovat v mírových rozhovorech s Japonskem kvůli sankcím, které vůči němu východoasijská země zavedla v souvislosti s invazí na Ukrajinu. V prohlášení to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Uzavření mírové dohody dosud bránil letitý spor o jižní Kurilské ostrovy.
-
Do Česka přijede jednat zástupce Evropské komise
Do Česka přijede ve čtvrtek o uprchlické krizi jednat zástupce Evropské komise. Generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Vladimír Vlček po dnešním jednání ústředního krizového štábu uvedl, že půjde o zástupce generálního ředitelství humanitární pomoci, o situaci v Česku bude jednat dva dny. Česko před týdnem požádalo kvůli přílivu uprchlíků z Ukrajiny napadené Ruskem EU o zaslání 25 modulových táborů celkem pro 50 000 lidí. Zatím na výzvu reagovala Německo nabídkou 500 lehátek a Rakousko nabídkou jídelních setů, uvedl Vlček.
-
NÚKIB varuje před dodavateli IT z Ruska