![Truhla s ostatky královny Alžběty II. před
Westminsterským opatstvím](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/514826/fdatdgoxeaenzst-1440x810-c.jpeg)
Truhla s ostatky královny Alžběty II. před Westminsterským opatstvím FOTO: The Royal Family / se souhlasem
FOTO: The Royal Family / se souhlasem
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/839692/lastuvka-100x100-c.png)
Spuštěním rakve královny Alžběty II., ze které byly odebrány korunovační klenoty, do krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor skončil smuteční obřad, kterého se tam účastnilo asi 800 hostů. Byli mezi nimi členové královské rodiny, premiéři členských zemí britského Společenství či zaměstnanci královských sídel, kteří se s panovnicí osobně setkávali. Alžbětu II. večer pohřbí v královské kryptě po boku jejího manžela prince Philipa členové královské rodiny.
Po státním pohřbu a velkolepém průvodu v Londýně odpoledne přijel pohřební vůz s královninou rakví do městečka Windsor. Ke stejnojmennému hradu rakev panovnice doprovodilo procesí s čestnými strážemi po takzvané Dlouhé stezce, kterou lemovali vojáci z několika vojenských útvarů; vojáci rakev také doprovázeli. Každou minutu se rozezněly zvony a zevnitř hradního areálu zněly dělové salvy.
Procesí, které doprovázela smuteční hudba, na místě pozorovaly tisíce lidí. Zesnulou panovnici přišli vyprovodit také její mazlíčci. Zaměstnanci hradu na nádvoří přivedli psy corgi, plemeno, které Alžběta II. chovala celý život, a před hradem byl také královnin poník Emma.
K vojenskému doprovodu se na hradním nádvoří znovu přidali také vysoce postavení členové královské rodiny, včetně nového krále Karla III. Společně se odebrali do kaple svatého Jiří na menší smuteční obřad pro asi 800 lidí.
V doprovodu členů královské rodiny přenesli nosiči rakev do interiéru kaple. Sbor poté zazpíval žalm 121. Bohoslužbu zahájil windsorský děkan David Conner. „Její klidná a důstojná přítomnost nám uprostřed našeho rychle se měnícího a často neklidného světa dodala důvěru, abychom stejně jako ona čelili budoucnosti s odvahou a nadějí,“ prohlásil na úvod bohoslužby o královně Alžbětě.
Po Connerovi přečetli modlitby tři kaplani z panství, na kterých královně nejvíce záleželo – Sandringhamu, Balmoralu a Windsoru. Korunní klenotník poté z rakve sňal královninu korunu, žezlo a jablko, které budou vráceny do londýnského Toweru. Královnin lord komoří, kterým byl bývalý ředitel tajné služby MI5 Andrew Parker, následně symbolicky zlomil svou úřední hůlku a položil ji na královninu rakev. Ta poté byla za zvuků hymny spuštěna do královské krypty. Rakev bude přenesena do rodinné hrobky, kde ji později večer během soukromého obřadu pohřbí členové královské rodiny.
Za zesnulou královnu se již v poledne uskutečnila hodinová bohoslužba ve Westminsterském opatství, které se zúčastnilo až 2000 hostů. S nejdéle vládnoucí panovnicí v britské historii se přijeli rozloučit příslušníci královských rodin, prezidenti a premiéři z celého světa, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nebo amerického prezidenta Joea Bidena, který měl místo před českým premiérem Petrem Fialou.
Kázání přednesl arcibiskup z Canterbury Justin Welby, se čtením z evangelia podle Jana poté mimo jiné vystoupila i britská premiérka Liz Trussová. Na závěr bohoslužby zazněla obřadní vojenská skladba Last Post následovaná dvěma minutami ticha pro celou Británii. Po zpěvu hymny nakonec na kůru se sólovým žalozpěvem vystoupil vrchní královský dudák.
Rakev s pozůstatky Alžběty II. poté putovala smutečním průvodem z Westminsterského opatství přes Buckinghamský palác, který byl královniným domovem po 67 let i místem narození jejího syna, krále Karla III. Do tří smutečních průvodů s čestnými strážemi se zapojilo až 4000 příslušníků různých vojenských útvarů.
