Soudní řízení k dotační větvi kauzy Čapí hnízdo ve čtvrtek pokračuje. Na programu čtvrtého dne jsou výslechy dalších svědků. Před soud by měl předstoupit bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS). Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová) se původně ze čtvrtečního jednání soudu omluvili, nakonec však oba dorazili. Andrej Babiš byl přítomen pouze na dopoledne, Jana Nagyová celý den.
Před soudem ve čtvrtek vypovídal bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS), úředníci z Regionálního operačního programu (ROP) Středočeského kraje Eva Filipová a Jan Fiedler z oddělení realizace. Odpoledne přišly na řadu výslechy svědkyň Ivety Holé a Martiny Pecháčkové. V ROP Středočeského kraje byly v době vyhovění žádosti o dotaci na farmu Čapí hnízdo hodnotitelkami. Nakonec přišli na řadu Jan Kořínek, vedoucí odboru řízení ROP, a Marek Kupsa, někdejší šéf ROP Středočeského kraje.
Svědci se u soudu shodli, že ve vztahu k projektu Čapího hnízda nezaznamenali v době schvalování dotace nátlak ani pochybnosti. Obecně doplnili, že všechny projekty musely projít posuzovacím řízením a několikanásobnou kontrolou, ve kterém nebylo v žádné fázi nalezeno pochybení.
Bendl z pozice svědka vypověděl, že Nagyovou nezná a s Babišem má korektně politické vztahy. „Sice jsme se párkrát setkali i kdysi, ale neznali jsme se blíže,“ řekl o šéfovi opozičního hnutí ANO. Post středočeského hejtmana zastával Bendl v letech 2000 až 2008, přičemž předsedal i Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy. V únoru 2008 podala Nagyová k radě žádost o dotaci z Regionálního operačního programu NUTS 2 na podporu podnikatelské infrastruktury a služeb cestovního ruchu. Podle obžaloby tak učinila v úmyslu neoprávněně opatřit veřejnou podporu pro společnost Farma Čapí hnízdo.
Rada s poskytnutím dotace souhlasila. „Je to spousta let. Dostali jsme vždy seznam projektů, které byly doporučeny,“ řekl Bendl. Dodal, že v radě neměli jinou možnost než doporučené projekty schválit. Doplnil, že multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo byl jedním ze stovek projektů a že si ohledně něj nevzpomíná na nic konkrétního.
Na dotaz jedné ze členek soudního senátu dodal, že metodika poskytování dotací byla složitá a každý projekt musel splnit desítky podmínek. „Já doufám, že ne,“ uvedl na otázku, zda se podmínky daly vykládat různě. Obžalovaná Nagyová se hájí mimo jiné tím, že definice malého a středního podniku nebyla v době podání žádosti zřejmá a že ji částečně vyjasnil až rozsudek Evropského soudního dvora z roku 2014 a příručka z roku 2016. „Byli jsme opravdu přesvědčeni, že se jedná o malý a střední podnik,“ vypověděla u soudu v pondělí.
Poté přišla na řadu úřednice Eva Filipová, která měla příspěvek pro Farmu Čapí hnízdo na starosti. „Dostali jsme informaci, že za touto žádostí může stát Andrej Babiš. Žádali jsme proto i konzultaci některých odborníků, jak se k tomu postavit,“ vypověděla. Uvedla také, že jí před závěrečnou kontrolou areálu Jana Nagyová řekla, že s velkou pravděpodobností může přijít i Babiš.
Na výslech Filipové ostře reagoval Babiš, podle něj šlo o lež. „Paní svědkyně si nepamatuje například to, v jaké době kde pracovala, ale pamatuje si informaci, že jsem za tím projektem mohl být. To je absolutní lež,“ řekl obžalovaný expremiér. Soudce Jan Šott Babiše přerušil s upozorněním, že nyní je podle jednacího řádu prostor na otázky, nikoliv na vyjádření výpovědi, která má své místo následně.
Jana Nagyová dnes vystoupila před soudem dvakrát. Ohradila se proti tvrzení Holé a Pecháčkové a zopakovala, že podmínky pro udělení dotace nebyly zveřejněny předem. Do poslední chvíle podle ní nebylo jisté, zda se budou týkat i velkých podniků, nebo ne. Trvá na tom, že postupovala podle tehdy platných zákonů. Na závěr čtvrtečního soudního jednání citovala zápis z dokumentu, jehož založení do spisu jako nový důkazní materiál navrhl advokát Bartončík.
Monika Babišová vypovídat odmítla
Ve středu měli vypovídat někteří svědci. Manželka bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika Babišová, její bratr Martin Herodes a Luděk Kalivoda však využili svého práva nevypovídat. Vypovídat odmítl i bývalý šéf představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Josef Nenadál. Před soudem tak mluvil pouze místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.
