Žoldnéřská skupina Jevgenije Prigožina wagnerovci se v sobotu ráno zmocnila vojenského velitelství v Rostově na Donu, což je milionové město, které slouží jako klíčový bod ruských operací už od roku 2014. Prigožinovi žoldnéři z něj podle médií zamířili na sever směrem k Moskvě a odpoledne projížděli Lipeckou oblastí, asi 400 kilometrů jižně od hlavního města. Podle agenturních zpráv oznámil Prigožin, že svým mužům vydal pokyn k návratu. Později večer informoval mluvčí Putina Peskov, že stíhání Prigožina bylo zastaveno a on se bude moci uchýlit do Běloruska.
Ruská vláda se nyní podle nezávislého serveru Meduza obává bezprostředního vypuknutí bojů poblíž Moskvy, na jejímž jižním okraji podle listu Vedomosti vojáci ministerstva obrany připravují kulometné hnízdo. Některé části silnic blokují nákladní vozy, jinde Rusové zřizují kontrolní stanoviště s ozbrojenými policisty.
Situace v částech Ruska byla dnes značně nepřehledná, poté co šéf Wagnerovy vojenské společnosti Jevgenin Prigožin v pátek obvinil ruské vojenské velení z útoku na své muže a vyzval k jeho odstranění. Wagnerovci podle médií obsadili vojenské velitelství v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska a směřovali na sever k Moskvě.
Večer se objevila na Prigožinově telegramu zpráva, že se rozhodl akci odvolat. „Obracíme naše kolony a odjíždíme opačným směrem,“ napsal Prigožin. V podobném duchu informovala agentura RIA Novosti s odvoláním na běloruského prezidenta Lukašenka. Po celodenním jednání prý dosáhli konsensu a cílem má být zisk většího prostoru pro jednání.
V noci uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, že trestní kauzy proti Prigožinovi budou uzavřeny a že přesídlí do Běloruska. Stíháni nebudou ani jeho muži. Kreml dodal, že neví, kde se teď Prigožin nachází, a vyjádřil vděčnost Lukašenkovi, že se nabídl jako mediátor. Informují o tom tiskové agentury.
Ruský prezident Vladimir Putin původně akce rebelů odsoudil a prohlásil, že za nimi stojí přehnané osobní ambice. Podobně jako ruská FSB také konstatoval, že vzpoura představuje „nůž v zádech“ ruskému úsilí na Ukrajině.
Putin také hovořil o povstání žoldnéřů s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a ten mu vyjádřil plnou podporu, sdělil podle ruských státních médií Kreml. Agentura AFP připomíná, že Erdogan v roce 2016 ustál pokus o převrat. Erdogan Putina podle agentury Reuters vyzval, aby jednal se zdravým rozumem.
DĚNÍ V RUSKU JSME SLEDOVALI V ON-LINE REPORTÁŽI:
-
Rusové varovali Západ před zneužitím vzpoury
Ruské ministerstvo zahraničí dnes podle agentury Reuters varovalo západní země, aby nezneužily vzpoury skupiny wagnerovců k dosažení svých podle něj rusofobních cílů. Úřad dodal, že Rusko dosáhne svých záměrů na Ukrajině i navzdory povstání vedenému zakladatelem polovojenské skupiny Jevgenijem Prigožinem.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv podle agentury RIA Novosti řekl, že Rusko nedovolí, aby se vzpoura wagnerovců změnila v převrat či globální krizi. Dodal, že celý svět se ocitne na prahu katastrofy, když se ruské jaderné zbraně dostanou do rukou „banditů“.
-
Minsk podporuje Moskvu
Běloruské ministerstvo zahraničních věcí vydalo prohlášení Rady bezpečnosti Běloruské republiky. "Voláme k hlasu rozumu. V této těžké době. Všichni, kdo jsou dnes zapojeni do nepřijatelné konfrontace v rámci jediného vojenského bratrstva, jsou potřeba tam, kde se rozhoduje o budoucnosti slovanského světa, o osudu milionů našich lidí. Běloruský lid vždy stál při Rusku a bude v tom pokračovat. V dějinách Ruska nebylo podle Minsku nic horšího než vzpoura. To, co se děje, nestojí za následky, za ztráty, ke kterým mohou vést emocionální rozhodnutí a nezákonné činy. V sázce jsou zájmy lidí, životy běžných občanů a integrita Ruska,“ stojí v prohlášení Rady bezpečnosti.