Hrad Windsor, který původně nechal postavit Vilém Dobyvatel, byl v průběhu staletí několikrát přestavován a upravován. Podle agentury Reuters je ale považován za nejstarší a největší obývaný hrad na světě. Královna tam prožila mnoho času, od druhé světové války až po pandemii covidu-19. Podle britských médií se zvláště v posledních letech stal jejím oblíbeným sídlem.
https://youtu.be/V_gy9DFtw5U
Alžběta II. večer spočine po boku svého manžela prince Philipa, vévody z Edinburghu, který zemřel loni v dubnu. Státní smutek bude na žádost nového krále pokračovat do 26. září.
Pohřeb královny Alžběty II. jsme sledovali ON-LINE:
-
Zájem veřejnosti
Pohřeb královny Alžběty II. sledují lidé po celém Spojeném království.
https://twitter.com/JasonFarrellSky/status/1571804315538575367
-
Smuteční obřad začal
Rakev s ostatky královny Alžběty II. byla přenesena do chrámu. Ve Westminsterském opatství se královna Alžběta II. v roce 1947 vdávala, v roce 1953 tam byla korunována a uskuteční se v něm i její pohřeb. Obřad vedený děkane Westminsterského opatství bude trvat zhruba hodinu.
Rakev je zakrytá královskou standartou Velké Británie, na které na fialové sametové podušce spočívala britská imperiální koruna. Tu měla Alžběta II. na hlavě při své korunovaci v roce 1953.
https://twitter.com/SABCNews/status/1571802434208505858
-
Královská rakev je před Westminsterským opatstvím
Procesí se pohybovalo tempem 75 kroků za minutu, což je rychlost vyhrazená pro pohřby. Cesta za zvuků skotských dud a bubnů trvala zhruba 8 minut.
-
Průvod s ostatky Alžběty II. míří do Westminsterského opatství
Ve Westminsterském opatství, místě, kde proběhne smuteční bohoslužba a bude jí přihlížet zhruba dva tisíce hostů, už je i král Karel III. se svojí manželkou a dalšími členy královské rodiny. -
Premiér Fiala na pohřbu královny Alžběty II.
Většina státníků už je usazena ve Westminsterském opatství. Pořadatelé ho usadili za americkým prezidentem Joem Bidenem.
https://twitter.com/SmolkaVa/status/1571795212036440066
-
Americký prezident dorazil do Westminsterského opatství
Na místo už přijel také francouzský prezident Emmanuel Macron. Biden má podle Sky News sedět ve 14. řadě jižního křídla opatství, a to za polským lídrem a před Petrem Fialou. Do Westminsterského opatství přišli i tři bývalí premiéři Velké Británie – Boris Johnson, Theresa Mayová a David Cameron. Současná premiérka Liz Trussová vystoupí na pohřbu s řečí.
https://twitter.com/BBCNews/status/1571790419310137350
-
Podle odhadů bude smuteční průvod sledovat 20 milionů Britů
Ve smutečním průvodu bude čtyři a půl tisíce vojáků, 200 hudebníků, na rakvi bude královská koruna s 2868 diamanty a očekává se, že jen ve Spojeném království se v televizi ho bude sledovat dvacet milionů lidí, 4,1 miliardy po celém světě.
-
Na recepci ke králi přijela také Olena Zelenská
Na recepci ke králi Karlem III. přijela také manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská. Ještě před recepcí se s ní sešla princezna z Walesu Kate Middletonová.
-
Omezení se týkají i širšího centra Londýna
I v širším centru Londýna jsou dopravní omezení, policisté v ulicích a také různě označení členové ochranky. Vzhledem k očekávané obrovské účasti představuje státní pohřeb královny Alžběty II. bezprecedentní bezpečnostní výzvu, řekl agentuře AP starosta Londýna Sadiq Khan. V pondělí bude ve službě více než deset tisíc policistů, přičemž ty londýnské doplní posily ze všech 43 britských policejních sborů.
-
Britská média reagují na královnin pohřeb
Velké portréty zesnulé panovnice a slova jako "děkujeme" a "sbohem". Takové jsou hlavní motivy titulních stránek britských deníků v den pohřbu královny Alžběty II. Královský zpravodaj vysílací společnosti BBC v komentáři uvádí, že dnešek udělá tečku za "sedmi dekádami stálosti".
Titulní strany britských deníků v den královnina pohřbu FOTO: FORUM 24
FOTO: FORUM 24