Boje na Ukrajině trvají čtvrtý týden a řada měst čelí ostřelování. Katastrofální humanitární situace panuje především v Mariupolu, který navzdory tomu odmítl ruskou výzvu ke kapitulaci. Rusové podle Ukrajiny brání evakuaci asi 100 tisíc uvězněných civilistů. Ostřelování čelí i Kyjev, kde v noci na dnešek při útoku na obchodní středisko zemřelo osm lidí. Podle OSN od začátku války na Ukrajině zahynulo nejméně 925 civilistů, ukrajinská prokuratura dnes uvedla, že zemřelo i 115 dětí. Premiér Petr Fiala sdělil, že do Česka už přišlo 300 tisíc válečných uprchlíků.
Důležité informace:
- Počty obětí ruské invaze na Ukrajinu jsou ale zřejmě výrazně vyšší. Jen z Mariupolu hlásí místní činitelé asi 2500 mrtvých. Podle místního gubernátora dnes ruští vojáci ostřelovali i dvě desítky autobusů, které se snažily vyjet z města s civilisty. Zranění utrpěly čtyři děti. Z Mariupolu se podařilo dosud evakuovat jen několik tisíc lidí, většina z jeho asi 400 000 obyvatel zůstává na místě. Ve městě přitom nefungují dodávky elektřiny ani tepla a je tam nedostatek vody, potravin a léků.
- Ruské armádě se za téměř čtyři týdny invaze nepodařilo na Ukrajině dobýt větší město. Podle některých analytiků proto ruské jednotky pokračují v chaotickém ostřelování, aby vyvinuly na Ukrajince psychologický tlak. Podle britského ministerstva obrany se zastavil i postup ruských vojsk ke Kyjevu.
- Ukrajina tvrdí, že Rusko od začátku války ztratilo kolem 15 000 vojáků a skoro 500 tanků a asi 100 letadel; tyto údaje ovšem nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
- Zprávy, že se Rusko snaží získat vojenskou pomoc od Číny, dnes odmítl čínský velvyslanec v USA Čchin Kang. Podle něj se Čína nechystá poskytnout Rusku zbraně ani munici.
- V rozhovoru, který Zelenskyj poskytl v Kyjevě České televizi a dalším zahraničním médiím a který byl zveřejněn večer, ukrajinský prezident mimo jiné řekl, že jakoukoli případnou kompromisní dohodu s Ruskem o ukončení války by ukrajinští občané měli schválit v referendu.
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE.
-
Rozhovor se Zelenským na ČT24 vidělo v pondělí téměř čtvrt milionu diváků
Rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským se zpravodajem Michalem Kubalem sledovalo v pondělí po 20:15 na zpravodajské stanici ČT24 v průměru 223.000 diváků starších 15 let, tedy asi 5,3 procenta všech lidí u televizních obrazovek. Je to zároveň zhruba dvojnásobek současné běžné sledovanosti kanálu po invazi Ruska na Ukrajinu. Vyplývá to z údajů České televize.
-
Odborné společnosti vydaly doporučení pro lékaře ohledně uprchlíků z Ukrajiny
Odborné lékařské společnosti vydaly doporučení pro lékaře ohledně uprchlíků z Ukrajiny. Upozorňují v něm na nemoci, které se v zemi vyskytují častěji než v ČR, například tuberkulózu, spalničky, dětskou obrnu nebo HIV. Stanovisko zveřejnila Česká lékařská komora. Zástupci praktických lékařů a nemocnic v předchozích dnech uvedli, že prozatím uprchlíci vyhledávají zdravotnická zařízení zejména s běžnými nemocemi, které často souvisí s jejich cestou z Ruskem okupované vlasti. Potýkají se například s nachlazením nebo střevními infekcemi.
-
Boxer Lomačenko dal před zápasem o titul přednost obraně Ukrajiny
Dvojnásobný olympijský šampion Vasilij Lomačenko nebude v červnu v Melbourne boxovat s Georgem Kambososem ve sjednocovacím zápase o tituly v lehké váze. Ukrajinský reprezentant dal přednost obraně vlasti před ruskou invazí.
Lomačenko se po vojenském útoku připojil k aktivním zálohám a i když už pro zápas s Kambososem uzavřel smlouvu, rozhodl se zůstat na Ukrajině. O jeho rozhodnutí informoval v rozhovoru pro server ESPN promotér Lou DiBella.
-
SPD: Nouzový stav má dopad na občany
Nouzový stav má dopad na občany, přestože vláda tvrdí opak. Opoziční hnutí SPD tudíž nepodpoří jeho prodloužení ve Sněmovně, uvedl na dnešní tiskové konferenci místopředseda poslaneckého klubu Radek Rozvoral. O prodloužení nouzového stavu kvůli migraci z Ukrajiny napadené Ruskem požádá vicepremiér a šéf ústředního krizového štábu Vít Rakušan (STAN) vládu ve středu.