V případu má v pátek svědčit syn expremiéra Andrej Babiš mladší. Obhájci šéfa hnutí ANO žádali posudek jeho zdravotního stavu, soud ale tento požadavek nepovažuje za důvodný.
-
„Asi mě nemá ráda,“ zhodnotil Babiš svědkyni Filipovou
Andrej Babiš si vzal slovo a bývalé úřednici z ministerstva financí se zeptal na důvod, proč přinesla pozvánku na Čapí hnízdo z roku 2017. Filipová řekla, že o projektu měla pochybnosti i z toho důvodu, že zaměstnanci ministerstva financí dostali pozvání na Farmu. To viděla jako nestandardní.
"Připadá mi to absurdní a motivace je jasná, že asi mě nemá ráda," prohlásil Babiš po tom, co mu Filipová odpověděla.
Hlavně se k ní ale dostala informace, že by za žádostí mohl stát konkrétní podnik, respektive že by za tím mohl být Andrej Babiš. Tím by byl porušen motivační efekt, proto si pozvali Českomoravský účetní dvůr.
"V té době Andrej Babiš nebyl v politice, takže to nebylo motivované politicky, ale profesně," řekla Filipová.
O svých pochybnostech jednala. Odborníci se vyjádřili, že do projektu není možné dál zasahovat, protože je potřeba zachovávat k žadatelům o dotace rovný přístup. Podle svých slov o tom tedy přestala přemýšlet.
-
Motivační efekt: Když na něco máte, nepotřebujete dotaci
Filipová několikrát zmínila motivační efekt žádosti o dotaci. Problém v tomto případě vidí v tom, že když na něco máte z vlastních zdrojů, tak nepotřebujete žádat o dotaci. Souvislost s tím, že projekt byl reálně mnohem dražší, nevidí.
Jednotlivá oddělení postupně posuzovala projekt. První bylo oddělení administrace, které chystalo výzvy, aktualizovalo podmínky s podobně. Pracovala na tom asi dvojice lidí. Dál to šlo do oddělení realizace, kde pracovala Filipová. Rizikové oddělení zkoumalo rizika na základě seznamu, kde byla vypsána. Seznam byl standardní, ale je možné, že se seznam rizik mohl lišit podle konkrétních případů.
Projekt prošel všemi fázemi a v průběhu nikdo nenalezl problém, takže se mohlo postupovat dál do další fáze a do dalšího oddělení, vysvětlila Filipová, která je dnes již v důchodu.
-
Soud pokračuje výslechem úřednice Evy Filipové, která měla na starost Čapí hnízdo
Eva Filipová, úřednice Regionálního operačního programu (ROP), soudu potvrdila, že zná Janu Nagyovou. Andreje Babiše zná z médií.
Před závěrečnou kontrolou Nagyová Evě Filipové řekla, že by se jí mohl zúčastnit i Andrej Babiš, který v té době neměl s Čapím hnízdem nic společného.
Když se dozvěděli, že by za Čapím hnízdem mohl stát Andrej Babiš, konzultovali s odborníky, jak postupovat. „Časem se ukáže, zda za tím stojí někdo jiný, než je uvedeno v žádosti,“ uvedla s tím, že ke všem přistupovali stejně.
-
Neměli jsme jinou možnost
„Neměli jsem jinou možnost, než to schválit,“ řekl soudu Petr Bendl o dotaci s tím, že se nikdy neobjevilo nic, co by mělo rozhodnutí zpochybnit.
-
Občas nekorektně politický vztah
Bendl, který tehdy schválil, podepsal, dotaci pro Farmu Čapí hnízdo, řekl, že Andreje Babiše zná, jejich vztaj popsal slovy „obecně korektně politické, občas nekorektně. Že bychom se spolu znali nějak blíže, to ne.“ Janu Nagyovou podle jeho slov nezná.
Vypověděl, že měl podklady, které mu doporučovaly tuto dotaci schválit a že se mu nejevily žádné součásti jako problematické.
Na otázku, kolik bylo projektů, jaká byla konkurence odpověděl, že má pocit, že žádostí bylo více, než mohlo být schváleno, ale není si jistý.
-
Začal výslech bývalého hejtmana Petra Bendla
-
Andrej Babiš nakonec k soudu dorazil, přestože byl původně omluven
-
Čtvrtý den soudního líčení ke kauze Čapí hnízdo byl zahájen
-
Krátká přestávka soudního líčení
Advokát Josef Bartončík požádal o krátkou přestávku. Soudce Jan Šott vyhověl.
-
Jana Nagyová odmítá tvrzení svědkyň
Jana Nagyová opět zopakovala soudu, že podmínky pro udělení dotace nebyly zveřejněny předem. Do poslední chvíle podle ní nebylo jisté, zda se budou týkat i velkých podniků nebo ne.