-
Lipavský: Rusko se propadá do občanské války
Rusko se podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) bezpochyby propadá do občanské války. Řekl to v rozhovoru pro DeníkN. V souvislosti s konfliktem mezi šéfem Wagnerovy vojenské skupiny Jevgenijem Prigožinem a prezidentem Vladimirem Putinem šéf české diplomacie uvedl, že se do sebe pustili dva zločinci.
„Otázka je, jak se zachová jeho bezpečnostní systém. Rozdělil se na dvě části – někdo se přidává k Prigožinovi, někdo stojí po boku vládní struktury a prezidenta," uvedl ministr. S prezidentem Petrem Pavlem či premiérem Petrem Fialou (ODS) věc zatím neřešil. „Budu s nimi hovořit v momentě, kdy bude potřeba,“ řekl. Situaci podle něj probere pondělní rada ministrů zahraničí v Lucemburku.
-
Starosta vyzval Moskvany, ať v pondělí nejdou do práce
Moskevský starosta Sergej Sobjanin dnes vyzval obyvatele, aby co nejméně vycházeli do ulic, zatímco se k ruské metropoli podle všeho blíží vzbouření žoldnéři z Wagnerovy skupiny. Sobjanin také oznámil, že pondělí bude nepracovním dnem, což má pomoci „minimalizovat rizika“. Informují o tom agentura Reuters nebo zpravodajská společnost BBC.
Starosta ve svém prohlášení na sociální síti Telegram neuvedl přesnou příčinu opatření, spojoval je s "režimem protiteroristické operace" vyhlášeným během dopoledne. „Městské služby jsou v pohotovosti... Situace je složitá,“ citovala jej BBC.
-
V Rostově na Donu zazněly první výstřely
-
Vzdejte se, vyzvaly wagnerovce úřady
Wagnerovci postupující na Moskvu mají slíbenou amnestii, pokud složí zbraně, píše TASS s odvoláním na zákonodárce Pavla Krašeninikova. „Bojovníci (Wagnerovy žoldnéřské skupiny) stále mohou složit zbraně a vyhnout se trestům díky svým úspěchům při zvláštní vojenské operaci na Ukrajině, ale měli by to udělat rychle,“ citovala TASS Krašeninikova.
Ruská tajná služba už včera členy Wagnerovy soukromé armády vyzvala, aby neplnili rozkazy svého vedení a Prigožina zatkly. Jednotky vůdce žoldnéřů Jevgenije Prigožina by k Moskvě mohly dorazit během několika hodin.
-
Na otázky deníku FORUM 24 odpovídal analytik Pavel Havlíček
-
Putin zasel vítr. Teď musí sklidit bouři. Slava Ukrajině, okomentoval dění v Rusku slavný spisovatel Stephen King
-
Prigožinovo povstání je možná odsouzeno k neúspěchu, ale oslabí Putina
I kdyby Prigožinova vzpoura-převrat byla potlačena, samotný fakt, že by mohla být uskutečněna, přispěje k pochybnostem o udržení moci Vladimíra Putina. Povstání Jevgenije Prigožina - nebo pochod za svobodu, jak ho sám popisuje - nevypadá, že by se proměnilo v Deset dní, které otřásly světem, píše bruselský web Politico.
„Zdá se, že vzpoura a převrat mají stejné rysy jako neúspěšný puč, jehož cílem bylo svržení posledního sovětského vůdce Michaila Gorbačova v roce 1991. KGB a komunističtí zastánci tvrdé linie, kteří se pokusili Gorbačova sesadit, měli alespoň to štěstí a rozum, že svou kampaň zahájili v Moskvě, protože pochopili, že kdo ovládá hlavní město, ovládá i Rusko,“ dodává web.