-
Obcím zůstalo ve Sberbank 2,5 miliardy korun
Českým obcím zůstalo podle dokumentu Svazu města a obcí v uzavřené Sberbank CZ 2,53 miliardy korun, 672 milionů korun přitom mohly vybrat bez výpovědní lhůty. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Připomněl, že přes 2,5 miliardy zůstává v bance, která má vazby na Rusko, také pěti krajským úřadům.
Podle serveru zástupci Svazu měst a obcí budou situaci ve čtvrtek řešit s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS).
„Budeme žádat o možnost finanční pomoci obcím, které se dostaly do zjevných problémů a potřebují překlenout finance. Daleko důležitější pak bude dosáhnout maximální snahy o to, aby se zadržené finanční prostředky mohly co nejdříve vrátit obcím a krajům,“ řekl webu ke schůzce s ministrem předseda svazu František Lukl a doplnil, že svaz zároveň zaslal starostům postižených obcí pokyny ohledně dalšího postupu.
-
Uprchlíci v Olomouckém kraji hledají pracovní uplatnění
Úřad práce v Olomouckém kraji eviduje k závěru minulého týdne 168 žádostí uprchlíků z Ukrajiny o povolení k zaměstnání. Zároveň registruje 135 zájemců o práci z řad lidí, kteří do kraje uprchli před válečným konfliktem na Ukrajině. Na dotaz ČTK to dnes řekl analytik olomouckého úřadu práce Jaroslav Mikšaník.
-
V Ústeckém kraji je asi 10 600 uprchlíků
V Ústeckém kraji je zhruba 10 600 uprchlíků z Ukrajiny. Krajským asistenčním centrem pomoci v Ústí nad Labem jich k půlnoci prošlo na 7800, z toho prostřednictvím hasičů se 1536 ubytovalo. Místo se našlo i pro děti se zdravotním postižením, které opustily dětský domov na Ukrajině. Počet nově příchozích v posledních dnech klesá. Po zasedání krajského krizového štábu to ČTK a Českému rozhlasu řekl ředitel Hasičského záchranného štábu Ústeckého kraje Roman Vyskočil.
-
V Pečkách na Kolínsku žije na 120 běženců z Ukrajiny
Na faře evangelického kostela v Pečkách na Kolínsku zatím žije sedm uprchlíků z Ukrajiny. K ženám a dětem, které přišly ze Lvova a Oděsy, mají přibýt další. Na jiných místech v Pečkách s necelými 5000 obyvateli už ubytovali zhruba 120 ukrajinských uprchlíků, převážně v soukromém ubytování. ČTK to sdělila starostka Alena Švejnohová.
„Kapacity města jsme vyčerpali, ještě přebudováváme na ubytování kulturní místnost v našem pečovatelském domě, ale většinu míst nabídli lidé,“ řekla Švejnohová. Mezi běženci převažují děti. V místní základní škole už se jich několik učí a přibydou další. Škola chce využít zvláštní zákon, který umožní zvýšení kapacity bez stanoviska hygieniků či stavebního úřadu. Jeden z ukrajinských chlapců, který je nevidomý, dojíždí do speciální školy v Praze.
-
Na zlínskou univerzitu přijelo pět studentek z Ukrajiny
S velkými obavami se vydaly na cestu čtyři studentky ze Lvova a jedna z Charkova, které po vypuknutí války na Ukrajině přijely studovat na zlínskou Univerzitu Tomáše Bati. „Moc jsem se bála, nevěděla jsem, co mám čekat, a bála jsem se odjíždět z domova,“ řekla dnes novinářům Anastasia, která na lvovské akademii studovala současné umění, ve Zlíně se zabývá fotografií.
„Lvovská akademie nám nabídla dokončit semestr na nějaké evropské univerzitě, protože nebylo jasné, kdy to vše u nás skončí a jestli bude možné pokračovat ve studiu,“ uvedla Anastasia. Skupina čtyř studentek nebyla první, která ze Lvova odjela, před nimi odešlo asi 50 studentů na různé univerzity. Odjeli například do Polska, na Slovensko, do Litvy, Estonska či Francie. Odjezd byl pro Anastasii náročný. „Rodiče žijí v oblasti Oděsy. Trvali na tom, abych odjela, aby se o mě nemuseli strachovat,“ uvedla Anastasia.
-
SŽ poskytla Národnímu asistenčnímu centru pomoci seznam bytů pro uprchlíky
Správa železnic (SŽ) poskytla Národnímu asistenčnímu centru pomoci Ukrajině seznam 29 bytů po celé ČR, kde je možné okamžitě ubytovat ukrajinské uprchlíky. Ve spolupráci s krajskými centry se už minulý víkend podařilo ubytovat 23 lidí, především v Karlových Varech a také v Sezimově Ústí na Táborsku. ČTK to dnes řekl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.