Soudní řízení k dotační větvi kauzy Čapí hnízdo ve čtvrtek pokračuje. Na programu čtvrtého dne jsou výslechy dalších svědků. Před soud by měl předstoupit bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS). Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová) se původně ze čtvrtečního jednání soudu omluvili, nakonec však oba dorazili. Andrej Babiš byl přítomen pouze na dopoledne, Jana Nagyová celý den.
Před soudem ve čtvrtek vypovídal bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS), úředníci z Regionálního operačního programu (ROP) Středočeského kraje Eva Filipová a Jan Fiedler z oddělení realizace. Odpoledne přišly na řadu výslechy svědkyň Ivety Holé a Martiny Pecháčkové. V ROP Středočeského kraje byly v době vyhovění žádosti o dotaci na farmu Čapí hnízdo hodnotitelkami. Nakonec přišli na řadu Jan Kořínek, vedoucí odboru řízení ROP, a Marek Kupsa, někdejší šéf ROP Středočeského kraje.
Svědci se u soudu shodli, že ve vztahu k projektu Čapího hnízda nezaznamenali v době schvalování dotace nátlak ani pochybnosti. Obecně doplnili, že všechny projekty musely projít posuzovacím řízením a několikanásobnou kontrolou, ve kterém nebylo v žádné fázi nalezeno pochybení.
Bendl z pozice svědka vypověděl, že Nagyovou nezná a s Babišem má korektně politické vztahy. „Sice jsme se párkrát setkali i kdysi, ale neznali jsme se blíže,“ řekl o šéfovi opozičního hnutí ANO. Post středočeského hejtmana zastával Bendl v letech 2000 až 2008, přičemž předsedal i Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy. V únoru 2008 podala Nagyová k radě žádost o dotaci z Regionálního operačního programu NUTS 2 na podporu podnikatelské infrastruktury a služeb cestovního ruchu. Podle obžaloby tak učinila v úmyslu neoprávněně opatřit veřejnou podporu pro společnost Farma Čapí hnízdo.
Rada s poskytnutím dotace souhlasila. „Je to spousta let. Dostali jsme vždy seznam projektů, které byly doporučeny,“ řekl Bendl. Dodal, že v radě neměli jinou možnost než doporučené projekty schválit. Doplnil, že multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo byl jedním ze stovek projektů a že si ohledně něj nevzpomíná na nic konkrétního.
Na dotaz jedné ze členek soudního senátu dodal, že metodika poskytování dotací byla složitá a každý projekt musel splnit desítky podmínek. „Já doufám, že ne,“ uvedl na otázku, zda se podmínky daly vykládat různě. Obžalovaná Nagyová se hájí mimo jiné tím, že definice malého a středního podniku nebyla v době podání žádosti zřejmá a že ji částečně vyjasnil až rozsudek Evropského soudního dvora z roku 2014 a příručka z roku 2016. „Byli jsme opravdu přesvědčeni, že se jedná o malý a střední podnik,“ vypověděla u soudu v pondělí.
Poté přišla na řadu úřednice Eva Filipová, která měla příspěvek pro Farmu Čapí hnízdo na starosti. „Dostali jsme informaci, že za touto žádostí může stát Andrej Babiš. Žádali jsme proto i konzultaci některých odborníků, jak se k tomu postavit,“ vypověděla. Uvedla také, že jí před závěrečnou kontrolou areálu Jana Nagyová řekla, že s velkou pravděpodobností může přijít i Babiš.
Na výslech Filipové ostře reagoval Babiš, podle něj šlo o lež. „Paní svědkyně si nepamatuje například to, v jaké době kde pracovala, ale pamatuje si informaci, že jsem za tím projektem mohl být. To je absolutní lež,“ řekl obžalovaný expremiér. Soudce Jan Šott Babiše přerušil s upozorněním, že nyní je podle jednacího řádu prostor na otázky, nikoliv na vyjádření výpovědi, která má své místo následně.
Jana Nagyová dnes vystoupila před soudem dvakrát. Ohradila se proti tvrzení Holé a Pecháčkové a zopakovala, že podmínky pro udělení dotace nebyly zveřejněny předem. Do poslední chvíle podle ní nebylo jisté, zda se budou týkat i velkých podniků, nebo ne. Trvá na tom, že postupovala podle tehdy platných zákonů. Na závěr čtvrtečního soudního jednání citovala zápis z dokumentu, jehož založení do spisu jako nový důkazní materiál navrhl advokát Bartončík.
Monika Babišová vypovídat odmítla
Ve středu měli vypovídat někteří svědci. Manželka bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika Babišová, její bratr Martin Herodes a Luděk Kalivoda však využili svého práva nevypovídat. Vypovídat odmítl i bývalý šéf představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Josef Nenadál. Před soudem tak mluvil pouze místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.
V případu má v pátek svědčit syn expremiéra Andrej Babiš mladší. Obhájci šéfa hnutí ANO žádali posudek jeho zdravotního stavu, soud ale tento požadavek nepovažuje za důvodný.
-
Soudce Jan Šott přerušil hlavní jednání do zítřejších 9:00
Hlavním bodem zítřejšího programu by měl být očekávaný výslech Andreje Babiše ml.
-
Jana Nagyová přečetla úryvek z nového důkazního dokumentu
Jana Nagyová zhodnotila dění čtvrtečního jednání. Opět připomenula, že při podávání žádosti o dotaci postupovala podle tehdy platných zákonů a předpisů. Poukázala na to, že ani samotní úředníci, kteří měli být odborníky na tuto oblast, v té době nebyli schopní srozumitelně vysvětlit definici malých a středních podniků. „Stojím si za tím, že podmínky pro čerpání byly naplněny,“ uvedla Jana Nagyová.
Ani dnes vyslýchaní úředníci podle jejích slov nepotvrdili, že by tehdy narazili na nesrovnalosti v žádosti o dotaci pro Farmu Čapí hnízdo. Nagyová řekla, že "udělala vše, co bylo v dané době požadováno pro posouzení, zda byly všechny podmínky naplněny".
Dále citovala zápis z dokumentu, jehož založení do spisu jako nový důkazní materiál navrhl advokát Bartončík. Jedná se o závěry z konference roku 2019, na které probíhaly diskuze k problematice malých a středních podniků s odborníky z Česka, Slovenska, Maďarska nebo Polska.
-
NOVÝ DŮKAZ VE SPISU
Advokát Josef Bartončík požádal soud o založení nového důkazu. Dokumenty předal předsedovi soudu Janu Šottovi a státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi.
-
Vypovídá Marek Kupsa, někdejší šéf ROP Střední Čechy
Marek Kupsa vypověděl, že se s Andrejem Babišem osobně nezná a s Janou Nagyovou ano.
„Tehdy byl o dotace obrovský zájem, byli jsme žádostmi zavaleni,“ vypověděl Kupsa s tím, že si na případ farmy Čapí hnízdo nezvzpomíná. Dále hovořil o procesu stanovování podmínek dotací, kterého se účastnilo i Ministerstvo financí.
-
Soudní líčení pokračuje výpovědí Jiřího Kořínka
Jiří Kořínek si na nic konkrétního v souvislosti s farmou Čapí hnízdo nevzpomíná. Uvedl, že podmínky žádosti měly být schváleny pře zahájením výzvy k podání.
-
Krátká přestávka soudního líčení
Advokát Josef Bartončík požádal o krátkou přestávku. Soudce Jan Šott vyhověl.
-
Jana Nagyová odmítá tvrzení svědkyň
Jana Nagyová opět zopakovala soudu, že podmínky pro udělení dotace nebyly zveřejněny předem. Do poslední chvíle podle ní nebylo jisté, zda se budou týkat i velkých podniků nebo ne.
-
Soud pokračuje výslechem Martiny Pecháčkové
Martina Pecháčková, projektová manažerka, která společně s Ivetou Holou hodnotila žádost o dotaci na farmu Čapí hnízdo, vypověděla, že zná Andreje Babiše a Janu Nagyovou z médií.
K procesu hodnocení žádosti o dotaci uvedla, že si nepamatuje na nic nezvyklého. Přímo na projekt Farma Čapí hnízdo si nevzpomíná.
Soudce Šott položil otázku na termín školení k dotacím. Pecháčková odpověděla, že si nevzpomíná, ale z logiky věci mělo být před vyhlášením výzvy.
Externí posudky žadatelů měly být zejména doporučujícího charakteru. Při schvalování žádosti měly rozhodnutí v rukou pouze hodnotitelky Holá a Pecháčková . „Externí posudky jsme mohly vzít v úvahu,“ řekla Pecháčková. Na jejich základě mohlo být sníženo bodové hodnocení žádosti.
Na otázku Eduarda Bruna, zda existuje právní předpis, který by výslovně upravoval, že si společnost nemohla půjčit peníze od Agrofertu, odpověděla, že neví.
-
Jana Nagyová promluvila ke svědkyni i k soudci
Jana Nagyová se Ivety Holé zeptala na školení k výzvě podání žádosti o dotaci, které mělo proběhnout až po vyhlášení výzvy. Svědkyně odpověděla, že si na termín nevzpomíná.
Dále se zeptala na možnost žadatelů nahlédnutí do externích posudků. Svědkyně odpověděla, že posudky byly založeny do složky, nevěděla, zda měl žadatel právo do složky nahlédnout ve fázi žádosti.
Nagyová po skončení výpovědi Ivety Holé promluvila k soudci a uvedla, že školení opravdu proběhlo tři týdny po vyhlášení výzvy
K dalšímu dotazu Nagyová dodala, že externí posudky poprvé viděla až v průběhu trestního řízení. Do té doby tedy netušila, jaké výhrady k procesu byly nebo nebyly.
-
„Neověřovali jsme pravdivost čestného prohlášení,“ uvedla před soudem Holá
„U všech projektů se řešily vlastnické struktury a vycházeli jsme vždy z doloženého čestného prohlášení,“ popsala postup Holá. Později řekla, že se u žádného projektu nezabývala vlastnickou strukturu. „Neověřovali jsme pravdivost čestného prohlášení,“ uvedla před soudem.
Svědkyně Holá řekla, že pokud by se kdokoliv ze zodpovědných hodnotitelů vyjádřil negativně, systém by v hodnocení, nepustil projekt dál. Ten by mohl nebo měl být vyloučen.